MEN: samorządy chcą zamknąć 259 szkół

(fot. bebulaki/flickr.com/CC)
PAP / psd

Samorządy podjęły w tym roku uchwały intencyjne o zamiarze faktycznej likwidacji 259 szkół, dla dzieci i młodzieży, w których są uczniowie - wynika z ostatecznych danych przesłanych do MEN przez kuratorów oświaty. Samorządy miały czas na podjęcie uchwał do 28 lutego.

Jak czytamy w komunikacie resortu edukacji - przesłanym PAP w środę - w ubiegłym roku samorządy podjęły uchwały o intencji likwidacji 727 takich szkół.

Wśród 259 placówek, które samorządy chcą zlikwidować w tym roku, jest 166 szkół podstawowych, 36 gimnazjów i 57 szkół ponadgimnazjalnych.

Uchwały intencyjne o zamiarze likwidacji podjęto także w stosunku do 153 innych szkół dla dzieci i młodzieży. Wśród nich jest 88 szkół z zerową liczbą uczniów, czyli placówek, w których nie odbywają się już żadne zajęcia (w tym 12 szkół podstawowych, 5 gimnazjów i 71 szkół ponadgimnazjalnych). Dla porównania rok temu uchwał dotyczących likwidacji takich placówek było 292, czyli ponad trzy razy więcej niż w tym roku.

Pozostałe przypadki dotyczą jedynie "teoretycznej" likwidacji, gdyż w budynku nadal będzie prowadzone nauczanie.

17 placówek (16 szkół podstawowych i jedno gimnazjum) - to szkoły, które po likwidacji będą prowadzone przez inne organy niż samorząd. 34 szkoły (33 szkoły podstawowe, jedno gimnazjum) zostaną przekształcenie w filie innych szkół. Osiem szkół ponadgimnazjalnych zostanie wyłączonych z zespołów szkół, aby funkcjonowały jako samodzielne placówki. Sześć szkół po likwidacji zostanie przekształconych w liceum ogólnokształcące dla dorosłych.

Osobną kategorię stanowią szkoły, do których uczęszczają uczniowie, a które są wygaszane zgodnie z wprowadzanymi zmianami w systemie szkolnictwa zawodowego (w sumie są to 82 szkoły dla dzieci i młodzieży w 2013 roku).

Zgodnie z prawem, zamiar związany z likwidacją każdej szkoły samorząd musi zgłosić najpóźniej na sześć miesięcy przed terminem jej zamknięcia, czyli do końca lutego. Jest również zobowiązany m.in. do powiadomienia o zamiarze kuratora oświaty. Kurator opiniuje uchwały pozytywnie lub negatywnie. Decyzja kuratora nie jest jednak wiążąca dla samorządu.

Podjęcie uchwały intencyjnej o zamiarze likwidacji nie przesądza ostatecznie o zamknięciu danej placówki. Samorząd może odstąpić od zamiaru i nie zlikwidować szkoły.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MEN: samorządy chcą zamknąć 259 szkół
Komentarze (1)
P
piotr
13 marca 2013, 21:59
Tak. To jest sposób, jak coś w Polsce rozwalić. Dać coś samorządom i nie posłać za tym pieniędzy. Powinni dać jeszcze samorządom armię. Uzbrojenie by rozsprzedały do trzeciego świata, a ludzi zwolniły i zapanowałby święty pokój...