Wyjazd za granicę pozbawia renty socjalnej?

(fot. nojich / flickr.com)
PAP / slo

Trybunał Konstytucyjny zbada we wtorek, czy zgodny z konstytucją jest przepis uzależniający prawo do renty socjalnej od przebywania na terenie Polski. Sprawa dotyczy kobiety, której ZUS wstrzymał wypłatę renty po tym, jak wyjechała na studia za granicę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał jej wypłatę renty socjalnej, wskazując na art. 2 pkt 1 ustawy z 2003 r. o rencie socjalnej. Przepis ten przyznaje prawo do renty tylko osobom, które zamieszkują i przebywają na terytorium Polski, tymczasem kobieta, której ZUS wstrzymał wypłatę renty, podjęła naukę w Wielkiej Brytanii.

Kobieta odwołała się do sądu okręgowego, ale ten oddalił jej odwołanie. Inaczej orzekł sąd apelacyjny - zmienił wyrok sądu okręgowego oraz decyzję ZUS i wznowił prawo do wypłaty renty socjalnej. Sąd uznał, że chociaż pobyt kobiety na terenie Polski jest przerywany wyjazdami na studia za granicę, to jednak nadal mieszka ona na terytorium Polski.

DEON.PL POLECA

Sąd Apelacyjny przyjął, że w myśl art. 25 kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Wprawdzie - jak zauważył SA - kobieta przebywa w trakcie studiów na terytorium Wielkiej Brytanii, ale ma wolę powrotu do kraju i z powrotem do Polski wiąże swoją przyszłość, tu spędza święta i wakacje, tu spotyka się z rodziną, tu ma swój majątek i lokuje oszczędności. Sąd uznał, że w tej sytuacji trudno jest przyjąć, iż kobieta mieszka w Wielkiej Brytanii, a nie na terytorium Polski, nawet jeżeli podjęła studia za granicą.

Korzystny dla kobiety wyrok sądu apelacyjnego został następnie uchylony przez Sąd Najwyższy. Wprawdzie Sąd Najwyższy nabrał wątpliwości, czy art. 2 pkt 1 ustawy o rencie socjalnej jest zgodny z konstytucją, ale sam nie mógł tego rozstrzygnąć.

Gdy sprawa ponownie trafiła Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, ten zawiesił postępowanie i zwrócił się do TK z pytaniem, czy uzależnienie prawa do renty socjalnej od warunku przebywania na terenie Polski jest zgodne z konstytucyjnymi zasadami równości, i sprawiedliwości społecznej.

We wniosku do TK sąd napisał, że jego zdaniem nie ma istotnych podstaw do różnicowania sytuacji prawnej osób studiujących w kraju i osób podejmujących naukę za granicą. Podkreślił, że zasada równości wymaga, aby osoby uprawnione do renty socjalnej były traktowane w taki sam sposób, niezależnie od tego, czy studiują w Polsce czy za granicą. Na tym właśnie polega wolność wyboru miejsca pracy i wolność przemieszczania się.

Podobnego zdania, co białostocki sąd są: Sejm i prokurator generalny. W opinii do TK marszałek Sejmu Ewa Kopacz napisała, że według Sejmu zakwestionowany art. 2 pkt 1 ustawy o rencie socjalnej jest niezgodny z konstytucją. Podobnie napisał zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyjazd za granicę pozbawia renty socjalnej?
Komentarze (5)
A
aleksandra
25 czerwca 2013, 00:04
Na podstawie tej sprawy widać jak instytucja zus traktuje osoby niepełnosprawne.Toż to tworzenie getta,gdzie mury stanowią przepisy.Jak wogóle taka sprawa mogła powstać?!Oprócz przepisów,jest jeszcze mentalność zakorzeniona w umysłach Polaków.Pierwszy sąd oddalił przecież odwołanie.Dostajesz rentę,to się ciesz i nawet nie próbuj czegoś osiągnąć.Jak rentę przepijasz to jest akceptowane i zus nie ma wątpliwości.Dzielna dziewczyna,że walczyła,myslę,że nawet nie o te kilkaset złotych,co bardziej o godność i wolność wyboru sposobu życia.Dzięki temu okazało się,że przepis jest niezgodny z Konstytucją.Tacy ludzie przecieraja szlaki innym,nie majacym siły i odwagi by walczyć.
A
aleksandra
24 czerwca 2013, 23:45
A ja sądziłam,że rentę dostaje sie z powodu orzeczonej przez komisję lekarską niepełnosprawności(to do jazmig).Socjalną dostają ci,którzy zachorowali jeszcze w czasie nauki(chyba do 21r.ż,dokładnie nie pamiętam)i nie zdążyli podjąc pracy zarobkowej z powodu choroby.Tak więc zasobność rodziców nie ma tu nic do rzeczy,a przynajmniej nie powinna mieć,bo to nie zapomoga,tylko renta zdrowotna zwana socjalną,z powodu j.w.Uwierz mi jazmig,że dla mojego syna,który otrzymuje taką rentę,jest niezwykle ważne,że może mi choć trochę dołożyć do gospodarstwa domowego,mimo,że mogłabym go sama utrzymać.
jazmig jazmig
24 czerwca 2013, 19:47
Czyli jazmig uważasz, że np dziewczyna z wyraźnym upośledzeniem ruchu, czy np. z wrodzonymi kłopotami z oddychaniem nie powinna dostawać renty socjalnej, bo chce wyjechać na studia do Wielkiej Brytanni. Powinna siedzieć w domu, patrzeć w ścianę tak? Czyli chcesz powiedzieć że osoba niepełnosprawna to studiować nie powinna za granicą, a nawet wyjeżdzać z domu, a jeśli ma troche zamożniejszych rodziców to powinna być całe życie na ich utrzymaniu i nawet nie dostawać rzeczonych 500 zł renty socjalnej, bo ta należy się tylko tym mieszkającym w skrajnych warunkach samotnie w domku pod lasem przymierającym głodem. ... Uważam, że pomagać należy ludziom biednym, a nie każdemu, kto ma problemy zdrowotne. Jeżeli taka dziewczyna ma dobrze sytuowanych rodziców, to nie powinna dostawać renty socjalnej nawet w Polsce.
T
Tomek
24 czerwca 2013, 19:35
Czyli jazmig uważasz, że np dziewczyna z wyraźnym upośledzeniem ruchu, czy np. z wrodzonymi kłopotami z oddychaniem nie powinna dostawać renty socjalnej, bo chce wyjechać na studia do Wielkiej Brytanni. Powinna siedzieć w domu, patrzeć w ścianę tak? Czyli chcesz powiedzieć że osoba niepełnosprawna to studiować nie powinna za granicą, a nawet wyjeżdzać z domu, a jeśli ma troche zamożniejszych rodziców to powinna być całe życie na ich utrzymaniu i nawet nie dostawać rzeczonych 500 zł renty socjalnej, bo ta należy się tylko tym mieszkającym w skrajnych warunkach samotnie w domku pod lasem przymierającym głodem.
jazmig jazmig
24 czerwca 2013, 16:17
Jeżeli kogoś stać na studia za granicą, to nie powinien dostawać renty socjalnej. Z założenia, ta renta jest dla ludzi ubogich, a nie dla majętnych.