Powstańcy warszawscy Lechowi Kaczyńskiemu

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podczas uroczystości odsłonięcia tablicy ku czci Lecha Kaczyńskiego (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / slo

Na fasadzie siedziby Muzeum Powstania Warszawskiego odsłonięto w piątek tablicę ku czci Lecha Kaczyńskiego - inicjatora i twórcy tej placówki. Muzeum powstało dzięki jego woli i zaangażowaniu - mówił szef placówki Jan Ołdakowski.

Z inicjatywą upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego zgłosili się do muzeum powstańcy warszawscy. Inskrypcja na tablicy głosi: "Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, twórcy Muzeum Powstania Warszawskiego, w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci pod Smoleńskiem, powstańcy warszawscy, żołnierze Armii Krajowej, pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego, 10 kwietnia 2011".

- Jesteśmy w miejscu szczególnie związanym z postacią Lecha Kaczyńskiego. To Lech Kaczyński chciał, by patriotyzm i pamięć o przeszłości stały się elementem tożsamości nowoczesnej Polski - mówił Ołdakowski.

- Muzeum Powstania Warszawskiego powstało dzięki woli i zaangażowaniu Lecha Kaczyńskiego - podkreślił Ołdakowski.

- Wspominając w tym miejscu Lecha Kaczyńskiego, pamiętamy także o innych osobach, związanych z muzeum, które zginęły pod Smoleńskiem. Pamiętamy o pani prezydentowej Marii Kaczyńskiej, prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim, prezesie Czesławie Cywińskim, biskupie Tadeuszu Płoskim, ministrze Andrzeju Przewoźniku, ministrze Tomaszu Mercie, ministrze Januszu Krupskim, prezesie Januszu Kurtyce, księdzu Zdzisławie Królu, generale Stanisławie Nałęcz-Komornickim, prezesie Sławomirze Skrzypku, ministrze Władysławie Stasiaku - wymieniał Ołdakowski.

- To przede wszystkim wam, powstańcy warszawscy, Lech Kaczyński obiecał to muzeum. I słowa dotrzymał. 30 lipca 2004 roku, w przeddzień obchodów 60. rocznicy wybuchu powstania, pierwsza część ekspozycji została udostępniona zwiedzającym. (...) Determinacja, konsekwencja i stanowczość Lecha Kaczyńskiego umożliwiły stworzenie tej instytucji, bez której trudno juz wyobrazić sobie Warszawę - podkreślała z kolei prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak zauważyła, dzisiaj, po sześciu latach działalności muzeum szczycić się może niezwykłym dorobkiem nowoczesnej instytucji, ponad trzema milionami zwiedzających, bogatym archiwum dokumentującym walkę, losy powstańców i ludności cywilnej.

- Działalność muzeum to także wydawnictwa, organizowanie spotkań i debat historycznych. Szczególną wartością tej placówki jest praca z młodymi ludźmi zainteresowanymi historią trudnego życia pokolenia Kolumbów. Odsłaniając te tablicę wyrażamy ogromną wdzięczność prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu za tę ważną dla Warszawy i całej Polski inicjatywę – podkreśliła prezydent Warszawy.

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawskich, podkreślił: - Pan prezydent śp. Lech Kaczyński, jako syn powstańca, z determinacją starał się o miejsce dla muzeum. I to wspaniałe miejsce (...) jest symbolem tego wielkiego czynu Powstania Warszawskiego (...) Z tego miejsca jako najstarszy już powstaniec pragnę serdecznie wyrazić wdzięczność pamięci Pana Prezydenta i wszystkich tych którzy przyczynili się do budowy muzeum.

Tablicę poświęcił ks. biskup prof. Tadeusz Pikus. - Historia człowieka to niejako zapis jego osobowości w czasie (...) Pozostawione przez pana prezydenta wartości budzą szacunek i wdzięczność - mówił Pikus.

Tablica, która zawisła na fasadzie siedziby Muzeum Powstania Warszawskiego, ma wymiary 100 na 65 cm i jest wykonana z czarnego, satynowanego granitu, z odlaną z brązu podobizną Lecha Kaczyńskiego. Jej autorem jest Andrzej Renes, warszawski twórca - autor m.in. statuetki Wiktora i pomnika Stefana Starzyńskiego.

W uroczystości odsłonięcia tablicy udział wzięli także m.in.: brat tragicznie zmarłego prezydenta, prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy AK Stanisław Krakowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Stanisław Oleksiak.

Muzeum Powstania Warszawskiego powstało w 2004 r. z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego, ówczesnego prezydenta m.st. Warszawy. Najważniejsze decyzje dotyczące przyszłego Muzeum zapadły na spotkaniu prezydenta z żołnierzami Armii Krajowej w lipcu 2003 r. Ustalono m.in. przyszłą lokalizację – wybrano budynek dawnej elektrowni tramwajowej przy ul. Przyokopowej. Wówczas to Lech Kaczyński obiecał powstańcom, że nowoczesne muzeum będzie gotowe na 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstańcy warszawscy Lechowi Kaczyńskiemu
Komentarze (2)
B
Brook
8 kwietnia 2011, 17:00
Byliśmy z całą rodziną w Muzeum Powstania Warszawskiego. Trudy wyprawy do Warszawy opłaciły się. Mile zaskoczyło nas Muzeum. Dzieci  zgromadziły wszystkie kartki z kalendarza. Do dzisiaj mają je wśród pamiątek z innych podróży. Tylko L. Kaczyńskiemu możemy zawdzięczać powstanie tego wspaniałego obiektu. Pani Hall z obecnie rządzącej ekipy chciałaby całkowicie zrezygnować z nauczania w szkołach historii. Gdzie oni prowadzą Polskę? Dlaczego Polacy dają się im prowadzić jak barany na rzeź?
P
PL
8 kwietnia 2011, 16:41
Pamietam jak w 2004 mieszkancy dziekowali wiwatami L.Kaczynskiemu przy pomniku powstancow 1.08 i jaka byla reakcja zebranych na przywitanie L.Millera i A.Kwasniewskiego. Szkoda,ze nie dane mu bylo dokonczyc drugi projektl- CN Kopernik...wielu sie zdziwi, ale to wlasnie byly Prezydent zapoczatkowal i zebrał zespol opracowywyjacy projekt nad Wisla.... dla porownania efektywnosci i skutecznosci mozna zobaczyc projekty Historii Polski w Wa-wie czy Muzeum Solidarnosci w Gransku.... ale pewnie obserwator i spolka beda wiedzieli lepiej - bo TVN co innego poda...