Polacy zwycięzcami konkursu młodych naukowców

(fot. shutterstock.com)
PAP / jm

Projekt Michała Bączyka i Pawła Czyża zdobył jedną z trzech pierwszych nagród na 27. Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS 2015) w Mediolanie. Wyniki ogłoszono w poniedziałek. W sumie cztery projekty z Polski zdobyły sześć nagród.

Michał Bączyk z Ostrowi Mazowieckiej i Paweł Czyż z Nadarzyna badali zachowania pojedynczych i sprzężonych oscylatorów typu on-off na przykładzie oscylatora butelkowego (zbudowanego z połączonych rurkami butelek). Jury doceniło ich pracę i przyznało jedną z pierwszych nagród (7 tys. euro) oraz nagrodę honorową - uczestnictwo w International Youth Science Forum 2016 w Londynie.

"Nie spodziewaliśmy się pierwszej nagrody, ale doceniono wartość naukową naszych badań" - mówi PAP Paweł Czyż. "Chcielibyśmy podziękować naszym rodzicom i opiekunom, w szczególności panu doktorowi Michałowi Krupińskiemu i pani doktor Agnieszce Korgul, którzy zawsze nas wspierali nie tylko radą, ale i pomieszczeniami na uniwersytecie. Mamy pomysł, aby zastosować wyniki naszych badań do tematu ostatniego IgNobla (chodzi o badania nad oddawaniem moczu przez ssaki - PAP)".

Pozostałe dwie pierwsze nagrody otrzymali: reprezentant Stanów Zjednoczonych zaledwie 15-letni matematyk Sanath Kumar Devalapurkar oraz przedstawiciel Niemiec Lukas Stockner, który komputerowo symulował rozpraszanie światła.

Jedna z trzech drugich nagród (i 5 tys. euro) trafiła zaś do Dominiki Bakalarz z Opola i Joanny Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego. Dziewczęta opracowały Origami BioBandage - mający wiele potencjalnych zastosowań w medycynie bioimplant oparty na nanowłókninie o powierzchni zmodyfikowanej przez komórki macierzyste. Polki nagrodzono także miesięcznym pobytem na Uniwersytecie w Mediolanie.

"Nie przyjechałam tu z myślą o nagrodzie. Chciałam mile spędzić czas - jak to robią Włosi" - przyznaje Dominika Bakalarz. Joanna Jurek zaznaczyła - "Naukowcy są zwykłymi ludźmi! Dziś bawimy się po polsku!". Miała na myśli czekająca wszystkich uczestników ośmiogodzinną wycieczkę po malowniczym jeziorze Lago Maggiore.

Projekt Sary Berent z Gdyni znalazł się w gronie zdobywców nagrody EXPO 2015, światowa wystawa EXPO trwa właśnie w Mediolanie. Młoda badaczka wykazała, że olejki eteryczne mogą chronić plony przed bakteriami i grzybami. Szczególnie skuteczne okazały się olejki tymiankowy i cynamonowy. "Jestem bardzo szczęśliwa. Cudowna niespodzianka!" - podkreśliła Sara Berent, która o tym, że będzie uczestniczką konkursu dowiedziała się dopiero w maju. Weźmie także udział w ceremonii uroczystego zamknięcia EXPO pod koniec października.

Natomiast Paulina Drożak z Lublina korzystając z powszechnie dostępnych danych odkryła nieznane dotychczas zależności pomiędzy anomaliami temperatury na Ziemi i aktywnością słoneczną. W nagrodę odwiedzi Europejskie Obserwatorium Południowe w Chile. "Zawsze chciałam tam pojechać.

Zobaczę piękne niebo, pełne gwiazd, których nie widać u mnie w domu - ponieważ mieszkam prawie w centrum miasta"- cieszy się laureatka.

"Nawet nie marzyliśmy o takim triumfie. To najwięcej nagród w historii, co pokazuje, jaką jesteśmy potęgą intelektualną, świadczy, jaką wspaniałą młodzież potrafimy wychować. Gratulacje dla szkól, nauczycieli i rodziców, a przede wszystkim Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, który organizuje krajowe eliminacje - powiedział związany od początku z polską edycją konkursu wieloletni opiekun finalistów, informatyk, prof. Jan Madey z UW.

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EU Contest for Young Scientists, EUCYS) prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku.

Biorą w nim udział laureaci konkursów krajowych. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 roku także nauki społeczne i ekonomiczne. Każdy kraj mógł dotychczas zgłosić najwyżej trzy prace (nie mogą one mieć więcej niż trzech autorów). W tym roku - w związku z odbywającą się w Mediolanie wystawą światową EXPO wprowadzono nową kategorię, dotyczącą żywności, dzięki czemu Polskę reprezentowały cztery projekty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polacy zwycięzcami konkursu młodych naukowców
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.