SP chce komisji śledczej ws. Gromosława C.

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / psd

Klub Solidarna Polska w najbliższych dniach złoży u marszałka Sejmu wniosek o powołanie komisji śledczej, która miałaby na celu ustalenie wpływu Gromosława C. na decyzje prywatyzacyjne podejmowane za rządów Platformy Obywatelskiej - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze żródeł w klubie SP.

- Należy szczegółowo zbadać, jak ścisłe i dalekie kontakty miała rządząca Platforma Obywatelska z osobą podejrzaną o poważne przestępstwa korupcyjne, które dotyczą ściśle prywatyzacji. Bez ustalenia tego związku, pod znakiem zapytania stoją prywatyzacje największych spółek, które poszły pod młotek za rządów PO - podkreśla informator PAP.

We wtorek katowicka prokuratura zatrzymała pięć osób w śledztwie dotyczącym korupcji przy prywatyzacji PLL LOT i STOEN; wśród nich b. szefa UOP gen. Gromosława C., który usłyszał już zarzuty związane z prywatyzacją warszawskiego dystrybutora energii. "Udało się uzyskać materiały wskazujące na to, że grupa osób, przy współudziale osób działających w ministerstwie skarbu, w latach 1998-2004 podejmowała działania korupcyjne zmierzające do przeprowadzenia tych prywatyzacji" - informował rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach prok. Leszek Goławski.

Według niego zatrzymany w sprawie b. szef UOP Gromosław C. usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej i "prania pieniędzy" w kwocie około 600 tys. euro, co miało polegać na przelewaniu tych pieniędzy przez różne rachunki bankowe, przy prywatyzacji STOEN. Goławski potwierdził w czwartek, że zatrzymania i zarzuty były możliwe dzięki pomocy prawnej, o jaką strona polska zwróciła się m.in. do Szwajcarii, Lichtensteinu i innych państw.

DEON.PL POLECA


Prokuratura Apelacyjna w Katowicach w czwartek wyznaczyła podejrzanym o korupcję i pranie pieniędzy przy prywatyzacji spółek LOT i STOEN poręczenia majątkowe w wysokości od 3 mln zł do 500 tys. zł. Jeśli kaucje nie wpłyną, będą wnioski o areszt.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

SP chce komisji śledczej ws. Gromosława C.
Komentarze (1)
ŚS
święte słowa
24 listopada 2011, 22:12
„Nasza Ojczyzna — mówił Papież Jan Paweł II— stoi dzisiaj przed wieloma trudnymi problemami społecznymi, gospodarczymi, także politycznymi. Trzeba je rozwiązywać mądrze i wytrwale. [...] Dlatego Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia. Być człowiekiem sumienia, to znaczy przede wszystkim w każdej sytuacji swojego sumienia słuchać i jego głosu w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający; to znaczy angażować się w dobro i pomnażać je w sobie i wokół siebie” (Homilia w czasie Mszy św. Odprawionej na wzgórzu „Kaplicówka”, 22 V 1995). Dostrzegamy wokół wiele niepokojących przejawów życia społecznego: egoizm, chciwość, pazerność. Przebudowa państwa polskiego potrzebuje tymczasem ludzi mądrych, odważnych i uczciwych, dla których dobro wspólne nie jest jedynie hasłem otwierającym możliwości szybkiego dorobienia się. Bez takich ludzi, ludzi sumienia, nie będzie możliwa skuteczna reforma kraju...