Prezydent: nowela o TK wzmacnia pozycję Trybunału

(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / jm

Nowela ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przyczynia się do wzmocnienia pozycji TK - ocenił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy. Zaapelował, by w Sejmie zakończyć "jałowe spory" i rozpocząć merytoryczną dyskusję o sprawach ważnych dla Polaków.

"Po analizie, po zastanowieniu się, podjąłem dzisiaj decyzję o podpisaniu noweli do ustawy o TK. Uważam, że ta nowela przyczynia się do wzmocnienia pozycji i sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, sytuacji przede wszystkim w znaczeniu odbioru społecznego, ale sytuacji także w znaczeniu tego, co jest zasadniczą rolą Trybunału, czyli orzekanie, kierując się względami czysto prawnymi" - oświadczył prezydent Duda.

Nieprawdą jest - mówił - że nowela ustawy o TK osłabia Trybunał. "Jeżeli mamy zasadę trójpodziału władzy, jeżeli decyzje podejmowane przez parlament wybrany w demokratycznych wyborach - a więc stanowiący wyraz także i społecznego przeświadczenia, w jakim kierunku powinna zmierzać polska polityka i w jakimi kierunku powinny zmierzać także zmiany, które są przez parlament dokonywane, zmiany ustawowe - jeżeli ma to być szanowane, Trybunał w sprawach ustaw powinien orzekać w pełnym składzie, przy podwyższonej większości" - mówił prezydent.

DEON.PL POLECA

Zaznaczył, że w Trybunale zasiadają prawnicy, którzy - jak dodał - "mają różne poglądy i polityczne, i ideologiczne, ale także często różne poglądy prawne". "Otóż podwyższona większość jest gwarancją tego, że ci prawnicy w zdecydowanej większości zgodzili się ze sobą" - powiedział Duda.

Podkreślił, że trudno mu było zrozumieć dotychczasową sytuację, w której jeśli Trybunał orzekał w pięcioosobowym składzie, to de facto trzech sędziów "mogło decydować o losie ustawy przyjętej przez parlament wybrany przez społeczeństwo".

"Biorąc pod uwagę fakt, że bardzo często były te ustawy dotyczące także praw obywatelskich, różnego rodzaju zmian, które wpływają na życie obywateli, to z pewnością taka większość nie była do tego wystarczająca" - ocenił prezydent Duda.

Podpisana w poniedziałek przez prezydenta nowelizacja ustawy o TK stanowi m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej dziewięciu sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Zdaniem prezydenta rozwiązania przyjęte w noweli ustawy o TK "wzmacniają pozycję i powagę orzecznictwa Trybunału, także w oczach społecznych".

Prezydent Duda ocenił, że zmiany w TK przyczynią się do uspokojenia sytuacji. "Trudno jest mi się pogodzić z tym, że w polskim Sejmie i przestrzeni medialnej odbywają się tak gorące dyskusje, w których często padają niepotrzebne słowa. Myślę, że przede wszystkim Polacy oczekują spokoju i tego, że skoro podjęli decyzje w wyborach prezydenckich a potem parlamentarnych, to programy, które były zgłaszane przez polityków, m.in. przeze mnie, ale także przez dzisiejszą większość parlamentarną zostaną zrealizowane" - powiedział. Dodał, że ludzie oczekują dobrych zmian.

"Wierzę w to, że przyszły rok będzie rokiem dobrych zmian - rokiem obniżenia wieku emerytalnego z możliwością wyboru, czyli samodecydowania przez każdego, czy chce, czy nie chce pracować dłużej, że będzie rokiem, w którym zostanie przyjęta w polskim parlamencie ustawa podwyższająca kwotę wolną od podatku tak, aby w codziennych portfelach zostało więcej pieniędzy" - podkreślił prezydent. Wyraził też nadzieję, że w przyszłym roku uchwalona zostanie ustawa dotycząca 500-złotowego dodatku na dzieci. "To są sprawy ważne, na które oczekują Polacy" - zaznaczył Duda.

