W maju Polacy wybiorą 51 posłów do PE

(fot. European Parliament / Foter / CC BY-NC-ND)
PAP / kn

Na Śląsku Jerzy Buzek, Kazimierz Kutz i Adam Gierek, w Warszawie - Danuta Huebner, Ryszard Kalisz, Wojciech Olejniczak, Zdzisław Krasnodębski, w Łodzi - Jacek Saryusz-Wolski, Janusz Wojciechowski, Ewa Wójciak i Weronika Marczuk - partie kompletują jedynki list do PE.

W maju Polacy wybiorą 51 posłów do PE, którzy będą ubiegać się o mandat z 13 okręgów wyborczych. W partiach trwa układanka wyborcza, ale część jedynek jest już znanych.
Na Pomorzu z ramienia SLD wystartuje b. marszałek Senatu prof. Longin Pastusiak, jedynką PiS będzie tu posłanka, b. szefowa MSZ Anna Fotyga. PO nie zdecydowała jeszcze, czy wystartuje komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski, jeśli tak, otworzy pomorską listę Platformy. Listę Europy Plus w Gdańsku otworzy b. przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias.
W okręgu kujawsko-pomorskim PO wystawi prawdopodobnie Michała Boniego, Jacka Rostowskiego lub Dariusza Rosatiego. Jedynką SLD będzie europoseł Janusz Zemke; PiS może wystawić posła Andrzeja Jaworskiego lub europosła Ryszarda Czarneckiego. Jako jedynka Europy Plus wymieniana jest Kazimiera Szczuka, która w rozmowie z PAP przyznała, że są z nią prowadzone rozmowy. PSL reprezentować będzie poseł Eugeniusz Kłopotek.
W okręgu obejmującym Podlasie oraz Warmię i Mazury b. minister nauki Barbara Kudrycka (PO) zmierzy się m.in. z Tadeuszem Iwińskim (SLD) oraz być może z Ryszardem Czarneckim z PiS, jeśli ten nie wystartuje z okręgu kujawsko-pomorskiego.
W Warszawie była unijna komisarz Danuta Huebner zmierzy się z Ryszardem Kaliszem (Europa Plus) oraz z Wojciechem Olejniczakiem (SLD). Na czele listy PiS - jak dowiaduje się PAP od polityków tej partii - zamierza wystawić osobę dotychczas bezpośrednio niezwiązaną z polityką prof. Zdzisława Krasnodębskiego. PSL ma reprezentować burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński. Kandydatem Polski Razem w stolicy ma być prawdopodobnie europoseł Paweł Kowal, a Solidarnej Polski - europoseł Jacek Kurski.
Na Mazowszu PO zamierza wystawić m.in. europosłankę Jolantę Hibner oraz być może wojewodę Jacka Kozłowskiego (nie ma jeszcze decyzji, kto wystartuje z pierwszego miejsca). Na czele listy PiS ma stanąć b. minister skarbu Wojciech Jasiński. Mazowiecką jedynką Sojuszu została b. minister pracy Anna Kalata. Jedynką koalicji Europa Plus-Twój Ruch będzie najpewniej Andrzej Celiński, a PSL - europoseł Jarosław Kalinowski. SP wystawi tu b. marszałka Sejmu Ludwika Dorna.
W Łódzkiem jedynką PO będzie europoseł, wiceszef Europejskiej Partii Ludowej Jacek Saryusz-Wolski. Lokomotywą listy PiS - europoseł Janusz Wojciechowski. SLD stawia na celebrytkę, prawniczkę Weronikę Marczuk; dyrektorka poznańskiego Teatru Ósmego Dnia Ewa Wójciak będzie liderką koalicji Europa Plus-Twój Ruch.
Wielkopolską listę PO ma otworzyć europoseł Filip Kaczmarek. W SLD liderem listy będzie b. minister edukacji Krystyna Łybacka, w PSL europoseł Andrzej Grzyb, w SP - poseł Andrzej Dera.
W Lublinie Platforma musi znaleźć kandydata, który zastąpi byłą europosłankę, a obecną minister nauki Lenę Kolarską-Bobińską. Jedynką SLD został szef struktur wojewódzkich, poseł Jacek Czerniak. Koalicję Europa Plus-Twój Ruch ma reprezentować Barbara Nowacka, córka posłanki Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem. Na czele listy PSL stanie europoseł Arkadiusz Bratkowski.
Na Podkarpaciu jedynką listy PiS ma być europoseł Tomasz Poręba, a SLD - lider tamtejszych struktur wojewódzkich poseł Tomasz Kamiński. Według źródeł PAP w podkarpackiej Platformie jedynką będzie europosłanka Elżbieta Łukacijewska. Liderką na liście Europa Plus ma być szefowa tamtejszych struktur Twojego Ruchu Marta Niewczas.
