Profesor Kołakowski zostanie pochowany w Polsce

prof. Leszek Kołakowski (fot. PAP)
psd / PAP

Zmarły w piątek w Oxfordzie profesor Leszek Kołakowski zostanie pochowany w Polsce. Według Gazety Wyborczej decyzję o pochowaniu profesora w Starym Kraju podjęła rodzina.

Profesor Leszek Kołakowski był najwybitniejszym współczesnym, polskim filozofem, pisarzem, eseistą i publicystą.

Urodził się 23 października 1927 roku w Radomiu. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 50-tych pracował w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, w Instytucie Nauk Społecznych i Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Kierował też katedrą Filozofii Nowożytnej UW.

DEON.PL POLECA

W latach 1947-1966 należał do PZPR, był jednym z współtwórców warszawskiej szkoły historyków idei. W 1966 roku za radykalną krytykę władz partii, został z niej usunięty. Wyemigrował z Polski do Anglii w 1970 roku po wydarzeniach marca 1968 roku, gdy został usunięty z Uniwersytetu Warszawskiego za popieranie strajkujących studentów. Po wyjeździe z kraju wykładał na Uniwersytecie Oxfordzkim, a także w Berkeley i Yale w Stanach Zjednoczonych.

Do najbardziej znanych dzieł profesora Kołakowskiego należą: "Główne nurty marksizmu", "Rozmowy z diabłem", "Kultura i fetysze" oraz "Obecność mitu". Jego słynny esej "Tezy o nadziei i beznadziejności", opublikowany w paryskiej "Kulturze" w 1971 roku, stał się intelektualnym fundamentem dla antykomunistycznej opozycji, a także inspiracją do powstania Komitetu Obrony Robotników.

Opublikował ponad 400 prac, w tym ok. 30 książek wydanych w językach polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, włoskim, holenderskim, hebrajskim, w językach słowiańskich i skandynawskich.

Był lauretaem wielu nagród. Między innymi jako drugi - po Zbigniewie Herbercie - Polak, został laureatem Wielkiej Nagrody Jerozolimskiej (2007 r.). Nagroda przyznawana jest co dwa lata podczas Międzynarodowych Targów Książki w Jerozolimie pisarzowi, którego dzieła dotykają problemów ludzkiej wolności, społeczeństwa, polityki czy sprawowania władzy.

W listopadzie 2003 roku profesor Kołakowski został pierwszym laureatem nagrody im. Johna Klugego, przyznawanej przez Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych. Nagroda, w wysokości miliona dolarów, nazywana amerykańskim Noblem, jest przyznawana za osiągnięcia w naukach humanistycznych.

23 października profesor skończyłby 82 lata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Profesor Kołakowski zostanie pochowany w Polsce
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.