MSZ: pomoc Polakom w Mariupolu

(fot. PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)
PAP / jm

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowisk polskich ze wschodniej Ukrainy, 6 października br. Rząd RP podjął decyzję o realizacji programu umożliwiającego przyjazd do Polski osobom polskiego pochodzenia i członkom ich rodzin zamieszkującym Mariupol oraz okolice miasta.

Program wyjazdu do Polski jest adresowany wyłącznie do osób polskiego pochodzenia i członków ich najbliższej rodziny zameldowanych i faktycznie zamieszkałych w mieście Mariupol oraz w przylegających do niego rejonach pierszotrawniewym, wołodarskim i nowoazowskim. Osoby, które wyrażą chęć przyjazdu do Polski będą mogły skorzystać z pakietu adaptacyjnego.

Program na pierwszym etapie realizowany będzie przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie, z którym należy kontaktować się w kwestiach organizacyjnych. Dane kontaktowe:

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie

DEON.PL POLECA

ul. Artioma 16, 61002 CHARKÓW

Telefon: +38 050 4095504, +38 0504095503

E-mail: charkow.kg.sekretariat@msz.gov.pl

Po przeanalizowaniu zgłoszeń zostanie opracowana ostateczna lista osób zakwalifikowanych do wyjazdu, które otrzymają następnie niezbędne dokumenty umożliwiające wjazd i pobyt na terytorium RP. Wyjazdy tych osób do Polski nastąpią do końca listopada br.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bazując na doświadczeniach ze stycznia 2015 r., kiedy do Polski przyjechała grupa Polaków z Donbasu, dołoży wszelkich starań, aby adaptacja osób z Mariupola przebiegła w jak najbardziej przyjazny sposób, umożliwiający nowo przybyłym rozpoczęcie samodzielnego życia w Polsce.

Tak jak w przypadku pierwszej grupy osób sprowadzonych z Donbasu w styczniu 2015 roku, osoby teraz przyjeżdżające do Polski uzyskiwać będą pozwolenia na pobyt stały. Zezwolenie to zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych.

Oznacza również, że osoby te mogą legalnie mieszkać i pracować w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MSZ: pomoc Polakom w Mariupolu
Komentarze (3)
TJ
Tajemnicza Jejmosc
7 października 2015, 22:15
Chciałoby się roześmiać w twarz całemu naszemu nierządowi. Ale dobrze, że nastąpi repatriacja kolejnych osób. Niezależnie od faktu, że zabieracie się za nią z lęku przed całkowitym upadkiem w wyborach parlamentarnych, który oby nastąpił  - i oby nastąpił bezpowrotnie. Bardzo cieszę się, że powrócą do Polski potomkowie tych, którzy sami powrócić nie zdążyli. Myślę, że będąc w niebie cieszą się, że chociaż ich dzieci, chociaż ich wnuki, skoro nie oni sami. 
KM
Katarzyna Michalska
7 października 2015, 22:34
Przed chwilą dopiero zarejestrowałam się według nowej opcji forum DEONu, więc kopiuję, a na przyszłość będę wypowiadać się jako tak właśnie zalogowana: Chciałoby się roześmiać w twarz całemu naszemu nierządowi. Ale dobrze, że nastąpi repatriacja kolejnych osób. Niezależnie od faktu, że zabieracie się za nią z lęku przed całkowitym upadkiem w wyborach parlamentarnych, który oby nastąpił  - i oby nastąpił bezpowrotnie. Bardzo cieszę się, że powrócą do Polski potomkowie tych, którzy sami powrócić nie zdążyli. Myślę, że będąc w niebie cieszą się, że chociaż ich dzieci, chociaż ich wnuki, skoro nie oni sami.
S
Szymon
7 października 2015, 10:46
Wybory powinniśmy mieć co roku, politycy by się uwijali jak mrówki przy podlizywaniu wyborcom.