Sejm wznowił obrady, zajmie się czterema projektami dotyczącymi aborcji

Depositphotos.com (99687464)
PAP / pzk

Sejm, który w czwartek, po godz. 9 wznowił obrady, zajmie się czterema projektami ustaw dotyczącymi przepisów aborcyjnych. Dwa projekty w listopadzie złożyła Lewica: jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

Projekt grupy posłów klubu KO wpłynął do Sejmu pod koniec stycznia. Zgodnie z nim, kobieta w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania. Oprócz tych projektów, pod koniec lutego Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego, który przywraca stan prawny sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., a więc przesłankę do przerwania ciąży, gdy „wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

W porządku obrad Sejmu jest też projekt ustawy o ratyfikacji protokołu rozszerzającego polsko-ukraińską umowę o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych. Zmiana ma przyczynić się do poprawy przestrzegania prawa i wykonywania wyroków polskich sądów. Ponadto Sejm wysłucha informacji bieżącej w sprawie stanu przygotowań systemu obrony cywilnej do ochrony przed skutkami ewentualnego konfliktu zbrojnego, którą złożył Klub Parlamentarny Lewicy do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Przedstawiciele rządu będą też odpowiadać na pytania posłów w sprawach bieżących.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sejm wznowił obrady, zajmie się czterema projektami dotyczącymi aborcji
Komentarze (4)
FD
~F. D.
12 kwietnia 2024, 17:29
"(...) projekt nowelizacji ustawy o (…) ochronie płodu ludzkiego, który przywraca stan prawny sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego (...)". === „Stan prawny” sprzed wyroku TK jest niezgodny z konstytucją. Można go zmienić (czyli zezwolić na zabijanie) TYLKO przez zmianę konstytucji. Zwykłą ustawą nie. Wyrok TK z 2020r. nie zmienił prawa. Żaden wyrok TK nie może prawa zmienić. Prawo może zmieniać TYLKO władza USTAWODAWCZA. TK władzą ustawodawczą nie jest. Powyższe znaczy, że działania Hołowni są nastawione jedynie na wywołanie kolejnego zamętu. Do wywołania tego zamętu przyczyni się każdy, kto będzie mówił o „przywracaniu stanu prawnego sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r.(...)".
FD
~F. D.
12 kwietnia 2024, 14:40
"(...) kobieta w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci (...)" === Proponuję nie rezygnować z cudzysłowu kiedy używa się określenia "świadczenie zdrowotne" w odniesieniu do aborcji. A najlepiej w ogóle nie łączyć tych pojęć, bo nazywanie aborcji "świadczeniem zdrowotnym" to nic innego jak twierdzenie, że "aborcja jest OK". Wojna, którą prowadzą marksiści-spinelliści toczy się w kulturze. Głównym "polem bitwy" jest język. Zmiana znaczenia pojęć ma na celu uniemożliwienie krytyki zjawisk, które są ważne dla rewolucji. Tak, to nic nowego - o tym wszystkim jest «Rok 1984» Orwella. Jeśli zaczniemy powszechnie nazywać zabijanie nasciturusów "świadczeniem zdrowotnym", to przegraliśmy. Prostą konsekwencją tej akceptacji będzie nazywanie "świadczeniem zdrowotnym" zarówno eutanazji jak i wszelkich innych form zabijania. Zwłaszcza tych "dla dobra jednostki" i w "interesie" "nowego, wspaniałego świata".
OB
~Ola B.
11 kwietnia 2024, 15:34
Wiadomo jaki jest stosunek Kościoła katolickiego do aborcji, ale czy w Polsce ma obowiązywać prawo polskie czy kościelne?
HZ
~Hanys Z Namysłowa
11 kwietnia 2024, 14:52
Każdy poseł głosujący za aborcją powinien być ekskomunikoeamy.