RPO zaskarżył do TK Prawo o prokuraturze

(fot. Lukas Plewnia via Foter.com / CC BY-SA 2.0)
PAP / pk

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył w poniedziałek do Trybunału Konstytucyjnego przepisy nowego Prawa o prokuraturze. Ustawa ta nadała ogromne uprawnienia politykowi, czyli ministrowi sprawiedliwości - wskazał RPO.

Od 4 marca w życie weszła reforma polegająca m.in. na połączeniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Prokurator generalny uzyskał m.in. prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą. RPO zaskarżył pięć zapisów ustawy odnoszących się m.in. do tej kwestii.

Bodnar wskazał, że ustawa nakazuje prokuratorom wykonywać polecenia ministra sprawiedliwości (sprawującego urząd prokuratora generalnego) w sprawach konkretnych czynności procesowych w indywidualnych postępowaniach, uprawnia ministra do zmiany lub uchylenia decyzji prokuratora, przejmowania spraw prowadzonych przez prokuratorów oraz do udostępniania informacji z konkretnej sprawy osobom, które nie pełnią funkcji publicznych. Jednocześnie, jak dodał, ustawa umożliwiła ministrowi - bez wymogu uzyskania zgody prokuratora prowadzącego postępowanie - przekazywanie mediom informacji z toczącego się śledztwa. RPO ocenił, iż regulacje takie są niekonstytucyjne.

"Minister sprawiedliwości może bezpośrednio wpływać na prowadzenie konkretnych spraw, decydować o zatrzymaniu, przeszukaniu czy tymczasowym aresztowaniu. Może o tym informować media, a także może ujawniać tajemnicę śledztwa osobom, które nie pełnią żadnych funkcji publicznych" - wskazano w informacji na stronie RPO.

DEON.PL POLECA

Bodnar podkreślił, że "dając tak ogromne uprawnienia politykowi, ustawodawca nie dał przy tym żadnych uprawnień jednostce, by mogła chronić swoje prawa i wolności".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

RPO zaskarżył do TK Prawo o prokuraturze
Komentarze (3)
AB
Aleksander Borowski
19 kwietnia 2016, 14:56
Blokowany przez Prezydenta Dudę (nie odebrał ślubowania od sędziów wybranych pół roku temu)TK i tak nie może sprawnie orzekać ,a rząd i tak nie publikuje jego orzeczeń. W tej sytuacji sejm powinien zawiesić uchwalanie ustaw do czasu wyjaśnienia sytuacji, gdyz uchwalane ustawy moga być niekonstytucyjne a ich zgodności z Konstytucją nie można zbadać. Kryzys ustroju politycznego trwa od listopada 2016. Rząd stosuje inne prawo niż te które uznają sądy.W praktyce zawieszona jest Konstytucja i zawarte w niej prawa.Prawa zawarte w Konstytucji zależą teraz od politycznego widzimisię rządzącej partii. Czy rząd opublikuje wyniki wyborów jezeli będa niewygodne dla PIS?Czy będą jakieś uczciwe wybory za rządów PIS?Będzie pewnie tak jak z orzeczeniami TK. a wybrani przez lud (spoza PIS)posłowie latami będa czekać na zaprzysięzenie,
WDR .
19 kwietnia 2016, 04:52
RPO, tradycyjne zaskarżenie do kolegów z TK.
19 kwietnia 2016, 10:18
Nie masz powodu do obaw. TK jest ubezwłasnowolniony.