Prezydent Niemiec odwiedzi w piątek Warszawę

(fot. PAP / EPA / WOLFGANG KUMM)
PAP / ml

Przyszłość Europy - w obliczu m.in. przyszłotygodniowego referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie jej dalszego członkostwa w UE - ma być głównym tematem piątkowych rozmów prezydenta Niemiec Joachima Gaucka w Warszawie.

Od czwartku z dwudniową wizytą w Berlinie przebywa prezydent Andrzej Duda. Jego wizyta w Berlinie i piątkowa wizyta prezydenta Niemiec w Warszawie to element obchodów 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zapowiedział, że warszawska część obchodów będzie poświęcona przede wszystkim tematom europejskim.
Powitanie Joachima Gaucka przez polską parę prezydencką zaplanowane jest na godz. 13.30.
Następnie prezydent Niemiec ma spotkać się z premier Beatą Szydło. Jak zapowiedziało CIR, obok polsko-niemieckich relacji dwustronnych wśród tematów rozmowy znajdą się: polityka bezpieczeństwa, lipcowy szczyt NATO, a także kwestie europejskie, w tym kryzys migracyjny, referendum brytyjskie oraz sytuacja na Ukrainie.
Następnie w Belwederze prezydenci Polski i Niemiec wezmą udział w inauguracji polsko-niemieckiej grupy refleksyjnej, a potem uczestniczyć będą w inauguracji serii prezydenckich debat pn. "Forum Przywództwa".
Spotkania Forum mają być organizowane przy okazji wizyt przywódców państw w Warszawie. Piątkowa konferencja ma być poświęcona pytaniu: "Na czym budować przyszłość Europy?".
Obchody dwudziestopięciolecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy będą trwały również w przyszłym tygodniu; 22 czerwca w Berlinie odbędą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.
Polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher. Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990 r., będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec.
Podczas czwartkowej konferencji w Berlinie związanej z obchodami 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu prezydent Duda podkreślił m.in., że nie stać nas na nieufność i wzajemne uprzedzenia. Prezydent Niemiec mówił, że obchody to święto pokoju i przyjaźni między suwerennymi państwami sąsiednimi, dwoma równoprawnymi członkami UE i NATO.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Niemiec odwiedzi w piątek Warszawę
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.