Obchody Dnia Flagi RP w Warszawie
Uroczystą zmianą wart, złożeniem wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pokazem musztry paradnej wojsko uczciło przypadający w poniedziałek Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Obchody na pl. Piłsudskiego obserwowało ok. 200 mieszkańców stolicy.
Uroczystości rozpoczęły się tuż przed południem przemarszem kompanii i orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego z pl. Zamkowego na pl. Piłsudskiego.
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na maszt wciągnięto flagę narodową, po czym odbyła się uroczysta zmiana wart. Następnie przed GNŻ złożono wieniec od Dowództwa Garnizony Warszawa, a kilkunastu wyróżniającym się oficerom wręczono odznaczenia państwowe i resortowe.
Na zakończanie uroczystości ok. 200 warszawiaków i turystów zgromadzonych na pl. Piłsudskiego mogło obejrzeć krótką defiladę, a potem pokaz musztry paradnej w wykonaniu Batalionu Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Żołnierze maszerowali do wiązanki pieśni narodowych oraz parafrazy "W grocie Króla Gór" Edwarda Griega.
Na pl. Piłsudskiego nie było w poniedziałek polityków, obyło się więc bez przemówień. Najwyżej postawionymi oficerami obecnymi na uroczystościach byli dowódca garnizonu Warszawa gen. Wiesław Grudziński oraz komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. Mirosław Rozmus. Podczas obchodów, w namiotach rozstawionych w pobliżu GNŻ, wojskowi zachęcali do wstępowania do armii i Narodowych Sił Rezerwowych.
Na godz. 18 z okazji Dnia Flagi zaplanowano mszę św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Dzień Flagi RP obchodzony jest w Polsce od 2004 roku. Święto zostało wprowadzone nowelą ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwaloną 20 lutego 2004 r. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Skomentuj artykuł