Prof. Zalewska przewodniczącą Rady CERN

Agnieszka Zalewska (fot. CERN)
PAP / psd

Prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie została w czwartek wybrana na przewodniczącą Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) - poinformował PAP polski przedstawiciel biura prasowego CERN.

Prof. Agnieszka Zalewska jest specjalistką w dziedzinie fizyki wysokich energii, badaczką neutrin i ciemnej materii. Od lat uczestniczyła w badaniach prowadzonych w CERN oraz działała w komitetach tej organizacji. Od 2010 r. była naukowym przedstawicielem Polski w Radzie CERN. Badaczka funkcję przewodniczącej Rady CERN pełnić będzie od 1 stycznia 2013 r.

- Nadchodzące lata będą fascynujące, ale jednocześnie wymagające, ponieważ przygotowujemy LHC (Wielki Zderzacz Hadronów - PAP) do pracy na wyższych energiach, a także chcemy wdrożyć zaktualizowaną europejską strategię w dziedzinie fizyki cząstek - powiedziała prof. Zalewska. "CERN i Rada CERN staną się moim jedynym priorytetem. Chciałabym podziękować Radzie i jej członkom, a także kończącemu kadencję przewodniczącemu Rady za zaufanie, jakim mnie obdarzyli" - dodała.

DEON.PL POLECA

MSZ w komunikacie przesłanym PAP informuje, że przeprowadziło aktywną kampanię promującą kandydaturę prof. Zalewskiej. MSZ zwraca uwagę, że prof. Zalewska jest pierwszym przewodniczącym Rady CERN pochodzącym z kraju Europy Środkowo-Wschodniej i jest pierwszą kobietą, która objęła tę funkcję.

Kandydaturę prof. Zalewskiej na Przewodniczącą Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą - największego na świecie laboratorium fizyki cząstek - zgłosiły wspólnie Polska, Belgia, Węgry i Czechy.

Rada CERN ponosi ostateczną odpowiedzialność za wszystkie ważne decyzje dotyczące organizacji i jej działalności. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP polski przedstawiciel biura prasowego CERN, Paweł Brueckman de Renstrom z IFJ PAN, Rada CERN pełni w organizacji taką funkcję, jak w kraju parlament czy też w firmie rada nadzorcza. To Rada CERN zatwierdza budżet i duże projekt naukowe realizowane w CERN. Odpowiada też za europejską strategię dla fizyki cząstek.

Każdy z 20 krajów, które należą do CERN, ma w Radzie dwóch oficjalnych delegatów, z których jeden reprezentuje administrację swojego rządu, a drugi - interesy naukowe swojego kraju. Każdy kraj członkowski ma jeden głos w Radzie, a podjęcie decyzji wymaga większości głosów.

Z kolei przewodniczący Rady CERN - a taką funkcję pełnić będzie prof. Zalewska - decyduje o obradach Rady i reprezentuje organizację. Paweł Brueckman de Renstrom wyjaśnił, że to jakby odpowiednik marszałka Sejmu, czy dyrektora rady nadzorczej. Rada CERN wybiera przewodniczącego na 1 rok, ale po tym czasie może go wybrać ponownie, jednak nie więcej niż 2 razy z rzędu. Od 2010 r. funkcję Przewodniczącego Rady pełnił Francuz Michel Spiro.

- Jestem zaszczycony, że mogłem przewodniczyć Radzie CERN w okresie, kiedy uzyskano pierwsze główne wyniki z LHC - powiedział prof. Spiro. - Ale jesteśmy dopiero na samym początku, dlatego gorąco dziękując władzom i personelowi CERN za ostatnie trzy lata, chciałbym życzyć prof. Zalewskiej wszystkiego dobrego podczas rozwijającej się przygody z LHC".

Prof. Agnieszka Zalewska była wśród czworga kandydatów ubiegających się o stanowisko Przewodniczącego Rady CERN. Oprócz niej kandydował też prof. Roberto Petronzio, fizyk z Uniwersytetu Rzymskiego Tor Vergata, zgłoszony przez Włochy. Inny z kandydatów, prof. Jos Engelen, zgłoszony przez delegację duńską i brytyjską, był w przeszłości m.in. dyrektorem naukowym CERN, obecnie stoi na czele holenderskiej organizacji badań naukowych (Netherlands Organization for Scientific Research). Z kolei dr Bjorn Jacobson, kandydat zgłoszony przez Norwegię, jest doradcą Norweskiej Rady ds. Badań Naukowych. W sierpniu kandydaci przedstawili swój plan rozwoju CERN i realizowanych tam badań.

Istniejący od 1954 r. ośrodek badawczy CERN był pierwszą wspólną europejską inicjatywą, która stała się wzorem we współpracy międzynarodowej. Do CERN należy dziś 20 europejskich państw. W laboratoryjnym kompleksie na granicy Francji i Szwajcarii pracuje ponad osiem tysięcy naukowców, techników, inżynierów i pracowników administracji, reprezentują 80 różnych narodowości. Wśród nich jest ponad 230 naukowców i inżynierów z Polski. Tylko w uruchomieniu Wielkiego Zderzacza Hadronów w ciągu ostatnich kilku lat uczestniczyło ponad stu Polaków. Do największych osiągnięć CERN należy m.in. odkrycie prądów neutralnych czy wynalezienie stron www. 4 lipca 2012 roku uczeni z ośrodka pod Genewą ogłosili kolejny naukowy przełom - zidentyfikowali nową cząstkę elementarną, która może być poszukiwaną od lat cząstką Higgsa.

Pełne członkostwo w CERN Polska uzyskała w 1991 r. Była to pierwsza zachodnia organizacja międzynarodowa, która po zmianach politycznych w Europie przyjęła Polskę do grona swych członków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prof. Zalewska przewodniczącą Rady CERN
Komentarze (1)
KT
Ktoś Tam
20 września 2012, 20:15
Mogliby skończyć badania dotyczące poszukiwania nowej cząstki, którą ,,prawie" odkryto w starym LEP-ie 15 lat temu. ,,Prawie" bo nie było odpowiedniej statystyki, aby oficjalnie przyjąć istnienie tej nowej cząstki. Nie był to bozon Higgsa, ale nowa cząstka, której istnienie przewidywały modele supersymetryczne. Szkoda, bo sprawa była głośna i chyba jednym tylko głosem zaprzestano dalszych jej badań. Można teraz wrócić, bo Higgs to nie wszystko.