Prezydent zaapelował o zakończenie sporów w parlamencie, które - jak mówił - bardzo często są jałowe i bardzo często zniechęcają ludzi do tego, aby w ogóle interesować się tym, co dzieje w kwestiach politycznych. "Proszę, aby przystąpić do merytorycznej dyskusji na temat tych rzeczy, które są dla Polaków ważne i które są przez nich oczekiwane" - dodał.

"Apeluję o to jako prezydent, apeluję o rozwagę w dyskusji, apeluję o rozwagę w słowach. Pamiętajmy, że każde słowo jest słyszane nie tylko w Polsce, ale że Polska jest także jednym z większych krajów UE i słowa, które u nas padają, są słyszane również za granicą. Proszę zatem, aby mówić prawdę, i proszę, aby nie manipulować, aby fakty były podawane takimi, jakimi są, również te fakty, które mają walor prawny" - mówił Duda.

Podkreślił, że swój apel kieruje nie tylko do polityków, ale i do ekspertów, którzy się wypowiadają. "Apeluję o obiektywizm, o uczciwą i rzetelną dyskusję na ważne tematy, które mają miejsce w naszym kraju" - powiedział.

"Wierzę w to, że ta ustawa przyczynia się do zakończenia sporu wokół TK. Wierzę w to również, że TK, który w tej chwili jest - powiedzmy - w miarę pluralistyczny, bo mamy dziewięciu sędziów wybranych przez poprzednią większość parlamentarną i 5 sędziów wybranych przez nową większość parlamentarną, że ten TK będzie pracował w sposób rzetelny w oparciu o nową ustawę, która zapewni, że orzeczenia, które wydaje, mają rzeczywiście charakter czysto prawniczy, że są dogłębną analizą tego, co powiedział i ustalił parlament z punktu widzenia zgodności lub niezgodności z konstytucją i nie ma w nich ideologii" - powiedział prezydent Duda.

Jego zdaniem ważny jest też przepis mówiący, że sprawy w Trybunale będą rozpatrywane w kolejności zgłaszania. Jak mówił, obywatele nie rozumieją, dlaczego sprawy ważne dla nich czekają na rozpatrzenie w TK miesiącami a często nawet latami. "A sprawy, które dotyczą samego TK, rozpatrywane są w ciągu tygodnia lub dwóch.

