Przemęczeni lekarze operują pacjentów

(fot. Official U.S. Navy Imagery / Foter.com / CC BY)
"Rzeczpospolita" / PAP / pz

Lekarze w szpitalach pracują po kilka dób i przemęczeni badają lub operują pacjentów - pisze "Rzeczpospolita", powołując się na dane Państwowej Inspekcji Pracy.

PIP wzięła w 2012 r. pod lupę 119 szpitali i okazało się, że 35 proc. placówek medycznych nie przestrzega czasu pracy. Ujawniono, że pełniący dyżury medyczne świadczyli pracę nieprzerwanie przez 48, 72, 96, a nawet ponad 103 godz.

Tymczasem pracownik medyczny może pracować 48 godz. na tydzień, łącznie z dyżurami. Może też podpisać klauzulę opt-out i wtedy ma limit 67 godz. Tę zasadę wprowadziła unijna dyrektywa, według której pracownik musi w ciągu doby mieć 11 godz. nieprzerwanego odpoczynku, a raz w tygodniu - 24 godz.

DEON.PL POLECA

Jednak spółki lekarskie negocjują dla medyków kontrakty ze szpitalem, umożliwiające ominięcie czasu pracy. Bowiem nie obowiązują tu kodeksowe godziny ani klauzule czasu pracy wynikające z unijnych przepisów - zauważa "Rz".

Środowisko lekarskie przyznaje, że przepracowanie medyków jest niekorzystne dla nich, jak i dla pacjentów. Ale wskazuje, iż gdyby nie pracowali tak dużo, to kolejki byłyby jeszcze dłuższe, bo po prostu lekarzy jest za mało.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przemęczeni lekarze operują pacjentów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.