Pododdział USA z zestawem Patriot - w Polsce

Pododdział USA z zestawem Patriot - w Polsce
(fot. DVIDSHUB / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / pk

Około 30 pojazdów i 100 żołnierzy z 5. batalionu 7. Pułku Przeciwlotniczego wojsk lądowych USA stacjonujących w Niemczech przybyło do Polski na ćwiczenia - poinformowała w środę ambasada Stanów Zjednoczonych.

Pod koniec miesiąca Amerykanie, których jednostka na co dzień stacjonuje w Kaiserslautern, wezmą udział w kilkudniowych ćwiczeniach z pododdziałami 3. Brygady Obrony Powietrznej: 37. dywizjonu rakietowego obrony powietrznej, 38. dywizjonu zabezpieczenia i dowództwa brygady.

Jak podała ambasada, siły amerykańskie rozmieszczą środki obrony powietrznej i przeciwrakietowej "w ramach działań demonstrujących zdolność do błyskawicznej dyslokacji systemów Patriot na terytorium NATO". Szkolenie obejmie między innymi obronę ważnych obiektów, zgrupowań wojsk lądowych oraz mieszkańców przed pociskami balistycznymi oraz atakiem z powietrza.

Pobyt żołnierzy amerykańskiej obrony powietrznej odbywa się tym razem w ramach operacji Atlantic Resolve, mającej na celu wzmocnienie sojuszników, zademonstrowanie swobody przemieszczania się wojsk NATO i odstraszanie potencjalnej agresji na wschodnich obrzeżach sojuszu. Zestawy Patriot wielokrotnie przyjeżdżały już do Polski na ćwiczenia. W 2000 r. amerykańskie pododdziały z zestawami Patriot wzięły udział w ćwiczeniach "Victory Strike". Kilka pobytów z pociskami w wersjach ćwiczebnej i bojowej odbyło się w ramach umowy z 2008 r. związanej ze zgoda na ulokowanie w Polsce elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

DEON.PL POLECA


Obecnie w ramach Atlantic Resolve - ciągłych rotacyjnych ćwiczeń na wschodnich obrzeżach NATO, rozpoczętych wobec aneksji Krymu przez Rosję i wsparciu przez nią separatystów na wschodzie Ukrainy - przebywają w Polsce trzy amerykańskie pododdziały.

Ok. 200 żołnierzy z kilkunastoma pojazdami opancerzonymi, w tym czołgami Abrams, z 1. Brygady 3. Dywizji Piechoty sił lądowych USA ma się szkolić w Polsce do połowy czerwca. Armia USA wysłała podobną liczbę personelu i sprzętu tej dywizji na Litwę, Łotwę i do Estonii. Po zakończeniu ćwiczeń rotacyjnych Amerykanie planują przetransportowanie do Niemiec ok. 120 sztuk sprzętu, który pozostanie w Europie w ramach przedsięwzięcia "European Activities Set" - rozmieszczania sprzętu na potrzeby ewentualnych przyszłych działań.

Około 550 żołnierzy z 2. Pułku Kawalerii z kołowymi wozami opancerzonymi Stryker ćwiczy od połowy stycznia do końca marca z wojskami w Polsce i krajach bałtyckich. W ramach operacji "Dragoon Ride" żołnierze z wozami bojowymi wyruszą z Polski, Estonii i Litwy w liczącą ponad 1800 km drogę powrotną do macierzystej jednostki w bawarskim Vilseck. W planie obliczonego na dziesięć dni przejazdu są spotkania żołnierzy z mieszkańcami mijanych miejscowości.

Od marca ubiegłego roku we wspólnych ćwiczeniach i szkoleniach prowadzonych w ramach Atlantic Resolve uczestniczyli też lotnicy z myśliwcami F-16 i transportowcami C-130, żołnierze wojsk specjalnych, spadochroniarze, żołnierze wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz artylerzyści. W planach są kolejne ćwiczebne pobyty amerykańskich pododdziałów lotniczych (Aviation Detachment) i pancernych (Heavy Detachment).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pododdział USA z zestawem Patriot - w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.