Oni także chcą odwołać władze. Dziś głosują

(fot. quiroso/flickr.com)
PAP / drr

Trzy miejsca w Polsce i trzy referenda w sprawie odwołania lokalnych władz.

W Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie) rozpoczęło się referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta Krzysztofa Chojniaka.

Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7. Do udziału w referendum uprawnionych jest 61 673 wyborców, którzy mogą oddawać swoje głosy w 37 komisjach obwodowych. W lokalu wyborczym każdy z uczestników referendum otrzyma białą kartę do głosowania, z pytaniem "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem prezydenta Krzysztofa Chojniaka przed zakończeniem kadencji" i kratkami z odpowiedziami "tak" i "nie". Aby oddać ważny głos w jednej z nich należy postawić znak "x" lub krzyżyk.

Aby wyniki głosowania były ważne, musi w nim wziąć udział przynajmniej 17 804 wyborców. Jeśli ponad połowa z nich opowie się za odwołaniem prezydenta, to straci on swoje stanowisko. Sam Chojniak zapowiedział, że nie weźmie udziału w referendum.

Z inicjatywą zorganizowania referendum wystąpiła grupa ponad 80 piotrkowian skupionych wokół Piotrkowskiej Inicjatywy Obywatelskiej (PIO). Pod wnioskiem musiało podpisać się 10 proc. uprawnionych do głosowania, czyli ponad 6100 mieszkańców miasta.

Krzysztof Chojniak rządzi Piotrkowem Trybunalskim drugą kadencję. Wcześniej był miejskim radnym, a później wiceprezydentem. W ostatnich wyborach w 2010 roku - startując jako kandydat KWW Krzysztofa Chojniaka "Razem dla Piotrkowa" - wygrał w pierwszej turze zdobywając 55,28 proc. głosów poparcia. Zagłosowało na niego ponad 16 tys. osób.

Także do godziny 21 mogą głosować mieszkańcy Gostynina pod Płockiem. Referendum w sprawie odwołania burmistrza Włodzimierza Śnieciowskiego zarządził Komisarz Wyborczy w Płocku na wniosek grupy mieszkańców Gostynina, którzy zebrali ponad 2 tys. podpisów, czyli wymaganą liczbę do przeprowadzenia głosowania.

Aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział 3/5 wyborców, którzy głosowali w wyborach na burmistrza Gostynina w 2010 roku, czyli 4 478 osób.

Włodzimierz Śniecikowski jest burmistrzem Gostynina od 1996 r. Wcześniej był przewodniczącym rady tego miasta.

W sprawie odwłoania rady gminy i wójta głosują także mieszkańcy gminy Radymno k. Jarosławia (Podkarpackie).

Referendum będzie ważne, jeśli do urn pójdzie nie mniej niż 3/5 osób, biorących udział w wyborze rady gminy oraz wójta; w przypadku rady jest to 3 233 osoby, a wójta - 3 232 wyborców.

Wniosek o przeprowadzenie referendum złożyło trzech radnych i dwóch mieszkańców, którzy zebrali wymaganą ilość podpisów. Powstałą w 1992 r. gminę tworzy 18 sołectw położonych wokół miasta Radymna, które tworzy odrębną jednostkę administracyjną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Oni także chcą odwołać władze. Dziś głosują
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.