Ustawa o TK: apel RPO i HFPC do prezydenta

(fot. shutterstock.com)
PAP / kw

Rzecznik Praw Obywatelskich w, wystosowanym w czwartek, liście do prezydenta zwraca się z prośbą o wystąpienie z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o TK. Z podobnym wnioskiem wystąpiła Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

W czwartek nad ranem Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji, autorstwa PiS. Tego dnia ustawa ma trafić do podpisu prezydenta.

RPO w swoim liście podkreśla, że w stosunku do nowelizacji ustawy o TK skierowane zostały poważne zarzuty o niezgodności z konstytucją. Swoje uwagi względem ustawy wyrazili Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prokurator Generalny, Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka, Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

DEON.PL POLECA

"Zarzuty te nie zostały rozpatrzone merytorycznie i wnikliwie w toku prowadzonych pospiesznie prac legislacyjnych. Co więcej, w czasie prac Komisji Ustawodawczej zgłoszone zostały dodatkowe poprawki, do których powyższe organy i instytucje nie miały szansy się ustosunkować" - pisze RPO.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za potrzebą zbadania zgodności ustawy z konstytucją jest fakt, że ma wejść ona w życie z dniem jej ogłoszenia, bez zachowania vacatio legis, co - według Bodnara - jest "oczywistym, dającym się zauważyć bez dogłębnej analizy prawnej, naruszeniem przez prawodawcę zasady zaufania obywateli do państwa i prawa wynikającej z art. 2 Konstytucji RP".

"Niedopuszczalne jest, aby nowe unormowania zaskakiwały swych adresatów, w tym przypadku zaś, aby bez odpowiedniego okresu dostosowawczego regulowały ustrój konstytucyjnego organu jakim jest Trybunał Konstytucyjny. Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym będzie miała także wpływ na stan przestrzegania praw i wolności człowieka i obywatela, na straży których, zgodnie z art. 208 ust. 1 Konstytucji, stoi Rzecznik Praw Obywatelskich" - argumentuje Bodnar.

O kontrolę prewencyjna nowelizacji wystąpiła też w czwartek do prezydenta Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W liście do Andrzeja Dudy wyraża m.in. opinię, że "cel i kształt uchwalonych regulacji, jak również pospieszne tempo prac i brak jakichkolwiek konsultacji społecznych oraz opinii eksperckich w sprawie zgłaszanych zarzutów o niezgodności z Konstytucją RP naruszają podstawowe zasady rzetelnego procesu tworzenia prawa w demokratycznym państwie prawa".

Dodatkowo Fundacja zwraca uwagę na międzynarodowego konsekwencje zmian w ustawie o TK. "Uniemożliwienie sprawnego funkcjonowania Trybunału będzie wiązało się z negatywnymi konsekwencjami na poziomie prawa międzynarodowego, w szczególności w świetle zasady subsydiarności obowiązującej na gruncie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Brak zapewnienia efektywnych mechanizmów dochodzenia praw przed Trybunałem Konstytucyjnym skutkować będzie zmianą linii orzeczniczej Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ponieważ zmieniają się dostępne i skuteczne mechanizmy ochrony praw i wolności na poziomie krajowym" - argumentuje HFPC.

Nowelizacja stanowi m.in., że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie 7 sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą.

Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Według opozycji przyjęta zmiana ustawy sparaliżuje TK, bo wydłuży średni czas badania spraw w TK oraz spowoduje, że w wielu sprawach nie zapadnie wyrok - wobec niemożności uzyskania większości 2/3 sędziów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ustawa o TK: apel RPO i HFPC do prezydenta
Komentarze (8)
24 grudnia 2015, 22:56
Ależ proszę państwa RPO to Rzecznik Platformy Obywatelskiej - i sprawa jest jasna. Ten pan od początku obywateli ma gdzieś... Gdzie był gdy PO tworzyła ustawy pod swoje plany polityczne. Dlaczego milczał gdy przemielono głosy milionów obywateli, nigdy się o to nie upomniał. A teraz broni kliki przyssanej do swoich stołków i rozpaczliwie broniących koryta na pasku lobbystów. Przeraża ich sama myśl, że państwo może ulżyć obywatelom i wymierzyć sprawiedliwość zdrajcom, złodziejom, oszustom.
WDR .
24 grudnia 2015, 17:17
Rzecznik Praw Obywatelskich sam może zaskarżyć ustawę do TK więc jeśli widzi taką potrzebe niech zgłasza.
24 grudnia 2015, 11:29
[url]http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19393116,przekaz-dudy-w-zachodnich-mediach-to-po-probowala-zawlaszczyc.html[/url] Prezydent Duda już przecież odpowiedział w wywiadzie dla BBC: ============ - To tak naprawdę Platforma Obywatelska, poprzednia partia, próbowała dokonać całkowitego zawłaszczenia Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w rozmowie z BBC prezydent Andrzej Duda. - Poprzednia partia rządząca w ostatnich miesiącach przed wyborami zmieniła prawo o Trybunale Konstytucyjnym, tak, żeby wybrać pięciu sędziów, których kadencja nachodziła na następną kadencję parlamentu. (...) - podkreślał. ========== To, że ta wypowiedź nie ma związku z proponowaną przez PiS ustawą jest nieistotne. Rację ma ten, kto wygrał wybory i sprawuje władzę.
24 grudnia 2015, 11:39
Ta wypowiedź prezydenta jest zgodna z prawdą. Czy jednak usprawiedliwia to, co robi PiS? Moim zdaniem NIE!
Kamil Trojanowski
24 grudnia 2015, 18:25
Hej, Jeśli na temat tak kardynalnych spraw jest tyle rozbieżnych opinii środowiska prawniczego, to najlepszy dowód że czas jednoznacznie niejasności doprecyzować,aby na przyszło takich dyskusji uniknąć.Nie może być tak że o sprawach zasadniczych decydują interpretacje wynikające z czyiś takich czy innych upodobań politycznych. Prawo albo jest jednoznaczne,albo zamiast służyć szkodzi. Moim więc zdaniem PiS jest usprawiedliwiony, tym bardziej żę to była zaplanowana i podłożona mina,a wiadomo że jak coś wybucha nie da sie zaplanować gdzie odłamki polecą. Szkoda że w czercu całe środowisko milczało, wiedząc co sie dzieje - milczało wówczas, niech zamilkie i dziś, bo tym milczeniem przyzwoliło na złamanie konstytucji przez członków TK i PO/PSL
24 grudnia 2015, 11:15
"kolejnym krokiem PiS powinno być usunięcie" Najlepiej niech PiS usunie wszystkich. Co tam jakieś kadencje, przepisy... Niech tylko nie zapomną sfałszować kolejnych wyborów, bo w przeciwnym razie czeka tą partię delegalizacja.
24 grudnia 2015, 12:10
PiS wyraźnie dąży do usunięcia wszystkich, którzy nie ulegli woli Jarosława K. znanego nieudacznika, złośliwego gnoma.
jazmig jazmig
24 grudnia 2015, 11:07
Moim zdaniem, kolejnym krokiem PiS powinno być usunięcie Bodnara ze stanowiska RPO. Ten człowiek, zamiast zajmować się prawami obywatelskimi, zajuje sie polityką. Natomiast HFPC występuje w interesie swojego niedawnego przewodniczącego Rzeplińskiego.