Muzeum Auschwitz apeluje do zwiedzających, by szanowali pamięć ofiar

Muzeum Auschwitz apeluje do zwiedzających, by szanowali pamięć ofiar
(fot. depositphotos.com)
PAP / ml

Muzeum Auschwitz zaapelowało w mediach społecznościowych do zwiedzających, by szanowali pamięć 1,1 mln ofiar niemieckiego KL Auschwitz-Birkenau. Wielu, głównie młodych gości, wykonuje w Miejscu Pamięci pamiątkowe zdjęcia, które nie idą w parze z jego powagą.

"Kiedy przyjedziesz do Muzeum Auschwitz pamiętaj, że jesteś w miejscu, gdzie zginęło ponad 1 mln ludzi. Szanuj ich pamięć. Są lepsze miejsca, aby nauczyć się chodzić balansując na belce, niż te, które symbolizują deportację setek tysięcy ludzi na śmierć" - napisało Muzeum Auschwitz na Twitterze.

Muzeum zilustrowało swój apel pochodzącymi z Internetu przykładami pamiątkowych fotografii młodych osób, które spacerowały po historycznej rampie w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, balansując na szynie.

Placówka wskazała, że robienie zdjęć w historycznym miejscu, jakim jest były niemiecki obóz Auschwitz, nie zostanie zakazane. "Jednak prosimy gości o zachowanie szacunku, także podczas robienia zdjęć" - podało Muzeum.

DEON.PL POLECA

Muzeum zaproponowało wszystkim zwiedzającym, by spojrzeli na jego profil na Instagramie i "zdali sobie sprawę, jak obrazy mogą upamiętniać ofiary i uczyć trudnej oraz emocjonalnej historii". Placówka zaznaczyła, że zwiedzający - poprzez zdjęcia - mogą uczestniczyć w upamiętnieniu ofiar i pomóc w edukacji na temat historii Auschwitz. "Rzeczywiście, +obraz wart jest tysiąca słów+. Przeszukujemy Instagram, by znaleźć te wspaniałe przykłady" - podała placówka na Twitterze.

Niemcy rozważali budowę rampy kolejowej wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau już w końcu 1941 r. Ostatecznie powstała ona wiosną 1944 r., tuż przed rozpoczęciem deportacji ponad 400 tys. Żydów z Węgier. Rampa liczy ok. 750 m. W jej centralnej części lekarze SS przeprowadzali selekcje transportów z Żydami, kierując większość z przywiezionych osób do komór gazowych. Po wybuchu Powstania Warszawskiego Niemcy przywieźli tu także Polaków ze stolicy i uwięzili w Auschwitz.

Przed wybudowaniem rampy w Birkenau, transporty zatrzymywały się na bocznicy pomiędzy obozami Auschwitz II i Auschwitz II-Birkenau. Nazywana ona jest "Altejudenrampe", czyli "stara rampa żydowska".

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,15 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzeum Auschwitz apeluje do zwiedzających, by szanowali pamięć ofiar
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.