Premier i ministrowie zaczęli... pisać blogi
W nowym serwisie internetowym kancelarii premiera pojawił się w poniedziałek blog szefa rządu Donalda Tuska i ministrów, na którym - jak informuje CIR - co pewien czas mają być publikowane wpisy na temat działań rządu.
Pierwszych wpisów dokonali ministrowie: transportu - Sławomir Nowak (o zmianach na kolei), zdrowia - Bartosz Arłukowicz (o zmianach w NFZ) i rolnictwa - Stanisław Kalemba (o zakazie GMO).
Kalemba napisał na blogu, że w Polsce nie będzie upraw GMO. Jak poinformował, po wejściu w życie nowej ustawy o nasiennictwie, zostaną wydane przez rząd dwa rozporządzenia wprowadzające zakaz stosowania materiału siewnego kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amflora.
"Nowa ustawa rozszerzy także kompetencje Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Dzięki temu będzie można kontrolować uprawy i stwierdzać czy na polu nie wysiano kukurydzy lub nie wysadzono sadzeniaków genetycznie modyfikowanych. Jeśliby to stwierdzono, Inspekcja będzie mogła stosować sankcje, w tym nakazać zniszczenie roślin na polu. To jest właśnie ochrona przed uprawami GMO, a nie ich wprowadzanie" - napisał Kalemba.
Arłukowicz napisał, że koniec roku dla systemu ochrony zdrowia niesie od lat te same wyzwania - konieczność przesuwania środków w kontraktach, niełatwe negocjacje umów na przyszły rok oraz dokładanie wszelkich starań, żeby zapewnić pacjentom ciągłość leczenia, gospodarując jak najlepiej publicznymi pieniędzmi.
"To zawsze trudny czas dla wszystkich partnerów w ochronie zdrowia. Jak co roku padają liczne pytania o funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia, konieczne zmiany, plany na przyszłość. Podjęliśmy decyzję o decentralizacji Narodowego Funduszu Zdrowia. To zmiana filozofii funkcjonowania płatnika w systemie ochrony zdrowia o 180 stopni" - uważa minister zdrowia.
Jak dodał, resort chce powierzyć planowanie i prowadzenie regionalnych polityk zdrowotnych specjalistom z poszczególnych województw - którzy najlepiej znają potrzeby i problemy zdrowotne swoich społeczności.
Z kolei Nowak napisał, że podstawy reformy kolei, to: inwestycje w tabor i infrastrukturę, lepsze zarządzanie, wzrost bezpieczeństwa i podniesienie komfortu podróży. Minister transportu przekonuje, że zmiana jest możliwa, a kolej może być nowoczesną firmą, sprawnie zarządzaną, posiadającą zadowolonych klientów oraz zaangażowanych i zmotywowanych pracowników.
Nowak przypomniał, że wprowadzany jest program "Twoja kolej!" - składający się z czterech filarów: usprawniania zarządzania, unowocześniania infrastruktury, wzrostu bezpieczeństwa i podniesienia komfortu podróży. "Pasażer, inwestycje, bezpieczeństwo i optymalizacja zarządzania - to podstawy reformy kolei" - podkreślił.
Minister poinformował też, że na modernizacje linii kolejowych do 2015 roku rząd chce przeznaczyć około 26 mld zł. Jak dodał, do roku 2015 wyremontowanych zostanie kolejnych 60 dworców.
Według Nowaka, żaden strajk sytuacji kolei i kolejarzy nie poprawi, a jedynie pogorszy trudną sytuację przedsiębiorstw kolejowych oraz uderzy w wizerunek kolei.
"Groźba ewentualnego strajku wynika moim zdaniem z obawy przed koniecznymi zmianami w obszarach organizacji kolei i jej zarządzania, w tym regulacji kwestii przywilejów. Cieszę się z ostatnich deklaracji związkowców, że wycofują się z planowanych akcji strajkowych w okresie świąteczno-noworocznym. To dobra wiadomość dla pasażerów" - ocenił minister transportu.
Skomentuj artykuł