Studenci polskich uczelni doświadczają molestowania. Opublikowano raport w tej sprawie
Autorka raportu podkreśla, że osoby pokrzywdzone najczęściej nie wiedzą, gdzie udać się w przypadku takiej sytuacji.
Jak podaje "Rzeczpospolita" według raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka od momentu rozpoczęcia studiów 40,7% studentów i studentek doświadczyło molestowania.
Badania i analizy były prowadzone w 2018 i 2019 roku. Po nich opublikowano raport "Molestowanie na polskich uczelniach publicznych". Pod uwagę wzięto 94 publicznych uczelni w Polsce. To już druga w ostatnim czasie publikacja na ten temat, w lutym pojawił się raport dot. doświadczenia molestowania wśród studentek i studentów opublikowany przez Recznika Praw Obywatelskich.
Pomysłodawczyni, Julia Gerlich, podkreśla, że raport Fundacji powstał w reakcji na informacje prasowe dotyczące molestowania doktorantki przez profesora na jednym z uniwersytetów.
???? Przedstawiamy raport "Molestowanie na polskich uczelniach publicznych", stanowiący analizę zjawiska molestowania i...
Opublikowany przez Helsińska Fundacja Praw Człowieka Poniedziałek, 1 lipca 2019
Jakie wnioski płyną z raportu?
Julia Gerlich, podkreśla, że zaledwie 14 uczelni "ma w swoich strukturach organ, którego zadaniem jest przeciwdziałanie dyskryminacji". Dodaje, że można z tego wyciągnąć wniosek, że polskie uczelnie nie wykazują zainteresowania zapobieganiem takim zjawiskom. Zwraca uwagę na to, że z jednej strony brakuje pracowników, którzy mogliby się tym zająć, a z drugiej - osoby pokrzywdzone nie wiedzą, gdzie udać się w przypadku takiej sytuacji.
Ile było przypadków molestowania?
Wśród osób molestowanych 31,10% to mężczyźni, a 47% to kobiety. W ciągu ośmiu lat zgłoszono 50 przypadków sytuacji, w których prowadzono postępowania wyjaśniające lub dyscyplinarne w kontekście dyskryminacji lub molestowania seksualnego. Standardowym sposobem reagowania na zjawisko molestowania jest stosowanie procedury odpowiedzialności dyscyplinarnej. Nie pojawiły się rozwiązania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i poczuciu komfortu.
Więcej możecie przeczytać TUTAJ.
Skomentuj artykuł