Raport OECD o polskiej służbie zdrowia
Średni poziom efektywności systemu opieki zdrowotnej, niewielki rynek prywatnych ubezpieczeń oraz długie kolejki oczekiwania na świadczenia - tak m.in. opisuje polski system ochrony zdrowia najnowszy raport OECD.
W czwartek w Szkole Głównej Handlowej w ramach projektu Reforma dla Polski, organizowanego przez Instytut Studiów Ekonomiczno-Społecznych i Studenckie Koło Naukowe Finansów Międzynarodowych SGH, odbyła się prezentacja części raportu poświęconej systemowi ochrony zdrowia.
Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) polski system ochrony zdrowia jest sztywno uregulowany przez państwo, natomiast bardzo mały jest rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.
Jak mówił przedstawiciel OECD Herve Boulhol, jednym z problemów jest też nierówny dostęp do ochrony zdrowia; wynika to m.in. z długich kolejek oczekiwania na świadczenia. Wskazał też na niski poziom informatyzacji służby zdrowia oraz brak systemu kontroli ubezpieczeń zdrowotnych pacjentów. Według ekspertów OECD poziom zarządzania szpitalami jest niski, co wpływa na nieefektywność systemu.
Boulhol powiedział, że wśród zawartych w raporcie rekomendacji dla Polski jest m.in. zmniejszenie kolejek do świadczeń, rozszerzenie zakresu refundacji w stomatologii, wprowadzenie współpłacenia za usługi medyczne, lepsze regulacje dotyczące lekarzy zatrudnionych jednocześnie w sektorze publicznym i prywatnym, ostrożna budowa systemu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych tak, aby nie spowodować wykluczenia osób mniej zamożnych.
Dokument zaleca ponadto przesunięcie środków z opieki szpitalnej do podstawowej opieki zdrowotnej oraz opieki długoterminowej oraz wzrost roli lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Wśród rekomendacji jest ponadto wzmocnienie współpracy i koordynacji między NFZ oraz resortem zdrowia i samorządami, a także nacisk na poprawę zarządzania szpitalami oraz informatyzacja systemu ochrony zdrowia.
Raport OECD został opublikowany w środę. Wynika z niego, że wzrost PKB Polski spowolni w tym roku do 3,0 proc., w przyszłym do 2,7 proc. Dokument zaleca dalsze reformy strukturalne, w tym emerytalne, i konsolidację finansów publicznych.
W raporcie podano, że polski rząd powinien szybko wskazać nowe działania, aby ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych do mniej więcej 2 proc. PKB w przyszłym roku. Eksperci OECD wskazują, że oczekuje się ponadto dalszych działań, by zejść z deficytem do 1 proc. Bezrobocie pozostanie na poziomie ok. 10 proc. i, podobnie jak w całej Europie, będzie relatywnie wysokie. Sekretarz generalny OECD Angel Gurria podkreślił, że na tle europejskiego kryzysu i towarzyszących mu niepewności Polska jest stabilnym, niemal wzorcowym krajem.
Skomentuj artykuł