Sejm ratyfikował ustawę przemocową

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / slo

Sejm uchwalił w piątek ustawę ws. ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Za wyrażeniem przez Sejm zgody na ratyfikację głosowało 254 posłów, przeciw było 175, od głosu wstrzymało się 8.

Przed głosowaniem nad uchwaleniem ustawy posłowie - zgodnie z czwartkową rekomendacją komisji - odrzucili poprawki do projektu zgłoszone przez PiS i Sprawiedliwą Polskę. W obu poprawkach chodziło o to, by w ustawie zapisać, że Sejm nie wyraża zgody na ratyfikację konwencji.

Jej uchwalenie nie oznacza jeszcze ratyfikowania konwencji, ale upoważnia do tego prezydenta RP.

Polska podpisała Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej w grudniu 2012 r. W kwietniu ub. roku Rada Ministrów podjęła uchwałę ws. przedłożenia jej do ratyfikacji i przyjęła projekt odpowiedniej ustawy.

DEON.PL POLECA

Konwencja ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

O ratyfikowanie konwencji apelowały organizacje kobiece, broniące praw człowieka oraz pomagające ofiarom przemocy; krytykowały ją organizacje prawicowe i Episkopat Polski.

Pierwsze czytanie projektu ustawy odbyło się pod koniec sierpnia ubiegłego roku; podczas drugiego czytania, we wrześniu, zgłoszono poprawki, co spowodowało, że projekt został ponownie skierowany do komisji. Posiedzenie, na którym komisje miały je rozpatrzyć, było kilkakrotnie odwoływane, potem przerywane. Posłowie opozycji, przeciwni przyjęciu ustawy ws. ratyfikacji, wielokrotnie wnosili o sporządzenie opinii, które miałyby stwierdzić, czy konwencja jest zgodna z polską konstytucją, a także o opinię legislacyjną dot. tłumaczenia tekstu konwencji na język polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sejm ratyfikował ustawę przemocową
Komentarze (20)
Z
zorro
6 lutego 2015, 14:49
Konstytucja gwarantuje obywatelom wszelkie prawa. Tworzenie nowych uregulowań w dodatku tak pokrętnie i nieprecyzyjnie napisanych jest absurdalne. Jaki jest cel takich zabiegów? - zapewnienie uprzywilejowanych warunków dla mniejszości seksualnych i bezproblemowe wprowadzanie teorii gender.
P
pawq
6 lutego 2015, 14:05
Nie wiem czy osoba która zamieściła artykuł zrobiła to bezmyślnie czy też działanie jest świadome. Bo dowiedzieć się można z niego, że sejm ratyfikował konwencję bo: "ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze." i dowiedzieć się można również, że krytykuje ją nasz Episkopat. Przydałoby się trochę rzetelności i opisania dlaczego Episkopat krytukuje konwncję, w przeciwnym razie można wyciągnąć mylne wnioski .
A
anonim
6 lutego 2015, 14:24
Każdy artykuł na deonie.pl ma pod tytułem podane autora i ew. źródło. Tak jest i tym razem: PAPA/slo co sugeruje że jest to przedruk za PAP wstawiony przez slo. A jak łatwo sprawdzić w serwisie PAP: [url]http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=kraj&idNewsComp=&filename=&idnews=199756&data=&status=biezace&_CheckSum=1840142295[/url] rzeczywiście jest to skopiowane z serwisu PAP. Wstawiono do tekstu jedynie jedno dotatkowe zdanie: "Jej uchwalenie nie oznacza jeszcze ratyfikowania konwencji, ale upoważnia do tego prezydenta RP.". Jak widzisz, czytając deon.pl trzeba patrzeć kto jest autorem i ską pochodzi artykuł.
