Prezydent podpisał ustawę hazardową

Prezydent Lech Kaczyński (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / zylka

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę hazardową; następnie skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego – poinformował w piątek dziennikarzy szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak.

Ustawa o grach hazardowych daje szanse na ograniczenie patologii związanej z hazardem, w szczególności w odniesieniu do dzieci i młodzieży – ocenił w piątek szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Jednak – jak zaznaczył – wątpliwości budzi tryb prac nad tą ustawą.

Sprawa jest tak ważna, że nawet mimo trybu przyjmowania ustawy, budzącego wiele wątpliwości, prezydent zdecydował się na podpisanie jej - mówił na konferencji prasowej Stasiak.

Jak podkreślił, ze względu na pospieszny tryb prac nad ustawą i pojawiające się wątpliwości co do zgodności z konstytucją, prezydent zdecydował ponadto, że skieruje ją do "oceny następczej" przez TK. – Abyśmy mieli pewność, że przyjęte przepisy są spójne, zgodne z konstytucją i pozwolą na ograniczenie patologii – dodał szef prezydenckiej kancelarii.

Nowa ustawa hazardowa przewiduje m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych (poza kasynami), zakaz urządzania wideoloterii, znaczny wzrost podatków od hazardu i ograniczenia w reklamie hazardu.

Premier Donald Tusk powiedział w ubiegłą sobotę, że jeśli prezydent podpisze ustawę hazardową przed skierowaniem jej do TK, to nie będzie miał żadnych zastrzeżeń do postępowania Lecha Kaczyńskiego. Podkreślił, że on sam nie ma wątpliwości, że ustawa jest konstytucyjna.

"Tempo pracy nad ustawą hazardową szokujące"

Prezydencki minister Andrzej Duda uważa, że sposób i tempo procedowania w parlamencie nad projektem tzw. ustawy hazardowej były szokujące.

– Ustawa hazardowa była przygotowywana niezwykle szybko, można wręcz powiedzieć, że sposób procedowania, co do prędkości, był szokujący. Ta uwaga była powtarzana przez dziennikarzy, posłów, senatorów, ale również przez ekspertów. W toku prac nad tą ustawą nie przygotowano w Sejmie, ani w Senacie żadnych ekspertyz, podobno było za mało czasu, żeby je przygotować – powiedział Duda w piątek na konferencji prasowej.

Duda zaznaczył, że prezydent podpisał ustawę, by mogła być opublikowana do 30 listopada (ponieważ zawiera zmiany dotyczące podatków), a także ze względu na to, że jej przepisy zwiększają "ochronę osób, poniżej 18 roku życia przed niebezpieczeństwem lekkomyślnego korzystania z gier hazardowych".

– Prezydent mając na uwadze ochronę tego dobra, jakim są osoby niepełnoletnie, zdecydował się na podpisanie tej ustawy, co nie przeszkadza temu, że w tej chwili cały czas trwają analizy ustawy, prowadzone przez specjalistów z Kancelarii Prezydenta – dodał.

Duda podkreślił, że "zarzuty dotyczące niekonstytucyjności zaczynają się powoli klarować", dlatego prezydent zdecydował o skierowaniu ustawy do TK po jej podpisaniu.

Stasiak: Chcemy współpracować w ograniczaniu patologii

– Kancelaria Prezydenta jest gotowa współpracować z rządem w sprawach dotyczących ograniczenia patologii w Polsce – zadeklarował szef KP Władysław Stasiak.

– Jesteśmy gotowi współpracować we wszystkich dziedzinach, we wszystkich pracach legislacyjnych dotyczących ograniczania sfery patologii w Polsce i podnoszenia jakości, standardu życia – mówił Stasiak podczas konferencji prasowej.

– Bardzo by nam zależało, żebyśmy mogli jak najszybciej skupić się na pracach nad tą zadeklarowaną ustawą antykorupcyjną. Czekamy na rządowy program antykorupcyjny i deklarujemy współpracę w ocenie pracy nad takim programem – powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent podpisał ustawę hazardową
Komentarze (1)
Krzysztof Łoskot
27 listopada 2009, 12:53
Podobno wszystkie partie korzystały z pieniedzy bossów hazardu, więc teraz, po zdecydowanym odcięciu się PO, wszyscy prześcigają się w pokazaniu wyborcom, że też są przeciw hazardowi. A więc dobrze - uchroni się trochę ludzi od nałogu!