Dzisiaj, w drugim dniu wizyty w Indiach, premier Donald Tusk spotka się w New Delhi z czołowymi postaciami indyjskiej sceny politycznej.
Głównym tematem rozmów będzie współpraca gospodarcza obu krajów, zarówno w zakresie wymiany handlowej, jak też inwestycji wzajemnych. Wśród potencjalnych obszarów współpracy są m.in.: górnictwo oraz dostawy maszyn i urządzeń górniczych, energetyka, przemysł obronny, farmaceutyczny, przemysł maszyn i urządzeń dla przetwórstwa spożywczego, transfer technologii w zakresie ochrony środowiska i współpraca naukowo-badawcza.
W pierwszej połowie 2010 r. polsko-indyjskie obroty handlowe wzrosły o 13 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2009 r. (626,49 mln USD), przy 18-procentowym wzroście polskiego eksportu. Nadal utrzymuje się po stronie polskiej ujemne saldo. Polem do rozwoju są także inwestycje zagraniczne. Na koniec 2008 r. wartość indyjskich inwestycji wyniosła 28 mln euro i stanowiła 0,04 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce. Indyjscy przedsiębiorcy inwestują głównie w sektorach: IT, outsourcingu biznesowym, samochodowym, maszynowym, produkcji stali. Rośnie też zainteresowanie polskich firm inwestycjami w Indiach. Możliwości inwestowania w Polsce oraz współpraca przedsiębiorstw z Indii i z Polski będą tematem spotkania premiera Tuska z przedstawicielami czołowych indyjskich firm.
W czasie rozmów z indyjskimi politykami poruszona zostanie także kwestia dalszego rozwoju współpracy w dziedzinie kultury i edukacji. Dotychczasowe relacje obu krajów w tym zakresie są bardzo dobre. W styczniu 2010 r. uroczyście zainaugurowano działalność Centrum Badań nad Współczesnymi Indiami przy Uniwersytecie Warszawskim. Centrum powstało dzięki grantowi Komisji Europejskiej. Jest to jeden z niewielu ośrodków w Europie zajmujących się współczesnymi Indiami i jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej.
Z okazji roku Chopinowskiego zorganizowano w Indiach szereg wystaw, prelekcji, konkursów oraz koncertów w Delhi, Kalkucie, Pune czy Bombaju. Coraz bardziej popularne są w tym kraju polska literatura i film. Na hindi zostały przetłumaczone utwory Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta. Ceniona jest twórczość filmowa Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego czy Krzysztofa Kieślowskiego.
W czasie wizyty zostanie podpisana umowa „Program współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a Ministerstwem Kultury Indii na lata 2010-2013”. Program zakłada współpracę w upowszechnianiu informacji na temat dziedzictwa kulturowego obu krajów, wymianę doświadczeń oraz realizację wspólnych projektów w dziedzinie ochrony i konserwacji zabytków. W ramach umowy oba kraje będą także współpracować w celu niedopuszczenia do nielegalnego wwozu, wywozu i przenoszenia własności dóbr kultury stanowiących ich dziedzictwo.
Planowane jest także omówienie możliwości współpracy parlamentów obu krajów. W lutym 2008 r. ukonstytuowała się Polsko-Indyjska Grupa Parlamentarna.
Skomentuj artykuł