P
pawq
22 lutego 2015, 11:07
I właśnie o takie bezmyślne kopiowanie mi chodzi. W ludzkiej świadomości po przeczytaniu wiadomości może zapisać się infromacja: Episkopat jest przeciwko zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Po co wstawiane są takie notatki, czy portal katolicki nie powinien wyjaśnić zatem czym w rzeczywistości jest ta ustawa i do czego może doprowadzić? 
DT
Donald Tusk
6 lutego 2015, 13:55
No zadanie wykonane
L
leszek
6 lutego 2015, 13:36
Bardzo dobrze się stało, że Sejm w końcu skierował tę Konwencję do ratyfikacji przez Prezydenta i te wszystkie żenujące dyskusje się skończą. Nie ma żadnych powodów, dla których Polska nie miałaby ratyfikować tej Konwencji, trzeba mieć nadzieję, że to przerażające zjawisko przemocy względem kobiet ulegnie zmniejszeniu, chociaż na efekty trzeba pewnie będzie czekać latami.
A
Alfista
6 lutego 2015, 13:54
Niemcy nie ratyfikowali, ot taka sobie ciekawostka.
A
anonim
6 lutego 2015, 14:14
Żenujące to są te Twoje wpisy propagujące Konwencje. Już w kilku wątkach wykazywałem Ci że piszesz nieprawdę. Ale Ty potrafisz jedynie oskarżać krytyków Konwencji o niekompetencje - nawet prof. Zolla - a przyparty do muru podkulasz ogon i znikasz, by pojawić się jak gdyby nic w kolejnym wątku z tymi samymi kłamstwami.
M
M
6 lutego 2015, 14:23
Ale wybrali Hitlera na kanclerza, też ciekawostka.
P
pg
6 lutego 2015, 17:12
Hitler nie żyje. ot taka ciekawostka
M
Miranda
6 lutego 2015, 13:28
Pora była po temu najwyższa. Decyzja dobra choć nie wszyscy ja popierają a w takich wypadkach PSL tradycyjnie umywa ręce i podkula ogon. Czekamy na podpis Prezydenta bo to jedyne co może zrobić by zyskać w oczach większości Polaków. Jak dobrze, że ministranci nie ekskomunikują...
A
Alfista
6 lutego 2015, 13:11
3 Z PO i większość z PSL była przeciw ale to i tak za mało
Z
Zibi
6 lutego 2015, 13:09
Jeśli Komorowski ratyfikuje Konwencję, to nie będę na niego głosował.
E
Ewa
6 lutego 2015, 12:46
I dobrze...Kosciól jest przeciwny? Moze dlatego [url]http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,ti<x>tle,Tajny-raport-Watykanu-gwalty-na-zakonnicach-to-codziennosc,wid,15198105,wiadomosc.html[/url]
PI
przeczytałam i
6 lutego 2015, 13:31
dobry przykład podalaś. Może tak właśnie być.
KK
Krzysztof Krawczyk
6 lutego 2015, 13:49
Polecam czytać WP, GW i oglądać TVN. Pozdrawiam obiektywnie.
Z
Zdzich
6 lutego 2015, 12:11
@~Konstytucjonalista a masz jakiś cień wątpliwości że Prezydent nie dokona tej ratyfikacji?
K
Konstytucjonalista
6 lutego 2015, 14:24
Nie mam też cienia wątpliwości, że Komorowski zostanie prezydentem na kolejną kadencję. Jednak kiedy PKW przyjmie jego zgłoszenie to nie będę pisał tekstów, że "PKW wybrała Prezydenta". Od precyzji jeszcze nikt nie umarł (chyba, że od precyzji snajpera :P)
M
ministrant
6 lutego 2015, 11:43
Sejm postanowił uczcić rok Jana Pawła II Obłuda, obłuda, obłuda ....  Ewa Kopacz powinna być ekskomunikowana za łamanie sumień posłów.
K
Konstytucjonalista
6 lutego 2015, 11:33
Nie wiem jak wasze oceny z wos w liceum, ale w Polsce umowy międzynarodowe ratyfikuje Prezydent RP. Sejm uchwala ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację takiej umowy, ale nie dokonuje samego aktu "ratyfikaacji" :P