Sejm przyjął poprawki do ustawy Prawo wodne

(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / mh

Posłowie przyjęli poprawki Senatu do nowelizacji ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Nowe prawo będzie wdrażało do polskich przepisów unijną dyrektywę morską. Jej szybkie przyjęcie ma uchronić Polskę przed karami ze strony Komisji Europejskiej.

Posłowie na piątkowym posiedzeniu Sejmu przyjęli wszystkie osiem poprawek Senatu. Propozycje senatorów miały charakter legislacyjny i redakcyjny.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej 2008/56/WE z czerwca 2008 r. (tzw. dyrektywa morska) ustanowiła ramy działań Wspólnoty w dziedzinie polityki środowiska morskiego. Nakazuje państwom członkowskim opracowanie i wdrożenie strategii morskiej, której celem jest osiągnięcie dobrego stanu środowiska wód morskich do 2020 r.
Nowelizacja Prawa wodnego określa ramy kompetencyjne dla opracowania i wdrożenia poszczególnych elementów strategii morskiej. Chodzi m.in. o wstępną ocenę środowiska wód morskich czy stworzenie tzw. zestawu celów środowiskowych dla wód morskich. Projekt zakłada także przygotowanie specjalnego programu monitoringu wód morskich oraz krajowego programu ochrony wód morskich.
W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że Morze Bałtyckie jest jednym z bardziej zanieczyszczonych mórz na świecie i wymaga działań mających na celu poprawę stanu jego wód. "Zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego jest wypadkową wielu czynników, w szczególności jego naturalnych właściwości, takich jak płytkość oraz powolna wymiana wody, a także gęste zaludnienie (około 85 milionów mieszkańców) obszaru jego zlewni".
Dodano, że działalność człowieka na lądzie i na morzu przyczynia się do degradacji ekosystemu Bałtyku, stąd konieczne jest podjęcie szeroko zakrojonych i efektywnych działań mających na celu ograniczenie presji i negatywnych oddziaływań na stan środowiska tego morza.
W maju 2012 r. Komisja Europejska wystąpiła ze skargą przeciw Polsce za niewdrożenie przepisów dyrektywy morskiej, za co może nam grozić kara w wysokości ok. 93,5 tys. euro za każdy dzień od daty ogłoszenia wyroku przez ETS.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sejm przyjął poprawki do ustawy Prawo wodne
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.