Przygotowania do pierwszego w Krakowie przeszczepu nerki od dawcy żywego

Przygotowania do pierwszego w Krakowie przeszczepu nerki od dawcy żywego
(fot. unsplash.com)
PAP / jp

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie kończą się przygotowania do przeszczepienia nerki od dawcy żywego. Transplantacja odbędzie się prawdopodobnie przed wakacjami i będzie pierwszą taką w województwie małopolskim.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie od ubiegłego roku planuje transplantacje nerek od dawców żywych. Jak dotąd kwalifikowano 10 par (dawca i biorca), pierwsze przeszczepienie powinno nastąpić jeszcze przed wakacjami.

"Proces przygotowania do transplantacji od dawcy żywego jest skomplikowany, najczęściej na przeszkodzie stają choroby dawcy" - powiedziała PAP regionalny koordynator pobierania i przeszczepiania narządów Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Iwona Dymek. Dodała, że przygotowania do pierwszego w Małopolsce przeszczepienia dobiegają końca. Nerkę ok. 50-letniemu pacjentowi podaruje jego żona. Mężczyzna już przeszedł jedną transplantację, ale narząd od dawcy zmarłego przestał działać.

Przeszczepienia nerek wykonywane są przede wszystkim od dawców zmarłych. W Krakowie operacje takie przeprowadza Szpital Uniwersytecki i Szpital Jana Pawła II. W 2018 r. w Szpitalu Uniwersyteckim od dawców zmarłych przeszczepiono 28 nerek, a w Szpitalu Jana Pawła II - 46.

"Przeszczep nerki od dawcy żywego jest bezpieczniejszy dla biorcy i dzięki niemu ma on szansę dłużej utrzymać się przy życiu" - powiedział chirurg onkolog prof. Piotr Richter. Jak udowodniono, nerki od dawców żywych funkcjonują dłużej niż te pobrane od dawców zmarłych, co wynika m.in. z krótkiego czasu niedokrwienia - nerka od dawcy żywego jest natychmiast wszczepiana, a od dawcy zmarłego przed wszczepieniem jest transportowana i przechowywana w stanie hipotermii.

Według danych Poltransplantu w 2018 r. w Polsce przeszczepiono 884 nerki od dawców zmarłych, a od dawców żywych - 40. Na przeszczep nerki oczekuje ponad 1,2 tys. Polaków. W krajach skandynawskich ok. 50 proc. narządów pochodzi od dawców żywych.

Według Iwony Dymek polskie społeczeństwo nie chce się dzielić swoimi narządami, co wynika z braku wiedzy.

W grudniu 2017 r. Szpital Uniwersytecki w Krakowie uzyskał zgodę ministra zdrowia na pobieranie i przeszczepianie nerek od dawców żywych. Na rozwój transplantologii, w tym wyposażenie w specjalistyczną aparaturę, ośrodek przeznaczył ponad 2 mln zł (ponad 1,7 mln dofinansowania z resortu zdrowia) w latach 2017-2018.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przygotowania do pierwszego w Krakowie przeszczepu nerki od dawcy żywego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.