To nie jest sytuacja, z którą można by się pogodzić" - ocenił. Jak mówił, rozpatrywanie spraw zgodnie z kolejnością zgłoszenia "przyczynia się do uwolnienia Trybunał od wszelkich nacisków, i medialnych, i politycznych i innych co do kolejności rozpatrywania spraw". Prezydent Duda uważa, że jest to rozwiązanie uczciwe, rzetelne i stanowi element wzmocnienia TK.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent: nowela o TK wzmacnia pozycję Trybunału
Komentarze (13)
28 grudnia 2015, 22:06
“Prezydent nie jest od tego, by podpisywać wszystko, co wysyła mu rząd. Nie nazwę go notariuszem, bo to obraża notariuszy. Notariusze zastanawiają się, co podpisują” – to zdanie Andrzeja Dudy wypowiedziane w ostatniej kampanii wyborczej powinno być dziś powtarzane do znudzenia. Najlepiej opisuje ono bowiem postawę, jaką Duda przyjął w roli prezydenta wobec PiS. Czy to postawa notariusza? “Nie nazwę go notariuszem, bo to obraża notariuszy…” – wypada tylko zacytować.
28 grudnia 2015, 21:54
Czy Pan Duda ma wszystkich(poza janczarami PiS) za kretynów?
29 grudnia 2015, 12:15
Na to wychodzi. Trybunał został zneutralizowany. Odkładając na bok sympatie polityczne, kwestie konstytucyjności noweli ustawy i po prostu stając po chrześcijańsku w prawdzie trzeba sobie powiedzieć, że Trybunał Konstytucyjny został zmarginalizowany. Czy to dobrze, czy źle to zupełnie inna sprawa. Mam tylko wielką nadzieję, że mówiąc w potrzebie wzmocnienia Polski rządzący mają na myśli coś innego od tego, co zrobili Trybunałowi Konstytucyjnemu.
29 grudnia 2015, 12:24
Fakt marginalizacji TK w zasadzie nikogo nie powinien dziwić, bo zdominowany przez sędziów wybranych przez poprzednie władze był dla PiS przeszkodą na drodze do przemian ustrojowych, które PiS zapowiadał. Słowa prezydenta przeczą jednak temu faktowi i to może napawać jedynie smutkiem. PiS wszedł w buty poprzedników i bez mrugnięcia okiem posługuje się kłamstwem, tak, jak poprzednio robiła to PO. Arogancja władzy, jak widać jest zaraźliwa.
WDR .
28 grudnia 2015, 21:34
Przede wszystkim gratulacje dla prezesa TK Rzeplińskiego za nagrodę w kategorii polityk roku i życzenia sukcesów w roku następnym.
28 grudnia 2015, 17:04
[url]http://www.bbc.com/news/world-europe-35189057[/url] ---------- The president of Poland has signed a controversial reform of the constitutional court into law despite mass protests against the measure. The changes require the 15-strong court to reach a two-thirds majority with at least 13 members present, in order to pass most of its rulings. Activists say the amendment undermines democratic checks and balances. --------- Prezydent podpisał budzącą kontrowersje nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym pomimo masowych protestów. ... Działacze (krytykujący nowelę) podkreślają, że zmiana może ograniczyć demokratyczną kontrolę oraz narusza równowagę pomiędzy organami władzy.
28 grudnia 2015, 17:00
[url]http://www.theguardian.com/world/2015/dec/28/poland-law-curb-power-top-court-end-democracy-andrzej-duda[/url] ------------ Legislation enacted by President Andrzej Duda has ‘broken country’ and could pave way for authoritarian rule, warn pro-democracy campaigners -------- Zmiana prawna podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę "złamała kraj" i może utorować drogę do władzy aurotytarnej, ostrzegają prodemokratyczni działacze.
28 grudnia 2015, 16:18
Dlaczego Prezydent RP nie zapytał TK o zgodność z Konstytucją RP zapisów ustawy? Prawda, że pytanie jest śmieszne i nikt, ale to nikt, nie ma wątpliwości dlaczego nie zgłosił takiego zpaytania? Czy więc sam Prezydent ma na tyle niski poziom inteigencji żeby nie wiedział, że wszyscy wiedzą dlaczego nie zgłosił takiego zapytania? Przezydent Duda mysli, że ciemny lud zapomni?
28 grudnia 2015, 20:37
Prezydent Duda wciąż łamie prawo niezaprzysięgając 3 sędziów. 
KM
Krzysztof Mendak
28 grudnia 2015, 16:08
Mądremu wystarczy: http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/271891-o-leon-knabit-o-sytuacji-w-polsce-prawie-wszyscy-chcieli-zmiany-no-wiec-ja-mamy-czekamy-teraz-na-konkrety
28 grudnia 2015, 15:33
W tej sprawie nie ma żadnych dwuznaczności. Przeprowadzona przez Prawo i Sprawiedliwość w absolutnie bezwzględny sposób nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym paraliżuje jego działanie i degraduje jego pozycję w systemie sądowniczym państwa. Na dodatek dewastuje samo państwo, przynajmniej tak, jak je do tej pory rozumieliśmy. I w gruncie rzeczy nie ma w tym nic dziwnego. https://archiwum.rp.pl/artykul/1295919-Zdewastowany-TK-to-tylko-poczatek-wojny-o-panstwo.html
28 grudnia 2015, 15:32
TK zostanie zablokowany – będzie musiał rozpatrywać skargi w pełnym składzie, w dodatku w kolejności wpływania, nie zaś wedle ich wagi. W ten sposób skargami na ustawy autorstwa PiS Trybunał zajmie się za kilka lat https://archiwum.rp.pl/artykul/1295974-Prezes-PiS-dzieli-i-rzadzi.html
28 grudnia 2015, 15:30
ten prawnik ma nas za idiotów