Prezydent Mongolii z wizytą w Polsce
Od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się w poniedziałek rano oficjalna wizyta w Polsce prezydenta Mongolii Cachiagijna Elbegdordża. W Warszawie spotka się on z prezydentem i premierem, weźmie też udział w forum gospodarczym.
W forum mają wziąć udział przedstawiciele kilkudziesięciu firm mongolskich z sektora budowlanego, górniczego, energetycznego i infrastruktury drogowej oraz przedstawicieli mongolskiej administracji. Podczas forum głos zabierze m.in. wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.
Jak poinformowała strona mongolska, w poniedziałek przewidziane jest również podpisanie szeregu umów między rządami obu państw między innymi ws. współpracy gospodarczej, współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego i o zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.
Również w poniedziałek prezydent Mongolii wygłosi wykład na Uniwersytecie Warszawskim o wyzwaniach stojących przed Mongolią w aspekcie sytuacji geopolitycznej i gospodarczej tego kraju. Wieczorem prezydent Bronisław Komorowski wyda oficjalny obiad na cześć gościa.
Wizyta Elbegdordża ma być poświęcona przede wszystkim polsko-mongolskiej współpracy gospodarczej. Dlatego oficjalnej delegacji towarzyszyć będzie grupa 60 biznesmenów, którzy spotkają się z polskimi przedsiębiorcami. Przewidziane są też rozmowy w poszczególnych ministerstwach.
Gospodarka Mongolii jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie, przede wszystkim dzięki eksportowi surowców mineralnych.
We wtorek prezydent Mongolii odwiedzi Gdańsk. Ta wizyta związana jest z rolą Solidarności i zasługami jej niektórych działaczy we wspieraniu demokratycznych przemian w Mongolii na początku lat 90. Przedstawiciele opozycjonistów mongolskich przyjechali wtedy do Polski, gdzie otrzymali m.in. wsparcie od solidarnościowego Regionu Mazowsze, w tym od jej działacza Macieja Jankowskiego, który, jak przypomina mongolska ambasada, odwiedził wtedy Mongolię. Obok Lecha Wałęsy, to właśnie Jankowski jest uznawany za jedną z legendarnych postaci związanych z przemianami demokratycznymi.
Skomentuj artykuł