Projekt "Zaczęło się w Polsce"
Fabularna gra planszowa oraz płyta CD z utworami nawiązującymi do wydarzeń i postaci z okresu 1939-89 weszły w skład multimedialnego wydawnictwa edukacyjnego "Zaczęło się w Polsce", wydanego z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
- W fabularnej grze planszowej gracz będzie mógł wcielić się w postać historyczną - archetyp polskiego bohatera i przebyć drogę przez europejską historię - od wybuchu II Wojny Światowej, aż do rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu - mówi Michał Laszczkowski, rzecznik Narodowego Centrum Kultury. Wydawnictwo jest elementem kampanii promocyjnej NCK w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu wojny.
Towarzysząca grze ścieżka dźwiękowa "I'll Meet You In Poland, Baby" zainspirowana została utworem autorstwa J.G. Thirwell'a, australijskiego wokalisty i producenta. Wspomnianemu utworowi towarzyszy muzyka polskich wykonawców, nawiązująca do historii lat 1939-89 m.in. ballada Artura Rojka "Mój Tata Generał" - utwór dedykowany gen. Emilowi Fieldorfowi "Nilowi", a także aranżacja piosenki Hanki Ordonówny "Na pierwszy znak" w wykonaniu Gaby Kulki.
Ponadto na płycie znalazły się utwory takich wykonawców jak: L.U.C, Tilt, Aurora, Ballady i Romanse, Made in Poland, Agressiva 69, Mona, Liberty Diamonds i Czesław Śpiewa.
Wydawnictwo w wersji polskiej i angielskiej będzie można wygrać, biorąc udział w konkursach organizowanych w związku z obchodami w prasie i w radiu.
Na stronie internetowej projektu - www.3989.pl mozemy przeczytać: " W 1939 roku byliśmy pierwszym krajem, który przeciwstawił się ekspansji dwóch totalitaryzmów. Zmagaliśmy się z wrogiem na polach bitewnych. Musieliśmy także stawić czoła bezwzględnej okupacyjnej rzeczywistości łapanek, wywózek, egzekucji, obozów koncentracyjnych, gett – prześladowań, których grozę oddają słowa: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Walczyliśmy o życie, o byt, o godność, o Rzeczpospolitą...Przetrwaliśmy gehennę. Doczekaliśmy zwycięstwa. Cieszymy się krajem wolnym i niepodległym. Żyjemy też w innych czasach, w dobie międzynarodowego dialogu. Pokojowe współistnienie i współdziałanie narodów oraz wszelkich innych zbiorowości – to wyzwanie dla państw jednoczącej się Europy".
Skomentuj artykuł