Milion oświadczeń woli na 50-lecie przeszczepów w Polsce

(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Młodzież z kampanii "Drugie życie" promującej transplantacje rozda w sumie milion tzw. oświadczeń woli z okazji 50-lecia pierwszego polskiego przeszczepienia nerki, które miało miejsce 26 stycznia 1966 r. - poinformowała koordynator kampanii Paulina Szczesiak.

W tegorocznej kampanii bierze udział blisko 100 szkół ponadgimnazjalnych z Wielkopolski, województwa kujawsko-pomorskiego, Małopolski i Podkarpacia. Dotychczas w okresie siedmiu edycji akcji uczniowie rozdali blisko 700 tys. oświadczeń. W 2016 r. z okazji 50-lecia pierwszego polskiego przeszczepienia nerki młodzież zamierza rozdać kolejne 300 tys. oświadczeń woli, czyli w sumie milion.

- Nie do przecenienia jest rola edukacji, inicjowania rozmowy, promowania tej nowoczesnej metody leczenia, a to doskonale od lat robi młodzież z akcji "Drugie życie", dlatego kibicuję im w tym wyzwaniu - powiedział krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej prof. dr hab. Lech Cierpka, patron honorowy kampanii.

W Polsce obowiązuje zasada tzw. zgody domniemanej, według której każdy, kto nie zgłosił się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów, jest potencjalnym dawcą narządów. W praktyce jednak zdarza się, że rodzina zmarłego odmawia zgody na pobranie narządów. Wszelkie wątpliwości z pobieraniem organów rozwiązuje posiadanie oświadczenia woli i przekazanie swojej decyzji rodzinie.

DEON.PL POLECA

Z badań TNS Polska przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w 2015 r., 55 proc. Polaków chce oddać narządy po śmierci. Jednak tylko co piąty powiedział o tym rodzinie.

- Często po śmierci bliskich rodziny wzbraniają się od decyzji co do pobrania organów. Tłumaczą się niewiedzą o woli zmarłego w tej sprawie. Lekarze, choć prawo im na to zezwala, nigdy nie pobierają narządów wbrew woli rodziny - podkreślił wojewódzki konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej dr hab. Maciej Głyda, ekspert medyczny kampanii w Wielkopolsce, związany z nią od 9 lat.

- Młodzież nie rozdaje oświadczeń jak ulotek czy cukierków - ma niezwykły dar poruszania trudnych tematów wprost. Po wielu latach pracy z młodymi ludźmi z wielkim zaufaniem będę wspierał ich w tym wyzwaniu - dodaje dr Głyda.

Pierwszą edycję kampanii "Drugie życie" rozpoczęto w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu wzięło w niej udział ponad 200 tys. uczniów z 600 szkół. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie i podkarpackie) młodzi ludzie rozdali blisko 700 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji.

W bieżącym roku szkolnym kampania prowadzona jest w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Według Poltransplantu, na transplantacje pod koniec z grudnia 2015 r. oczekiwało 1584 pacjentów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Milion oświadczeń woli na 50-lecie przeszczepów w Polsce
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.