Prezydent odznaczył harcerzy Szarych Szeregów

(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / psd

Harcerze Szarych Szeregów Maciej Aleksy Dawidowski ps. Alek (pośmiertnie) i Jerzy Jabrzemski ps. Wojtek zostali w czwartek odznaczeni przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Uroczystość odbyła się z okazji 68. rocznicy akcji pod Arsenałem.

Maciej Aleksy Dawidowski "Alek" został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej", a Jerzy Jabrzemski "Wojtek" - Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich".

"To wyjątkowy moment, kiedy można jednocześnie odznaczyć i podziękować. Podziękować w imieniu następnego pokolenia, pokolenia ludzi Solidarności za to wszystko, co prowadziło do zwycięstwa, do odzyskania niepodległości i odbudowy naszego państwa (...) Pytamy, skąd było tyle siły w nas wszystkich, skąd była ta wielka i piękna Solidarność. Ona wzięła się z trudu, pracy i postawy także poprzedniego pokolenia, z ofiary i wielkiej miłości ojczyzny pokolenia żołnierzy Armii Krajowej i Szarych Szeregów. Jest dla mnie źródłem ogromnego wzruszenia, (...) że mogę wręczyć wysokie odznaczenie m.in. postaci, która towarzyszyła mojemu pokoleniu od początku, jednemu z bohaterów +Kamieni na szaniec+, który był dla nas wszystkich wzorem" - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Tytus Karlikowski przewodniczący środowiska batalionu "Zośka" podkreślił, jak bardzo zależy mu, by pamięć o jego starszych kolegach, nigdy nie zaginęła. "Myślę, że dzisiejsze odznaczenie przyjmujemy jako odznaczenie dla nas wszystkich, tych wszystkich, którzy w okresie okupacji walczyli. Jestem zaszczycony, że mogę podziękować za odznaczenie +Alka+, mojego starszego druha, który zawsze kierował się zasadami braterstwa i służby" - mówił Karlikowski.

"To odznaczenie jest dla mnie bardzo ważnym podsumowaniem i zakończeniem całego mojego życia, niedługo kończę już bowiem 100 lat. Odbierając je wspominam moich kolegów i towarzyszy walki, ważne, by o nich pamiętać" - powiedział PAP Jerzy Jabrzemski.

Maciej Aleksy Dawidowski "Alek" w 1939 r. ukończył stołeczne liceum im. Stefana Batorego. Członek 23. Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Bolesława Chrobrego "Pomarańczarni", był instruktorem harcerskim i podharcmistrzem. Podczas II wojny światowej żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Zmarł w wyniku ran odniesionych w akcji pod Arsenałem, w której odbito Jana Bytnara "Rudego". "Alek" i "Rudy" byli głównymi bohaterami książki "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego.

Jerzy Jabrzemski "Wojtek", ostatni żyjący członek "Pasieki", harcerz, podczas II wojny żołnierz Szarych Szeregów, instruktor Kwatery Głównej Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego. Po upadku Powstania więzień kilku obozów w Niemczech, ranny w wypadku trafił do Wielkiej Brytanii, skąd w 1946 r. powrócił do Polski.

Czwartkowej uroczystości towarzyszył pokaz filmu Mariusza Malca "Oni szli Szarymi Szeregami". Składają się na niego wspomnienia harcerzy z Szarych Szeregów uzupełnione fotografiami i filmowymi wstawkami - fabularnymi epizodami z okresu II wojny. Główną część filmu stanowią opowieści członków Szarych Szeregów dotyczące historii przedwojennego harcerstwa, lat okupacji, Powstania Warszawskiego, a także o tamtych wydarzeniach z dzisiejszej perspektywy.

Szare Szeregi zostały założone 27 września 1939 r. przez członków Naczelnej Rady Harcerskiej. Były konspiracyjną organizacją młodzieżową podzieloną na chorągwie, hufce, drużyny i zastępy, na której czele stał Naczelnik z Kwaterą Główną zwaną Pasieką. Działały na terenie niemal całej okupowanej II Rzeczpospolitej.

Skupiały młodzież w wieku powyżej 12 lat - 12-15-latkowie ("Zawiszacy") pełnili służbę pomocniczą, 16-18-latki ("Bojowe Szkoły") uczestniczyli w tzw. małym sabotażu i zajmowali się akcją propagandową, zaś młodzież powyżej 18 lat ("Grupy Szturmowe") pełniła już służbę w tzw. wielkim sabotażu, biorąc udział w akcjach bojowych. Program organizacji określany w skrócie "Dziś-jutro-pojutrze" oznaczał zaangażowanie w konspirację - "dziś", walkę powstańczą - "jutro" oraz pracę w wolnej Polsce - "pojutrze". Szare Szeregi zostały rozwiązane 17 stycznia 1945 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent odznaczył harcerzy Szarych Szeregów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.