MSZ: głównym celem noweli o IPN walka z fałszowaniem prawdy o Holokauście

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / ml

Głównym celem uchwalonej nowelizacji ustawy o IPN jest walka ze wszystkimi formami negowania oraz fałszowania prawdy o Holokauście - podkreśliło w czwartek MSZ. Wierzymy, że prace nad nowelą, mimo różnic w ocenie wprowadzanych zmian, nie wpłyną na strategiczne partnerstwo Polski i USA - dodał resort.

MSZ odniosło się w ten sposób do środowego oświadczenia Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych, w którym zaapelował on do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i "naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami".

W wydanym w czwartek po południu komunikacie polski resort dyplomacji zapewnił, że zmiany zawarte w nowelizacji "nie ograniczają wolności słowa, pełnej swobody prowadzenia badań naukowych i publikacji ich rezultatów, swobody dyskusji historycznych czy działalności artystycznej".

Głównym celem noweli - zaznaczono - jest "walka ze wszystkimi formami negowania oraz fałszowania prawdy o Holokauście, w tym także pomniejszania odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tej zbrodni".

"W tym kontekście stoimy na stanowisku, że oskarżanie Narodu Polskiego i Państwa Polskiego o współudział razem z III Rzeszą Niemiecką - publicznie i wbrew faktom - w zbrodniach nazistowskich jest niewłaściwe, wprowadzające w błąd i krzywdzące dla ofiar będących obywatelami Polski, zarówno pochodzenia żydowskiego jak i polskiego" - oświadczyło MSZ.

Resort wyraził jednocześnie przekonanie, że "obecnie prowadzone w Polsce prace legislacyjne nad rozwiązaniami prawnymi chroniącymi prawdę historyczną, pomimo różnic w ocenie wprowadzanych zmian, nie wpłyną na strategiczne partnerstwo Polski ze Stanami Zjednoczonymi".

Senat poparł w czwartek przed godz. 2 w nocy bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta.

Do nowych przepisów krytycznie odniosły się władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. Ambasador Izraela Anna Azari zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".

W środę gazeta "Jerusalem Post" napisała, że 61 deputowanych w 120-osobowym Knesecie popiera projekt ustawy, na mocy której nowelizacja ustawy o IPN, gdyby została ostatecznie przyjęta, mogłaby zostać uznana za negowanie Holokaustu. Projekt - według gazety - popierają posłowie rządzącej koalicji i część opozycji.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Jeśli sprawca działałby nieumyślnie, podlegałby karze grzywny lub ograniczeniu wolności. Nie byłoby przestępstwem popełnienie tych czynów "w ramach działalności artystycznej lub naukowej". Nowy przepis ma się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu". Śledztwo z urzędu wszczynałby prokurator IPN; wyrok podawano by do publicznej wiadomości.

Ustawa zakłada także możliwość wytaczania za takie sformułowania jak "polskie obozy śmierci" procesów cywilnych, m.in. przez organizacje pozarządowe i Instytut Pamięci Narodowej. Odszkodowanie lub zadośćuczynienie będą przysługiwać Skarbowi Państwa.

W ustawie znalazły się także przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów (także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką).

Budzące kontrowersje przepisy noweli miałyby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MSZ: głównym celem noweli o IPN walka z fałszowaniem prawdy o Holokauście
Komentarze (3)
WDR .
1 lutego 2018, 17:49
"Skąd sobie to wymyślili (...) że jedyną metodą walki z tym fałszem jest ustawa sejmowa." "Nie jedyną, to oczywiste. Rząd Izraela jakoś nie ma skrupułów w stosowaniu tej metody." Najwyraźniej rząd Izraela chce mieć to narzędzie na wyłączność łącznie z kontrolowaniem całej narracji o tym co się stało. A my płacimy kolejną cenę za 50 lat komunizmu i 25 lat braku wyobraźni (albo celowego kontrdziałania) elit IIIRP. Ostatnie 2 lata to postawienie na wzajemne kontakty i wspierania Izraela na arenie międzynarodowej, ale tak koncepcja zbankrutowała, a w odwodzie nie było nic co moglibyśmy użyć. Do tego tradycyjnie żadnego wsparcia ze strony większości mediów. W Izraelu najpierw walą, a później umieszczają 2-3 artykuły, że zrobić lekką korektę, a u nas w mediach dokładnie odwrotnie. #GermanDeathCamps
1 lutego 2018, 17:08
Skąd ci partyjni funkcjonariusze sobie to wymyślili ? Jak to się stało, że ze słusznej przesłanki, jaką jest fałsz historyczny zawarty w sformułowaniu "polskie obozy zagłady" wyciągnięto całkowicie nieprawdziwy wniosek, że jedyną metodą walki z tym fałszem jest ustawa sejmowa.
RC
Robert C
1 lutego 2018, 17:36
Nie jedyną, to oczywiste. Rząd Izraela jakoś nie ma skrupułów w stosowaniu tej metody.