Radom: Szef policj prowadzi walkę z krzyżami?

(fot. elimnmsu / flickr.com)
PAP / slo

Szef radomskiej policji Karol Szwalbe oświadczył w poniedziałek, że nikogo nie namawiał do usuwania krzyży i nie zniechęcał funkcjonariuszy do udziału w pielgrzymce na Jasną Górę. Jak informowały media, policjanci anonimowo złożyli na niego doniesienie w tej sprawie.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka mazowieckiej policji Alicja Śledziona, komendant radomskiej policji w poniedziałek rano wrócił z urlopu i spotkał się z szefem mazowieckiej policji Cezarym Popławskim, któremu złożył wyjaśnienia. Rzeczniczka nie chciała zdradzić szczegółów rozmowy. Powiedziała jedynie, że sprawa opisana w anonimie jest przedmiotem wewnętrznej weryfikacji, którą prowadzi mazowiecka komenda policji.

"Jako policja mamy jednak ograniczone możliwości dogłębnego zbadania sprawy, dlatego niewykluczone, że zostanie ona przekazana do dalszej analizy prokuraturze" - zaznaczyła Śledziona.

DEON.PL POLECA

W poniedziałek po południu komendant radomskiej policji Karol Szwalbe skierował list otwarty do funkcjonariuszy i pracowników komendy. Napisał w nim, że z niepokojem przyjął "publikacje i komentarze, opisujące Komendę Miejską Policji w Radomiu jako miejsce, gdzie walczy się z symbolami religijnymi". Dodał, że zachowania, które mu przypisano - "nie przyszłyby mu do głowy" i dlatego postanowił "odsiać ziarno od plew".

"W całej swojej pracy zawodowej kierowałem i kieruję się szacunkiem wobec drugiego człowieka, bez względu na jego wyznanie religijne. Szanuję i utrzymuję kontakty służbowe z osobami reprezentującymi różne religie i związki wyznaniowe, co przekłada się na właściwe relacje pomiędzy policją a lokalnymi społecznościami" - napisał w liście Szwalbe.

Komendant zaznaczył, że nikogo nie namawiał i nie będzie namawiał do usuwania krzyża ze ścian swojego pokoju. Jednocześnie zapewnił, że nikogo nie zniechęcał do udziału w jasnogórskiej pielgrzymce środowisk policyjnych, co zarzucili mu liście anonimowi policjanci. "Osobom, które zechciały uczestniczyć w ramach swojego czasu wolnego w tym przedsięwzięciu, udzieliłem urlopu, pomagałem także w załatwieniu transportu, co potwierdzili przedstawiciele naszych związków zawodowych" - podkreślił Szwalbe.

Szef radomskiej policji przyznał, że jako osoba niewierząca zdecydował, że w jego gabinecie i sekretariacie będą tylko symbole państwowe. "Ja sam szanuję przekonania innych i wyrażam ubolewanie, że niektóre osoby mogły moje postępowanie odebrać jako atak na ich przekonania religijne. Gwarantuję - nigdy nie było to moją intencją" - zakończył list Szwalbe.

W poniedziałek doniesienie w sprawie usunięcia krzyży przez szefa radomskiej policji trafiło do Prokuratury Okręgowej w Radomiu. Rzeczniczka prokuratury Małgorzata Chrabąszcz potwierdziła, że dokumenty takie przesłał drogą mailową Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą. Według wnioskodawców komendant Szwalbe, "bezprawnym działaniem obraził ich uczucia religijne poprzez publiczne wielokrotne znieważenie krzyża". Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie prowadzić będzie nie prokuratura w Radomiu, ale w Kozienicach. Rzeczniczka podkreśliła, że chodzi o to, by prokuratorzy z Radomia, którzy na co dzień współpracują z radomską policją, nie byli podejrzewani o stronniczość.

Sprawę anonimowego donosu policjantów na szefa radomskiej policji do komendanta wojewódzkiego policji i biskupa radomskiego lokalne media nagłośniły w ubiegłym tygodniu. Według doniesień prasowych kierujący od kilku miesięcy policją w Radomiu insp. Karol Szwalbe nakazał usunąć krzyże w komendzie w Radomiu i podległych jej komisariatach. Sekretarkę, która sprzeciwiła się usunięciu krzyża, miał przesunąć na inne stanowisko. Miał także namawiać policjantów, by nie uczestniczyli w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Radom: Szef policj prowadzi walkę z krzyżami?
Komentarze (3)
M
Misham
12 sierpnia 2013, 18:13
A jeśli anonim był wyłącznie pomówieniem to jego autor powinien być przykładnie ukarany. W demokratycznym świecie nie powinno sie pozwalać na bezkarne kłamstwa krzywdzące innych. Szczególnie te, które mieszają do brudnych interesów kwestie religijne.
KA
Katolik apolityczny
12 sierpnia 2013, 17:54
Może w ramach poprawności politycznej i na fali popularności tego typu trendów także i ten portal Deon zacznie 'jedynie słuszną walkę' z symbolami chrześcijańskimi? W końcu czy to cos zmieni na tak mało 'katolickim' a wielce 'powszechnym' portalu jak Deon? Jak na moje oko nie za wiele ;) Skoro termin 'katolicki' już podług 'ekspertów' nie jest równoznaczny z przymiotnikiem KK, no to na co tu jeszcze czekać? ;) Poza tym, demoralizujmy społeczeństwo ile się da! W końcu ktoś musi muzułmanom dopomóc w islamizacji Polski! ;) A tu coś a propo 'religii' Islamu: [url]http://www.fronda.pl/blogi/frontem-do-przodu/islam-chrzescijanstwo,34628.html[/url]
D
Danka
12 sierpnia 2013, 16:11
Jeśli ten anonim jest faktem a należy to w pierwszej kolejności zbadać i wyjaśnić.Ludzie czasami piszą anonimy zupełnie z innych powodów niż prawdziwego postępowania opisywanej osoby.Ja na własnej skórze doświadczyłam tego rodzaju pomówienia anonimowe,Osobiście anonim dla mnie jest czymś obrzydliwym.Jeżeli ktoś wie dokładnie,że tak postapił Szef Radomskiej Policji winien zgłosić to do odpowiednich przełożonych tego człowieka.To jest bardzo poważna sprawa.Z krzyżami nie  należy igrać,krzyż dla nas katolików jest bardzo ważnym symbolem wiary.Nie po raz pierwszy mamy wykorzystywanie Krzyża do niecnych celów.Jestem za kategorycznym sprawdzeniem problemu i oddanie sprawy do sądu za obrazę naszych uczuć religijnych.