Prezydent: państwo powinno wspierać młode firmy
Państwo powinno administracyjnie i finansowo wspierać młode, polskie firmy - mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Pałacu Prezydenckim na spotkaniu z przedstawicielami startupów.
Wyraził nadzieję, że polskie nakłady na badania i rozwój osiągną co najmniej średnią w UE.
"Jeżeli mówimy o tym, w jaki sposób zatrzymać w Polsce młodych ludzi, mówimy o tym, że młodzi, którzy zdobywają doskonałe wykształcenie w Polsce, którzy powinni być naszą przyszłością, opuszczają Polskę i wyjeżdżają za granicę, tam się realizują, tam dostają swoją szansę, a w efekcie pracują dla innych społeczeństw. (...) Jeżeli mówimy, że chcielibyśmy mieć ich tutaj w naszym kraju i że chcielibyśmy, żeby ci, którzy wyjechali, wrócili z zagranicy, to środkiem do tego jest właśnie umożliwienie im prowadzenia działalności w Polsce" - podkreślił prezydent.
Jak zaznaczył, startupy są przykładem takiej szansy rozwojowej dla młodych ludzi, szansy osiągnięcia sukcesu w Polsce. Podkreślił, że startupy wymagają wsparcia ze strony państwa. Zaznaczył, że polskie władze są zainteresowane wsparciem młodych przedsiębiorców.
"Doskonale wykształconych, przygotowanych, profesjonalnych inżynierów mamy w Polsce bardzo wielu. Jest wielkim zadaniem, abyśmy ich wspierali, abyśmy im umożliwiali także ekspansję zagraniczną" - podkreślił prezydent. Wyraził nadzieję, że polskie państwo będzie wydawało więcej pieniędzy na badania i rozwój, tak aby osiągnąć, co najmniej średnią w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o nakłady na ten cel, która wynosi 2 proc. PKB.
Duda zaznaczył, że celem powinno być, aby Polska nie konkurowała z innymi krajami niskimi kosztami pracy, ale nowoczesną myślą technologiczną i gospodarką oparta na wiedzy.
"Chciałbym, abyśmy z premierem Mateuszem Morawickim, z rządem premier Beaty Szydło i z parlamentem przygotowywali takie rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie firmom zakładanym przez młodych ludzi" - oświadczył. Jak dodał, chodzi zarówno o kwestie administracyjne, znoszenie barier dla biznesu a także wsparcie finansowe i poprze specjalne programy.
Obecny na spotkaniu wicepremier Morawicki podkreślił, że "komponent informatyczny", związany z nowoczesnymi technologiami, jest oczywistym elementem gospodarki przyszłości. Jak podkreślił, to "dobra wiadomość dla Polski, bo choć mamy szczupłość kapitału, to na pewno nie mamy szczupłości talentów".
Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim przedstawiciele dziesięciu młodych, polskich firm zaprezentowali swoje osiągnięcia oraz realizowane projekty. Swoją działalność zaprezentowały też dwa startupy polonijne: polsko-ukraiński i polsko-brytyjski. Obecni byli także potencjalni inwestorzy m.in. przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju, spółek Skarbu Państwa, instytucji grantowych, organizacji typu venture capital, tzw. aniołowie biznesu.
Skomentuj artykuł