W okręgu obejmującym Małopolskę i Świętokrzyskie na czele listy PO stanie europosłanka Róża Thun. PiS planował wystawienie popularnego w prawicowym elektoracie Antoniego Macierewicza. Miałby za zadanie wyraźnie pokonać szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobrę. Sam Macierewicz - szef parlamentarnego zespołu smoleńskiego - deklaruje jednak niechęć do startu w eurowyborach. Wobec tego partia prawdopodobnie wystawi posła Andrzeja Dudę. Jedynką Sojuszu będzie europosłanka Joanna Senyszyn. Z kolei listę koalicji Europa Plus- Twój Ruch otworzy najpewniej bioetyk, publicysta Jan Hartman. PSL reprezentować będzie europoseł Czesław Siekierski, a Polskę Razem - europoseł Adam Bielan.
Na Śląsku w wyborcze szranki staną m.in.: były premier Jerzy Buzek z listy PO, europoseł Adam Gierek z listy SLD oraz reżyser Kazimierz Kutz z koalicyjnej listy Europa Plus-Twój Ruch. Listę PiS może utworzyć europoseł Ryszard Legutko, a Solidarnej Polski - europoseł Tadeusz Cymański.
W okręgu obejmującym województwa dolnośląskie i opolskie z jedynką chce startować szef PO na Dolnym Śląsku Jacek Protasiewicz, choć gdyby na start do europarlamentu zdecydował się też Grzegorz Schetyna, to i on aspirowałby do roli lokomotywy listy Platformy. PiS może postawić na wiceprezesa Adama Lipińskiego. Listę SLD otworzy europosłanka od 2004 roku Lidia Geringer de Oedenberg. Niemal pewny jest start Roberta Kwiatkowskiego z koalicyjnej listy Europa Plus-Twój Ruch. Na czele listy PSL mogą się znaleźć: posłanka Halina Szymiec-Raczyńska lub wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy. Listę SP otworzy posłanka Beata Kempa, a Polskę Razem ma reprezentować Artur Zasada.
Nie jest przesądzone, kto stanie na czele listy PO w okręgu łączącym województwa lubuskie i zachodniopomorskie, w Platformie spekuluje się, że może to być b. minister finansów Jacek Rostowski. Jedynką PiS ma być europoseł Marek Gróbarczyk, SLD - Bogusław Liberadzki, a koalicji Europa Plus-Twój Ruch najpewniej Paweł Piskorski.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W maju Polacy wybiorą 51 posłów do PE
Komentarze (6)
L
leszek
5 lutego 2014, 09:29
Na Antoniego Macierewicza sam bym zagłosował. Tyle niewykrytych spisków w Brukseli przecież czeka na swojego odkrywcę.
C
czytelnik
5 lutego 2014, 09:19
Dorota Gardias, kandydatka do Europarlamentu to dowód na "bylejakość"!!!!!
A
antypolak
4 lutego 2014, 10:28
KUTZ i GORZELIK to nasza nadzieja na koniec okupacji SLONSKA !! Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o Polsce i Śląsku : Dać Polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła. Według mnie to poloki to sa podludzie nie zaslugojom na ta pieykno zimyjo!! poloki to biale murzyny, smieci europy !!! polak to makumba dla pana slazaka albo niemca!! moj Meister tak mowi polki to sie nadajom ino na P Putzfrauen albo Prostituirte --- sprzontaczki albo prostytutki, a poloki ino na Penner --- menele i racjo mo !! tu nie chodzi ino o pis ale o wszystkich goroli chodzi o to ze oni tukej na Slonsk przylezli za buga i tam majom wrocic jak sie im sie jeden kopf utnie taki pis to urosniye nowy trzeba ich wszystkich wykopac i trza pamientoc ze katolicy to mohery, slonsk zawsze juz za prusow i czechow byl PROTESTANCKI i tukej wtedy panowol richtig ordnung! katole to w calej europie som posmiewiskiem i som zacofanymi moherami nie ino poloki!! ich bin ein stolzer OBERSCHLESIER meine Vorfahren waren Oberschlesier und ich bin ein Oberschlesier Wasserpolen und polnische Oberschlesier haße ich wie die PEST Scheißdreck und Polackenscheiße solle nach Sibirien abhauen !! Oberschlesien bleibt deutsch! Ruch Autonomia Sląska to nasz SIłA!
Marek Czuma
3 lutego 2014, 14:05
Amak - możesz zapisać się do stronnictwa i kandydować sam :) Artykuł nieprzemyślany - Polskę Razem w Krakowie będzie reprezentować przede wszystkim Jarosław Gowin
A
amak53
3 lutego 2014, 09:52
To jest tak jak byś chciał kupić telewizor,a proponują ci lodówkę,pralkę lub magnetowid.
A
amak53
3 lutego 2014, 09:44
Co to za demokracja,jeżeli masz narzuconych kandydatów,co to za wybory?