Premier: od soboty obowiązek noszenia maseczek w całym kraju [AKTUALIZUJEMY]

PAP / jb

Od 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Premier wyjaśnił, że ten nakaz został wprowadzony w związku ze znacznym wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce w ostatnim czasie.

Od 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj - zapowiedział premier na konferencji prasowej zwołanej w związku ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19 w Polsce. "Oznacza to, że mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, w środkach komunikacji miejskiej, w różnych miejscach" - podkreślił premier.

Jak wyjaśnił, przyczyną tej decyzji jest fakt, że "już dziś w strefie żółtej jest około 100 powiatów". "To jedna trzecia kraju. Mamy do wyboru albo zamknąć ruch w poszczególnych województwach ruch, czyli wprowadzić ograniczenie w swobodzie przemieszczania się (...), albo wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju, podobne do obostrzeń w krajach sąsiednich" - podkreślił Morawiecki. Ocenił, że wprowadzone rozwiązanie będzie "bardziej jasne dla wszystkich Polaków".

[14:30] Będzie więcej łóżek szpitalnych

W ciągu kilku najbliższych dni o kolejne kilka tysięcy zwiększy się liczba łóżek szpitalnych dostępnych dla pacjentów z Covid-19 - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

DEON.PL POLECA


Na konferencji prasowej szef rządu zwrócił uwagę na czwartkowy rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem przekraczający 4 tys., czyli - zaznaczył - ok. 30 proc. więcej niż w środę.

"To oznacza, że w przypadku takiej dynamiki podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło mniej więcej co trzy dni. To jest już bardzo duża liczba i chcemy żeby ta liczba była ograniczona, żeby nastąpiło wypłaszczenie tej liczby, czyli chcemy zastosować podobną strategię choć w innych okolicznościach do tej, którą zastosowaliśmy kilka miesięcy temu" - mówił premier.

Morawiecki wskazał, że według ostatnich danych zmarło 76 osób, z tego 68 osób miało "bardzo poważne lub poważne współistniejące choroby".

"Liczba łóżek zajętych przez pacjentów z Covid-19 to 4138, czyli ponad 4 tys. Liczba dzisiaj dostępnych łóżek to ponad 9 tys., 9,5 tys. Przeprowadzamy obecnie działania, które spowodują, że w ciągu najbliższych kilku dni zwiększy się liczba dostępnych łóżek o kolejnych kilka tysięcy" - zapowiedział premier.

"Już z tych liczb wynika, że mamy łóżek blisko 60 proc., a więc sytuacja cały czas z punktu widzenia dostępności łóżek dla pacjentów jest bezpieczna. Chcemy jednak działać wyprzedzająco, zwiększać tę liczbę dostępnych łóżek we wszystkich miejscach w kraju, niejako uprzedzając negatywny scenariusz" - dodał Morawiecki.

[14:31] Mamy około 500 wolnych respiratorów

Mamy około 500 wolnych respiratorów dla osób chorych na COVID-19 - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. W magazynach jest jeszcze - jak dodał - ponad 500 dodatkowych respiratorów.

"Mamy około 500 wolnych respiratorów dla osób chorych na COVID-19, to stanowi prawie dwie trzecie wolnych respiratorów" - powiedział szef rządu na konferencji prasowej.

Oprócz tego - jak dodał - ponad 500 respiratorów znajduje się w magazynach. "(Mamy też) dalszą liczbę, która także jest dostępna i która wiąże się z zakupami respiratorów, których dokonaliśmy. To bardzo ważne, ponieważ to bezpieczeństwo, wiem, jest bardzo często tematem dyskusji, pytań" - zaznaczył Morawiecki.

[14:49] Premier: od rygorystycznego zachowania zasad będzie zależało spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa

Od rygorystycznego zachowywania zasad obowiązujących w strefie żółtej - którą od 10 października będzie cały kraj - będzie zależało tempo spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa - podkreślał w czwartek premier Mateusz Morawiecki prosząc wszystkich o zapoznanie się z tymi zasadami.

"Od przestrzegania zasad zależy skuteczność walki z koronawirusem" - powiedział premier na konferencji prasowej.

Zaznaczył, że podkreśla to, co "i w pierwszej fali przysłużyło się dobrze do przesunięcia się fali zachorowań tak, by służba była na tyle wydajna i bezpieczna, żeby przyjmować wszystkich pacjentów - tych najbardziej chorych, respiratorowych i tych, którzy nie wymagali leczenia terapią respiratorową".

Morawiecki mówił, że "w bardzo bogatych" krajach Europy Zachodniej: w Belgii, Holandii, Francji, Hiszpanii czy we Włoszech dochodziło już do dramatów, gdy służba zdrowia, szpitale nie były dostępne. "U nas takich sytuacji nie było i chcemy zrobić wszystko, by do takich sytuacji nie doszło. Stąd z jednej strony działania logistyczne w zakresie służby zdrowia, z drugiej - rozszerzenie strefy żółtej na cały kraj, co niewątpliwie spowolni rozprzestrzenianie się koronawirusa" - powiedział premier.

Szef rządu powiedział, że "również maksymalna liczba gości podczas imprez okolicznościowych będzie ograniczona do 75 osób, czyli takie zasady jak w strefach żółtych: w restauracjach jedna osoba na cztery metry kwadratowe, wydarzenia kulturalne z udziałem 25 proc. publiczności w przestrzeni zamkniętej oraz stu osób w plenerze".

"To niektóre z zasad obowiązujących już dziś w strefach żółtych. Proszę wszystkich o zapoznanie się z tymi zasadami, bo od ich rygorystycznego zachowywania będzie zależało tempo spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa" - zaznaczył Morawiecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier: od soboty obowiązek noszenia maseczek w całym kraju [AKTUALIZUJEMY]
Komentarze (4)
AN
~Agucha Nieslucha
10 października 2020, 16:21
ludzie, czy wy nie widzicie ze to jest odwracanie uwagu od problemu?! maseczki na chodniku a jedniczesnie 8h w m8ejscu pracy bez zadnej ochrony, dzieci w szkolach, sptkania miedzy ludzmi jak kawki, odwiedzin, kina itd! to nie chodniki sa ognisakmi zakazen ale walsnie miejsca pracy, szkoly, spotkania! sanepid nie wysyla na kwarantanne osob kotre mialy kontalt z chorym ponizej 15 minut bo ryzyko zakazenia jest praktycznie zerowe.... cedzimy komara a przepuszczamy wielblada....
HS
~H.M. S.
9 października 2020, 10:14
To Pani nie wie, że tak jest już dawno w Kościele? Przecież tak postępują.
NK
~Now Ka
9 października 2020, 22:27
Niestety nie w każdym...
AP
~Anna Pasek
8 października 2020, 14:53
W końcu! Sugerowałabym aby Kapłan rozdający Komunię Św dodatkowo dezynfekował ręce i zakładał maseczkę. Czy to tak wiele?