Spadkobiercy chcą kupić uzdrowisko Rabka

(fot. Paweł Drozd / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Spadkobiercy znacjonalizowanego w 1948 roku uzdrowiska Rabka, reprezentowani przez Jana Wieczorkowskiego, zostali w czwartek jako jedyni oferenci dopuszczeni przez Ministra Skarbu Państwa do dalszego etapu procedury prywatyzacyjnej tej spółki.

MSP chce sprzedać 1 mln 939 tys. 500 akcji stanowiących 91,06 proc. kapitału zakładowego spółki. Resort chce zakończyć proces prywatyzacji w trzecim kwartale tego roku.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka MSP Magdalena Kobos, do 25 czerwca Wieczorkowski ma czas na złożenie swojej oferty kupna akcji. Przedstawiciel rodzin spadkobierców uzdrowiska jest byłym burmistrzem Rabki-Zdroju.

Poprzednia próba sprzedaży akcji Uzdrowiska Rabka zakończyła się bez rozstrzygnięcia, ponieważ resort uznał, że stawki proponowane przez zainteresowane ofertą firmy nie są satysfakcjonujące.

Zakupem akcji, oprócz spadkobierców przedwojennych właścicieli uzdrowiska, były zainteresowane również: Europejskie Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne "Lotos" Sp. z o.o. z siedzibą w Rabce-Zdroju, oraz PTS RABKA Sp. z o.o. z siedzibą w Rokicinach Podhalańskich.

Jak tłumaczy PAP Wieczorkowski, od czasów II wojny światowej do 1948 roku dyrektorem uzdrowiska był jego ojciec, syn Heleny Kaden. Od 1895 roku rodzina Kadenów była właścicielem uzdrowiska Rabka. Zaznaczył, że znacjonalizowane zostały także prywatne nieruchomości rodziny Kadenów.

Rodzina spadkobierców uzdrowiska w 1997 r. rozpoczęła postępowanie w sprawie uchylenia decyzji nacjonalizacyjnej odnośnie swojego majątku w Rabce. Postępowanie to nadal nie zostało zakończone prawomocną decyzją.

Wieczorkowski w rozmowie z PAP zapowiedział, że jeżeli jego rodzina kupi akcje, to polepszy ofertę hotelową i leczniczą uzdrowiska Rabka.

Rabka-Zdrój jest uzdrowiskiem od 1924 roku. Uzdrowisko słynie ze sprzyjających leczeniu układu oddechowego i krążenia u dzieci walorów klimatycznych oraz wód leczniczych. Dysponuje 9 ujęciami wód głębinowych, głównie solanek z grupy jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych. Pierwsze ujęcie wykonano w 1858 r. W czerwcu 2009 uruchomiono w Rabce-Zdroju tężnię solankowe, która powstała w miejscu podobnej tężni, spalonej w czasie II wojny światowej.

Obecnie uzdrowisko Rabka dysponuje czterema sanatoriami i trzema dziecięcymi szpitalami uzdrowiskowymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spadkobiercy chcą kupić uzdrowisko Rabka
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.