TK: można było zamrozić płace sędziów

(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / pz

Można było jednorazowo zamrozić płace sędziów na 2012 r. wobec zagrożenia równowagi budżetowej - orzekł w środę niejednogłośnie Trybunał Konstytucyjny.

Przyjęta pod koniec grudnia 2011 r. tzw. ustawa okołobudżetowa zamroziła płace sędziów (oraz zależne od nich płace prokuratorów). Rząd uzasadniał to koniecznością zachowania równowagi budżetowej.

DEON.PL POLECA

TK w pełnym składzie nie uwzględnił skargi I prezesa Sądu Najwyższego Stanisława Dąbrowskiego na te przepisy. - W chwili ich uchwalania istniał stan poważnego zagrożenia równowagi budżetowej - mówiła sędzia TK Teresa Liszcz w uzasadnieniu wyroku. Według niej niewielka skala oszczędności z tego tytułu nie może być argumentem przeciw cięciom budżetowym; ponadto zamrożenie płac korespondowało z innymi oszczędnościowymi działaniami rządu i parlamentu.

Sędzia podkreśliła, że troska o stan finansów jest obowiązkiem władz, a nieprzekroczenie dopuszczalnego limitu długu publicznego nie wyklucza podejmowania działań oszczędnościowych.

Zarazem TK podkreślił, że zamrożenie płac sędziów nie może się stać stałą praktyką, a taka decyzja na 2012 r. była “incydentalna". Sędzia Liszcz dodała, że w perspektywie kilku lat wynagrodzenia sędziów były chronione lepiej niż innych grup zawodowych. TK uznał też, że nie ma “prostej zależności miedzy wynagrodzeniem sędziów a ich niezawisłością".

Zdanie odrębne do wyroku zgłosili sędziowie Mirosław Granat i Wojciech Hermeliński.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

TK: można było zamrozić płace sędziów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.