Polska: upada coraz więcej firm usługowych

(fot. Ed Yourdon / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic / CC BY-NC-SA 2.0)
PAP / mh

Najwięcej bankructw zarówno w czerwcu 2014 r., jak i pierwszym półroczu br. odnotowano w branży usługowej, deweloperskiej, budowlanej i produkcji na eksport. Liczba upadłości wzrosła w Polsce południowo-wschodniej - wynika z raportu firmy Euler Hermes.

"Opublikowane w czerwcu orzeczenia o upadłości dotyczyły firm mających zsumowany ostatni znany obrót na poziomie ok. 720 milionów złotych, a zatrudniały one razem ok. 1,9 tys. osób" - podaje opublikowany w środę raport firmy Euler Hermes, dotyczący kondycji polskich firm pod kątem liczby upadłości. Raport powstał na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego.
W czerwcu br. odnotowano mniejszą ogólną liczbę upadłości w stosunku do czerwca 2013 r. (78 wobec 85 w ub.r.), podobnie wygląda sytuacja w pierwszym półroczu 2014 r. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (418 wobec 483 - spadek o 14 proc.) - zaznaczyli autorzy raportu. Mimo że liczba upadłości nie rośnie, raport wyraźnie wskazuje na spadek tempa tej poprawy.
"Warto zauważyć, iż chociaż liczba opublikowanych oficjalnie upadłości jest niższa jest niż w roku ubiegłym (obecnie o ok 14 proc.), to ogólnie tempo poprawy nie jest już tak duże jak w samym pierwszym kwartale, gdy spadek liczby ogłaszanych upadłości w porównaniu do r. 2013 był nawet ponad 20 proc." - zaznaczył cytowany w opracowaniu prezes zarządu Euler Hermes Collections Maciej Harczuk.
Jednym z niewielu sektorów, gdzie liczba upadłości zwiększyła się w porównaniu z ub. rokiem, są usługi. Jest to bezpośrednio związane ze spadkiem konsumpcji wśród mieszkańców Polski i ich większą skłonnością do oszczędzania. Plaga upadłości szczególnie dotknęła branże: hotelarsko-gastronomiczną, placówki służby zdrowia, agencje reklamowe i firmy obsługi informatycznej.
Mimo ożywienia na polskim rynku nieruchomości, związanym ze stosunkowo łatwym dostępem do kredytu i rosnącą liczbą pozwoleń na budowę, upada również coraz więcej firm zajmujących się obrotem nieruchomości. "Mniejsze podmioty, a nawet te silne na lokalnym rynku (np. dolnośląskim) mają problemy ze zrestrukturyzowaniem swojej działalności, refinansowaniem zadłużenia, nie mówiąc już o rozpoczynaniu nowych inwestycji" - tłumaczy dyrektor w Dziale Analiz Branżowych Euler Hermes Collections Michał Modrzejewski.
W budownictwie największy kryzys dotyka firmy, które jako pierwsze ucierpiały w wyniku trwającego od 2 lat krachu na tym rynku. Najmniej upadłości odnotowano wśród firm stanowiących ostatnie ogniwo procesu inwestycji budowlanych, specjalizujących się w pracach wykończeniowych.
Autorzy raportu wskazują, że obawy o powtórzenie się scenariusza sprzed EURO 2012 paraliżują konkurencję firm pod względem ich innowacyjności.
"Większość firm walczy o bieżące przychody, przepływy finansowe, oferując ceny nie zapewniające im w dłuższej perspektywie rentowności (...). Niestety, zamawiający wciąż przy wyborze kierują się głównie najniższą ceną (mimo iż mają z reguły zapewnione odpowiednie, wyższe środki na ich realizację), co nie gwarantuje wykonania prac w terminie" - podał członek zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes Tomasz Starus.
Więcej upadłości niż w czerwcu ub. roku odnotowano w niektórych branżach produkcji, co związane jest z sytuacją na rynkach eksportowych, a w szczególności ze wzrostem liczby upadłości w branży budowlanej i przemyśle niemieckim - głównego partnera polskiego eksportu. Niepokojące dane płyną również z innych rynków kluczowych dla polskich eksporterów - m.in. z Wielkiej Brytanii, gdzie podobnie jak w Polsce liczba upadłości spada powoli (7-proc. poprawa w tym roku).
Kryzys eksportowy najbardziej dotyka firmy eksportujące wyroby inwestycyjne - maszyny, części i konstrukcje. W omawianym okresie w branży spożywczej najwięcej upadłości odnotowano wśród firm produkujących nabiał i wyroby zbożowe.
Problem wzrostu liczby upadłości firm dotyczy w szczególności województw południowo wschodnich. Ich liczba w pierwszej połowie br. wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu ub. roku o 7 firm w woj. małopolskim (49 firm) i świętokrzyskim (16 firm) i o 2 firmy w woj. opolskim (8 firm).
Euler Hermes to należąca do Allianz globalna firma z sektora ubezpieczeniowego działająca w ponad 50 krajach. W 2013 r. skonsolidowane obroty firmy wyniosły 2,5 mld euro. Firma ubezpieczyła na całym świecie transakcje biznesowe o wartości wynoszącej na koniec 2013 r. 789 mld euro.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska: upada coraz więcej firm usługowych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.