Polska się wyludnia. Czy stracimy 10 milionów mieszkańców?

Populacja Polski może zmniejszyć się o 10 milionów do końca XXI wieku. Fot. Depositphotos
naszemiasto.pl / jh

Według prognoz Eurostatu, populacja Polski może zmniejszyć się o 10 milionów do końca XXI wieku. Spadek liczby mieszkańców dotyczy zarówno całego kraju, jak i poszczególnych miast, które szczególnie silnie odczuwają skutki wyludniania. Co stoi za tym niepokojącym trendem i które miasta tracą mieszkańców najszybciej?

Spadek populacji: przerażające liczby

Od 2012 roku liczba mieszkańców Polski systematycznie maleje. Tylko w 2019 roku ubyło około 29 tysięcy obywateli. Prognozy wskazują, że:

  • Do 2030 roku populacja zmniejszy się o 900 tys. osób.
  • Do 2050 roku stracimy 3,8 miliona mieszkańców.
  • Do 2100 roku liczba Polaków spadnie o około 10 milionów.

Dlaczego liczba ludności spada?

Ujemny przyrost naturalny

W Polsce od lat liczba urodzeń jest niższa od liczby zgonów. W 2019 roku przyrost naturalny wynosił -1,4 na 1000 osób. Największe problemy demograficzne odnotowano w województwach: Łódzkim, opolskim, lubelskim, śląskim i podlaskim – populacja spada bez przerwy od kilkunastu lat.

Migracje zagraniczne

Saldo migracji definitywnych, czyli liczba osób wyjeżdżających na stałe za granicę, przez większość powojennej historii Polski było ujemne. Główne powody emigracji to niskie zarobki i brak perspektyw, chęć lepszych warunków socjalnych i ekonomicznych za granicą oraz ciekawość świata i chęć podróżowania.

Starzenie się społeczeństwa

Polska szybko się starzeje. Na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada około 30 seniorów. W 2060 roku liczba ta wzrośnie do 70.

Miasta tracą mieszkańców najszybciej

Największe miasta pod względem liczbowego spadku populacji (2002–2018):

  1. Łódź – straciła 97 432 mieszkańców.
  2. Poznań – ubyło 39 474 osób.
  3. Katowice – ubyło 29 596 osób.

Miasta tracące największy odsetek mieszkańców:

  1. Kazimierz Dolny – utrata 29,0%.
  2. Hel – utrata 22,6%.
  3. Działoszyce – utrata 18,8%.

Dlaczego ludzie opuszczają miasta?

Od lat 90. XX wieku Polacy coraz chętniej przeprowadzają się z miast do gmin podmiejskich, szukając lepszej jakości życia.

Małe i średnie miasta borykają się z problemami ekonomicznymi, co zmusza mieszkańców do przeprowadzki do większych ośrodków lub emigracji za granicę.

Niektóre miasta straciły mieszkańców z powodu przesunięcia granic administracyjnych.

Źródło: naszemiasto.pl / jh

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polska się wyludnia. Czy stracimy 10 milionów mieszkańców?
Komentarze (1)
HZ
~Hanys z Namysłowa
9 stycznia 2025, 14:42
Kiedyś o tym nie pisali jak obozy dla przesiedleńców w Niemczech były pełne,ludzie spali latem na trawie,byli szczęśliwi że uciekli z polskiego raju, byłem wolontariuszem,tłumaczem przykro było słuchać i patrzeć jak decyzja w pokoju 111 była odmowną.Wtedy Niemcy sprawdzali dokładnie, czasem literka w Stammbuchu decydowała,przypomina mi się Pani Renata, miała Niemiecki Stammbuchu, była pewna i zarozumiała że dostanie pozwolenie na osiedlenie, padło pytanie,dlaczego ojciec kazał wpisać Renata,w języku niemieckim jest Renate.Przykre to było,rzucił jej papierami,i wracaj do Polski.Dzis Niemcy wpuszczają bez dokumentów motłochu całego świata.Karma wraca.