Za święto w dzień wolny należy się wolny dzień

Solidarność jest zdania, że przepisy są sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa i zakazem dyskryminacji oraz prawem do dnia wolnego od pracy w święta ustawowe. (fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / slo

Trybunał Konstytucyjny uznał we wtorek za niekonstytucyjny przepis odbierający pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny od pracy - wynika z wyroku ogłoszonego przez przewodniczącego składu sędziego TK Stanisława Biernata.

Jak orzekł Trybunał, przepis pozbawiający dodatkowego dnia wolnego za dzień wolny przypadający w święto jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości. Obowiązek oddawania pracownikom takiego dnia uchylono po wprowadzeniu od 2011 r. wolnego w święto Trzech Króli (6 stycznia).

DEON.PL POLECA

Wniosek do Trybunału złożył NSZZ "Solidarność". Podczas rozprawy reprezentujący Solidarność prawnik związku Marcin Zieleniecki przekonywał Trybunał, że przepisy są sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa i zakazem dyskryminacji oraz zapisanym w konstytucji prawem do dnia wolnego od pracy w święta ustawowe.

Trybunał uznał, że zakwestionowany przepis jest niezgodny z zasadą równości, ale nie narusza zasady prawa do wolnego dnia w święto - powiedział w sentencji wyroku sędzia Biernat. W ocenie TK przepis bezpodstawnie różnicuje liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom.

W uzasadnieniu wyroku sędzia TK Andrzej Wróbel przypomniał, że już na etapie prac nad ustawą strona rządowa zgłaszała wątpliwości konstytucyjne.

- Zgodnie z art. 14 kodeksu pracy oraz art. 66 ust. 2 konstytucji wszyscy pracownicy mają prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy. W związku z tym ustawowe ograniczenie liczby dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym powinno w równej mierze dotyczyć wszystkich pracowników i być oparte na racjonalnych i zobiektywizowanych, a także przewidywalnych kryteriach - uzasadniał sędzia Wróbel.

Solidarność wskazała we wniosku do TK przygotowanym przez Zielenieckiego, że kwestionowane przez związek przepisy powodują nierówne traktowanie pracowników, nawet w jednej firmie - jeśli rozkład pięciodniowego tygodnia pracy jest różny na różnych stanowiskach. Jedna osoba będzie pracowała tylko cztery dni w tygodniu - jeśli święto wypadnie w dniu, w którym miała pracować, a inna pięć dni, jeśli zdarzy się tak, że jej wolny od pracy dzień i święto nałożą się. Według Solidarności oznacza to w praktyce konieczność odpracowania święta w innym dniu.

Jerzy Kozdroń (PO) w imieniu Sejmu bronił zapisów ustawy odbierających prawo do dodatkowego wolnego dnia. W jego ocenie przepisy nie dyskryminują pracowników, a ustawodawca miał prawo określić, czy dodatkowe wolne za święto przypadające w dzień wolny należy się, czy nie. W ocenie Sejmu ustawodawca jest konstytucyjnie uprawniony do określania dni wolnych od pracy, a zatem także do zmniejszania ich liczby zgodnie z zasadą swobody regulacyjnej.

- Nie zgadzam się też z tezą, że pracownik jest zmuszany do odpracowania święta - jak argumentuje Solidarność. On rzeczywiście traci to święto, ale (...) nadal zostaje zachowany pięciodniowy tydzień pracy - argumentował przed Trybunałem Kozdroń.

W imieniu prokuratora generalnego prok. Grażyna Grodzińska wniosła o orzeczenie, że przepisy są niezgodne z konstytucją, a pracownicy mają prawo do dodatkowego dnia wolnego. Podnosiła, że skoro w konstytucji zapisano prawo pracownika do dnia wolnego w święto, oznacza to, iż taki dzień wolny przysługuje mu niezależnie od rozkładu czasu pracy w tygodniu w danym zakładzie - czy danego dnia wypada mu dzień pracy, czy dzień wolny.

Sędzia TK Andrzej Wróbel pytał podczas rozprawy dlaczego, mimo że podczas prac legislacyjnych wszyscy - nawet resort pracy - podnosili niekonstytucyjność zapisów, zostały one uchwalone. Kozdroń odpowiedział, że trudno na tak postawione pytanie odpowiedzieć, ale większość sejmowa uznała, iż zasadę, że wolne za święto przypadające w dniu wolnym od prace nie przysługuje, należy umieścić przy powiększaniu katalogu świąt o kolejne.

Wyrok oznacza, że wracamy do zasad sprzed nowelizacji wprowadzającej wolne w święto Trzech Króli - za każde święto, które przypada w dzień wolny - poza niedzielą - pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny od pracy - tłumaczył po ogłoszeniu wyroku poseł Kozdroń.

Przewodniczący "S" Piotr Duda powiedział dziennikarzom, że jest zadowolony z takiego orzeczenia TK. - Mamy wspaniałą wiadomość dla pracowników, dla ludzi pracy w Polsce. Czekaliśmy na to długo, bo półtora roku, ale Trybunał uznał nasze racje - podkreślił Duda.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Za święto w dzień wolny należy się wolny dzień
Komentarze (6)
G
gosc
3 października 2012, 08:16
To absurd, zeby za swieto przypadajace w wolny dzien dostawac inny dzien wolny. To po prostu niepatriotyczne, a tyle sie w polsce mowi o patriotyzmie. Nigdzie na swiecie nie ma czegos takiego, zdarza sie, ze swieto przypadnie w dzien wolny, ale za rok juz nie. Czy ci ludzie w Polsce juz rozum stracili?
D
dyrektor
2 października 2012, 22:25
Z punktu widzenia prawników może i racja. W końcu jak składy sądowe bedą orzekać z dodatkowym dwumiesięcznym opóźnieniem ( bo każdy bedzie odbierał dodatkowe wolne w innym terminie), to i tak w naszym systemie sadowniczym niewiele sie zmieni. Jednak jeżeli w okolicach tzw. dlugich weekendów nie będzie się wstanie zebrać sie kilka zspołów operacyjnych to pacjenci poczekają sobie na operacje dodatkowe miesiące. I kto będzie winien? Lekarz? Dyrektor? A może związkowiec i prawnik?
ŁL
Łukasz Lewicki
8 maja 2023, 16:23
Zachowując Zasadę Arbitralności Komentarz: Co to za różnica każdy ma prawo do swojego święta.)
A
ankaDE
2 października 2012, 21:43
w tym kraju nigdy nie będzie dobrze,wolne za wolne,a do roboty lenie bogatsze kraje więcej pracują....
T
teresa
2 października 2012, 18:34
Dziwne, jak się głębiej zastanowić to jakieś święto jest po to ,by je świętować, a nie nie pracować. Dlaczego więć dostawać dodatkowe wolne ,gdy się poświętowało w niedzielę,czy sobotę?
T
teresa
2 października 2012, 18:33
Dziwne, jak się głębiej zastanowić to jakieś święto jest po to ,by je świętować, a nie nie pracować. Dlaczego więć dostawać dodatkowe wolne ,gdy się poświętowało w niedzielę,czy sobotę?