Poznań: nowoczesna rehabilitacja dla prawie 900 pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym

(fot. depositphotos.com)
PAP / jb

Prawie 900 młodych ludzi z dziecięcym porażeniem mózgowym może skorzystać z nowatorskiej rehabilitacji w szpitalu im. W. Degi w Poznaniu. Pacjenci będą mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt, który wykorzystuje m.in. wirtualną rzeczywistość.

Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu zdobył ponad 18 mln zł unijnego dofinansowania na nowatorski projekt, który pomoże młodym ludziom z niepełnosprawnościami i ich rodzicom. Z nowoczesnych form rehabilitacji skorzysta prawie 900 osób z całego województwa. Są to wszystkie dzieci i młodzi dorośli z dziecięcym porażeniem mózgowym w wieku 5-21 lat, których stan na to pozwala.

Urząd Miasta Poznania poinformował, że projekt będzie realizowany przez trzy lata. Pierwsza kwalifikacja uczestników zaczęła się już w marcu i będzie prowadzona cyklicznie, zaś turnusy rehabilitacyjne szpital organizuje od czerwca.

"Przez cały czas trwania programu dzieci i młodzi dorośli będą rehabilitowani w dwutygodniowych cyklach. Każdy z nich będzie mógł skorzystać z dwóch cykli w ciągu roku i maksymalnie z sześciu w trakcie trwania realizacji całego projektu. Dla uczestników i ich opiekunów zamieszkujących ponad 30 km od szpitala zagwarantowano transport i nocleg w hotelu. Zajęcia będą odbywać się w przystosowanych do tego celu nowoczesnych i przyjaznych dla dzieci pomieszczeniach, stanowiących Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji" - poinformował magistrat.

Dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu dr n. med. Przemysław Daroszewski zaznaczył, że placówce zależy, aby informacja o projekcie dotarła do jak największej liczby mieszkańców Poznania i Wielkopolski.

"Dlatego też tak ważne jest dla nas wsparcie miasta. Dzięki pomocy Wydziału Oświaty UMP mogliśmy spotkać się z dyrektorami szkół i przedstawić możliwości, jakie mamy do dyspozycji. Liczymy na to, że uda nam się dotrzeć do wszystkich zainteresowanych" - podkreślił.

Jak tłumaczył, na każdy cykl rehabilitacji składają się m.in. konsultacje specjalisty i badania diagnostyczne, które pozwalają ocenić stan dziecka i przystosować program do jego indywidualnych potrzeb. Rehabilitacja prowadzona jest m.in. z zastosowaniem zrobotyzowanych technologii, jak np. egzoszkielet, lokomat, wirtualna rzeczywistość, bieżnie podwieszane i tzw. platformy stabilometryczne i balansometryczne.

"Sprzęt, z którego korzystamy, jest naprawdę z najwyższej półki. Np. lokomat to robot, który odtwarza ruchy kończyn dolnych z wszystkimi ich niuansami, np. rotacją miednicy czy kolan. Chodzi o odtworzenie wzorców ruchu, które mają się zakodować w mózgu dziecka. Lokomat daje nam też możliwość obciążenia w sterowany sposób dowolnej kończyny. Współpracuje z aktywnością ruchową dziecka, reaguje na chęć pacjenta do wykonania danej czynności" - tłumaczył kierownik projektu z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. Marek Jóźwiak.

"Podczas rehabilitacji wykorzystujemy też wirtualną rzeczywistość, dzięki której dzieci nie skupiają się na tym, że są rehabilitowane, ale koncentrują się na zabawie. Są również bardziej zmotywowane, bo skupiają się np. na zbieraniu punktów w grze" - dodał.

Zgłoszenia do projektu przyjmowane są m.in. osobiście w placówce, ale także za pośrednictwem strony szpitala: www.orsk.ump.edu.pl/wrpo. Można też zgłosić się za pomocą poczty elektronicznej, wysyłając wypełniony skan druku zgłoszenia na adres: kwalifikacjempd@orsk.ump.edu.pl, lub tradycyjną pocztą na adres szpitala - wystarczy przesłać wypełniony i podpisany druk zgłoszenia uczestnictwa.

Wszelkie niezbędna informacje oraz druki do pobrania, wymagane do zgłoszenia uczestnika, znajdują się na stronie www.projektmpd.orsk.ump.edu.pl.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poznań: nowoczesna rehabilitacja dla prawie 900 pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.