Polska krytykowana za wyrok na Antykomor.pl
Przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović skrytykowała skazanie w Polsce twórcy strony Antykomor.pl Roberta Frycza za obrazę prezydenta Bronisława Komorowskiego i wezwała do dekryminalizacji zniesławienia w Polsce.
- W nowoczesnej demokracji sankcje karne za obrażenie głowy państwa są nie na miejscu, zwłaszcza że Europejski Trybunał Praw Człowieka od dziesięcioleci uchyla takie wyroki - oświadczyła Mijatović, cytowana na portalu OBWE.
Podkreśliła też, że ze względu na charakter ich pracy osobistości oficjalne "muszą tolerować więcej krytyki i sarkastycznych uwag" niż zwykli ludzie.
Na portalu OBWE odnotowano, że Mijatović wielokrotnie wzywała władze polskie do usunięcia z Kodeksu karnego zapisów kryminalizujących zniesławienie.
- Mam nadzieję, że sąd drugiej instancji zrewiduje ten wyrok (na Frycza) - oświadczyła przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów.
14 września Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim wymierzył Fryczowi karę roku i 3 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie, uznając go za winnego znieważenia prezydenta Bronisława Komorowskiego. Frycz został skazany też za fałszowanie dokumentów.
Na stronie Antykomor.pl gromadzone były materiały o prezydencie Komorowskim, a także m.in. gry polegające na strzelaniu do jego wizerunku i ośmieszające fotomontaże. W maju ubiegłego roku do mieszkania autora strony weszli funkcjonariusze ABW, którzy zabezpieczyli jego laptop i inne nośniki danych. Zleciła to prokuratura w Tomaszowie Mazowieckim, prowadząca śledztwo w sprawie znieważenia głowy państwa. Po kilku miesiącach sprawa trafiła do piotrkowskiej prokuratury.
Skomentuj artykuł