Spotkanie Prezydium Sejmu ws. Ukrainy

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / kn

Spotkanie Prezydium Sejmu z wiceminister spraw zagranicznych Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz oraz dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich Olafem Osicą ws. sytuacji na Ukrainie, odbędzie się w środę po posiedzeniu RBN. Wcześniej było ono planowane na godz. 10.30.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego zbiera się w południe.
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz informując na porannym briefingu prasowym o spotkaniu Prezydium z wiceminister i dyrektorem OSW zaznaczyła, że mogą w nim też uczestniczyć przedstawiciele Konwentu Seniorów, jeśli "będą mieli czas i ochotę". Pierwotnie rozmowa miała się odbyć o godz. 10.30, jednak - jak dowiedziała się PAP w gabinecie marszałek Sejmu - zostało przesunięte.
Kopacz poinformowała też, że do Sejmu wpłynął projekt PiS uchwały ws. sytuacji na Ukrainie. Wstępnie rozmawiały już o nim w środę rano Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.
Marszałek przypomniała, że w południe o sytuacji na Ukrainie rozmawiać ma Rada Bezpieczeństwa Narodowego. "Apelowałam do wszystkich klubów o pewnego rodzaju spokój i wyważenie w tej całej sytuacji. (...) Nie możemy dopuścić do jednej rzeczy - eskalowania przemocy, która ma dzisiaj chyba swoją najgorszą formę, bo ma już swoje pierwsze śmiertelne ofiary" - podkreśliła marszałek.
Dlatego też - jak przekonywała - ważne jest, by uczestnicy spotkania w Sejmie poznali w tej sprawie stanowisko MSZ. "Stanowisko MSZ powinno się tez wpisywać w projekt uchwały, jeśli rzeczywiście taki projekt będziemy procedować i uchwalać" - zaznaczyła Kopacz.
W projekcie uchwały PiS podkreślono, że "wbrew nadziejom Polaków reprezentujących różne poglądy polityczne, w ostatnich dniach, w centrum Kijowa doszło do gwałtownych i dramatycznych rozruchów z użyciem siły przez organy porządkowe Ukrainy". Jak przypomniano, "zarzewiem zdecydowanych protestów opozycji stało się przyjęcie przez Radę Najwyższą Ukrainy i podpisanie przez prezydenta Wiktora Janukowycza ustaw, w drastyczny sposób ograniczających swobodę manifestacji, wypowiedzi, organizowania się i inne prawa polityczne i obywatelskie Ukraińców".
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża solidarność z demokratycznym społeczeństwem obywatelskim Ukrainy, a w szczególności ze wszystkimi osobami represjonowanymi i poszkodowanymi w wyniku starć. Sejm RP potępia każdą formę siłowej konfrontacji z wolnością i prawami obywatelskimi, a szczególnie tłumienie na Ukrainie prawa do pokojowych demonstracji i wolności słowa" - napisano w projekcie PiS.
W projekcie znalazło się też wezwanie, by rząd podjął kroki "w kierunku zastosowania sankcji odnoszących się bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za represje wobec demokratycznej opozycji na Ukrainie". "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Radę Ministrów RP do podjęcia działań na rzecz powstania międzynarodowej strategii wsparcia na rzecz demokratycznej i wolnej Ukrainy oraz przygotowania programu takich działań w Polsce" - czytamy w projekcie.
"Sejm RP wyraża nadzieje, że Ukraina pozostanie w rodzinie demokratycznych państw w sposób suwerenny kształtujących swoje międzynarodowe relacje zgodnie z aktem końcowym KBWE. Liczymy, że władze Ukrainy zasiądą do rozmów z wyrażającymi wolę protestujących obywateli przedstawicielami opozycji oraz zrezygnują ze ścieżki konfrontacji ze społeczeństwem obywatelskim, a w szczególności z użycia represji wobec demonstrantów zgromadzonych na kijowskim Majdanie" - napisano w projekcie PiS.
Jak potwierdziła Prokuratura Generalna Ukrainy, w Kijowie, gdzie od ponad dwóch dni trwają walki ukraińskiej milicji i antyrządowych demonstrantów, zginęły trzy osoby. Wcześniej w środę o trzech ofiarach śmiertelnych informowała agencja AP, powołując się na źródła medyczne.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkanie Prezydium Sejmu ws. Ukrainy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.