Protest przeciw likwidacji oddziału N. Sączu
PAP / psd
PiS i SP apelują do rządu, by wycofał się z planów likwidacji oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Liczba i zasięg terytorialny oddziałów SG będą dostosowane do zadań związanych z ochroną granicy zewnętrznej UE; nie są planowane zwolnienia funkcjonariuszy - tłumaczy MSW.
SP złożyła wniosek o informację rządu w Sejmie w tej sprawie. Jak powiedział PAP szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk, NIK w odpowiedzi na jego pismo zapowiedziała, że w drugiej połowie 2013 r. rozpocznie kontrolę, która obejmie m.in. zmiany w strukturach organizacyjnych SG. Jak poinformował PAP rzecznik SP Patryk Jaki, jego klub zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na niegospodarności w związku z reorganizacją SG.
Z kolei posłowie PiS w środę podczas konferencji w Sejmie zarzucili rządowi, że "lekką ręką wyrzucił 40 mln zł", ponieważ tyle w 2009 r. zainwestował w modernizację punktu SG w Nowym Sączu. "Nagle okazało się, że oddział jest likwidowany. Wyrzucanie 40 mln zł świadczy o braku kompetencji, gospodarności. Ten oddział jest niezbędny, powinien być zachowany. Zwracamy się do rządu z apelem o wycofanie z tych zmian" - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Posłowie PiS podkreślili, że oddział w Nowym Sączu jest odpowiednio wyposażony, czego nie można powiedzieć o oddziale w Raciborzu.
Rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak w informacji przesłanej PAP podkreśliła, że aktualnie trwają konsultacje społeczne projektu rozporządzenia ws. zniesienia niektórych oddziałów Straży Granicznej oraz zmiany rozporządzenia ws. utworzenia oddziałów Straży Granicznej. Zmiany zakładają m.in. utworzenie na południowej granicy w miejsce trzech oddziałów (śląskiego, sudeckiego i karpackiego) jednego oddziału Straży Granicznej - Śląsko-Małopolskiego z siedzibą w Raciborzu.
Jak zaznaczyła w komunikacie przekazanym PAP rzeczniczka MSW, "liczba i zasięg terytorialny oddziałów Straży Granicznej będą dostosowane do realizowanych zadań odpowiednio na wewnętrznej, jak i na zewnętrznej granicy Polski".
"Funkcjonowanie Straży Granicznej od momentu przystąpienia do strefy Schengen wskazuje na konieczność dostosowania oddziałów SG do nowych zadań. Proces ten został już przeprowadzony w odniesieniu do granicy zachodniej. Dlatego też obecna reorganizacja obejmie głównie południową granicę kraju" - tłumaczy rzeczniczka MSW.
Dodała, że MSW analizowało pod kątem ilości pracy trzy oddziały z południowej granicy i dla porównania wzięło pod uwagę już zreorganizowaną granicę zachodnią, na której funkcjonuje jeden oddział Straży Granicznej. Analiza pokazała, że obciążenia zadaniami są porównywalne. Dotyczy to m.in. osób zatrzymanych w trybie ustawy o cudzoziemcach, skierowanych do wojewody wniosków o wydalenie cudzoziemców z terytorium RP, skierowanych do sądu wniosków o umieszczenie cudzoziemców w areszcie w celu wydalenia lub w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców oraz wydanych decyzji o zobowiązaniu do opuszczenia kraju.
"Należy również podkreślić, że południe kraju nie jest rejonem zagrożonym nielegalną migracją, a granice z Czechami i Słowacją uznawane są za tzw. granice bezpieczne. Problem migracyjny w Polsce dotyczy bowiem przede wszystkim nielegalnej migracji z kierunku wschodniego (w szczególności przez Ukrainę i Białoruś) na zachód Europy - do Niemiec. Istotna jest też tendencja spadkowa naruszeń przepisów związanych z nielegalną migracją osób na południu Polski" - zwraca uwagę MSW.
Według MSW przewiduje się dalsze wykorzystywanie obiektów Karpackiego Oddziału w Nowym Sączu na potrzeby: Orkiestry Reprezentacyjnej SG, Pododdziału Odwodowo Reprezentacyjnego SG, Wydziału Zabezpieczenia Działań i ambulatorium.
Harmonogram reorganizacji struktur Straży Granicznej zakłada, że 16 października br. zmieniony zostanie terytorialny zasięg działania Morskiego i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Obszar całego województwa zachodniopomorskiego zostanie włączony do Morskiego Oddziału SG.
Z kolei 16 listopada br. zniesiony zostanie Sudecki Oddział Straży Granicznej, a jego dotychczasowy terytorialny zasięg działania zostanie włączony do Nadodrzańskiego Oddziału SG.
Natomiast 1 stycznia 2014 r. zniesiony zostanie Karpacki Oddział Straży Granicznej, a jego terytorialny zasięg działania zostanie włączony do Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG (po wcześniejszej zmianie nazwy obecnego Śląskiego OSG na Śląsko-Małopolski OSG).
MSW zapewnia, że nowy model funkcjonowania Straży Granicznej nie oznacza zwolnień funkcjonariuszy. "Funkcjonariusze będą mogli kontynuować służbę w innych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej" - informuje resort.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł