Start kampanii "Kocham. Nie biję"

(fot. shutterstock.com)
PAP / rj

"Kary cielesne nie są żadnym środkiem wychowawczym" - mówiła w poniedziałek prof. Małgorzata Fuszara podczas inauguracji kampanii "Kocham. Nie Biję". Organizatorzy akcji przypominają, że bicie dzieci wpływa m.in. na ich psychikę i relacje społeczne.

W ramach akcji "Kocham. Nie biję." w stacjach telewizyjnych i radiowych będą emitowane spoty dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Twarzami tegorocznej kampanii zostali aktorzy Magdalena Różczka i Marcin Perchuć oraz prezenterka telewizyjna Omenaa Mensah.

Uruchomiony został również portal internetowy strefabezpiecznegorodzica.pl poświęcony bezpiecznemu wychowaniu dzieci. Po wejściu na stronę rodzice będą mogli nadać sobie Atest Bezpiecznego Rodzica - poprzez wypełnienie testu służącego wzmacnianiu pozytywnych zachowań i prezentującego szereg metod wychowawczych bez stosowania przemocy.

Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania prof. Małgorzata Fuszara zwróciła uwagę, że przemoc wobec dzieci wciąż jeszcze często jest ignorowana i traktowana jako część wychowania.

- Dziecko jest osobą o pełnej podmiotowości (...), a przemoc narusza tę podmiotowość, dziecko jest człowiekiem, któremu - jak nam wszystkim - należy się prawo do poszanowania jego integralności cielesnej i jego niezależności zarówno fizycznej, jak i psychicznej - powiedziała pełnomocniczka.

Konrad Wojterkowski z Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji przypomniał, że każdego roku kilkanaścioro dzieci ginie na skutek przemocy. - Rodzice mają takie poczucie, że dziecko jest ich własnością, że mogą zrobić z nim co chcą, że mogą wpływać nie tylko na proces wychowawczy w sposób pozytywny, ale również mogą wykorzystywać dzieci w taki sposób, w jaki im się to podoba - powiedział.

Wojterkowski zachęcał do reagowania, gdy zauważamy przypadki przemocy wobec dzieci oraz do kontaktu z infolinią dla ofiar przemocy 801 109 801. Przypominał także, że bardzo ważne jest, by rodzice spędzali z dziećmi jak najwięcej czasu.

Zarówno kampania, jak i uruchomienie Strefy Bezpiecznego Rodzica to część trwającej od kilku lat akcji "Kocham. Nie biję" przygotowywanej przez Fundację Krajowe Centrum Kompetencji.

W tegoroczną kampanię zaangażowały się również resorty: sprawiedliwości, edukacji narodowej, pracy i polityki społecznej, zdrowia, a także Prokuratura Generalna oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Start kampanii "Kocham. Nie biję"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.