Większość Polaków źle ocenia sytuację w kraju

(fot. global.quiz / Foter / CC BY)
PAP / ptsj

Większość Polaków (55 proc., wzrost o 9 punktów proc. od grudnia) wyraża niezadowolenie z zachodzących zmian w kraju; nieco ponad jedna czwarta (28 proc., spadek o 7 punktów proc.) ocenia je pozytywnie; 17 proc. nie miało zdania - wynika z sondażu CBOS.

Jak podkreśla CBOS, pozytywnym ocenom kierunku rozwoju sytuacji w kraju sprzyja zamieszkanie w dużej aglomeracji, liczącej co najmniej 500 tys. mieszkańców, legitymowanie się wyższym wykształceniem i dobra sytuacja materialna. Większy optymizm cechuje także osoby o lewicowych i centowych poglądach politycznych.

W grupach społeczno-zawodowych przekonanie o właściwym kierunku zmian w Polsce relatywnie częściej wyrażają kadra kierownicza i wysoko wykwalifikowani specjaliści oraz uczniowie i studenci.

Zadowolenie z ogólnej sytuacji w kraju przeważa jedynie w elektoracie PO (58 proc.). Sympatycy PiS wraz z Solidarną Polską i Polską Razem najczęściej oceniają ją negatywnie (76 proc.), także 44 proc. zwolenników PSL źle ocenia rozwój sytuacji w kraju. Kierunek zmian znajduje również niewielu entuzjastów wśród osób biernych politycznie i niepewnych swojego udziału w ewentualnych wyborach parlamentarnych.

Według badań CBOS, w ciągu miesiąca (od grudnia ubiegłego roku) w niewielkim stopniu pogorszyły się opinie na temat funkcjonowania polskiej sceny politycznej. Odsetek respondentów niezadowolonych z jakości życia politycznego zrównał się z odsetkiem tych, którzy oceniają ją jako przeciętną (po 42 proc.). Tylko 11 proc. ankietowanych oceniło ją jako dobrą, a 5 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Znacznie gorzej niż przed miesiącem oceniana jest sytuacja gospodarcza Polski. Tylko jedna piąta badanych (21 proc., od grudnia spadek o 7 punktów proc.) uważa, że jest ona dobra, natomiast niemal dwie piąte (37 proc., wzrost o 9 punktów proc.) ocenia ją negatywnie; 38 proc. respondentów ocenia ją, ani dobrą, ani złą, a 4 proc. nie miało na ten temat zdania.

Z badań CBOS wynika, że od grudnia nie zmieniły się opinie na temat jakości życia rodzin badanych. Niemal połowa respondentów (49 proc.) deklaruje, że jest ona dobra, dwie piąte (40 proc.) określa ją jako przeciętną, a co dziewiąty (11 proc.) jako złą.

W ocenie CBOS, w ciągu miesiąca nieco pogorszyły się oceny materialnych warunków życia. Zmniejszyła się grupa osób zadowolonych ze swojej sytuacji (o 3 punkty proc., do 46 proc.), jednocześnie zwiększył się odsetek odpowiedzi niejednoznacznych - ani dobre, ani złe (o 4 punkty proc., do 44 proc.), zaś 10 proc. oceniło je jako złe.

Nieznacznie gorsze niż w grudniu są opinie na temat kondycji zakładów pracy. Mniej zatrudnionych wyraża zadowolenie z obecnej sytuacji (56 proc., spadek o 3 punkty proc.), natomiast więcej ocenia ją jako przeciętną (31 proc., wzrost o 5 punktów proc.), a 12 proc. ankietowanych oceniła ja jako złą.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 8-14 stycznia tego roku na liczącej 1005 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Większość Polaków źle ocenia sytuację w kraju
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.