Polskość a śląskość - nie ma sprzeczności
Nie ma sprzeczności między polskością a śląskością - ocenił w sobotę w Katowicach prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapewnił, że gdy jego partia zdobędzie władzę, będzie podejmować dobre dla regionu decyzje.
Kaczyński opowiedział się za zawetowaniem unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego, który określił jako niekorzystny dla Śląska. Wskazał na konieczność rozwoju śląskiego górnictwa; podkreślił też znaczenie nauki i kultury w regionie.
- Jest niewątpliwą prawdą, że nie ma sprzeczności między polskością a śląskością; że śląskość jest jedną z bardzo ważnych i znaczących form polskości - powiedział Kaczyński podczas konferencji naukowej w historycznej sali przedwojennego Sejmu Śląskiego w Katowicach – dziś to sala obrad regionalnego sejmiku.
Prezes PiS ocenił, że mieszkańcy Śląska wciąż borykają się z wieloma deficytami. - Jest wielkim zadaniem naszego państwa, państwa polskiego, doprowadzenie do sytuacji w której tych deficytów będzie mniej - będą mniej radykalne i - jeśli w ogóle będą - będą miały jakieś uzasadnienie - powiedział.
- Będziemy podejmowali dobre dla Śląska decyzje; decyzje, które będą podtrzymywały funkcjonowanie tego regionu w wymiarze gospodarczym, ale także (…) w wymiarze kulturalnym, bo kultura tworzy sens życia człowieka, narodów, społeczeństw - zapowiedział prezes PiS, wyrażając nadzieję, że jego partia wygra wybory.
- Pakiet klimatyczny powinien zostać przez Donalda Tuska zawetowany, o ile nie uzyskano by przedtem bardzo dobrych warunków - uważa Kaczyński. Jego zdaniem, „jednym gestem, słowem co niektórzy Śląsk wspierają, zawierając skrajnie ryzykowne politycznie sojusze, a innym gestem spychają go na dno”.
Prezes PiS zapowiedział, że jego partia chce realizować strategię rozwoju górnictwa. - Polskie górnictwo, śląskie górnictwo musi trwać, bo jest dla tego regionu w dalszym ciągu ważne - mówił.
Kaczyński powiedział, że specyfika Śląska jest wartością dla tej ziemi i dla całej Polski. - Ten zasób kulturowy, który został tutaj w skomplikowanych dziejach tego regionu zgromadzony, może służyć tej ziemi i całej Polsce, ale tylko wtedy, gdy podejmowane są właściwe decyzje, jeśli myśli się w kategoriach rzeczywistego rozwoju naszej ojczyzny - ocenił.
Prezes PiS podkreślił, że „Śląsk także wielkim ośrodkiem polskiej nauki - to jest jego siła, jego zaleta”. Jego zdaniem, Śląsk potrzebuje własnych instytucji naukowych, takich jak Instytut Śląski.
Skomentuj artykuł