"Zaskakujący pośpiech Komisji Weneckiej ws. TK"

(fot. Kancelaria Premiera)
PAP / psd

Zaskakujący jest pośpiech Komisji Weneckiej ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, ponieważ prace nad nią ciągle trwają - podkreślił we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Według niego nowa ustawa o TK odpowiada na wiele zaleceń Komisji Weneckiej z jej opinii.

Prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia gotowa będzie wstępna opinia Komisji Weneckiej na temat nowej ustawy o polskim Trybunale Konstytucyjnym - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Rady Europy. Wyjaśnił, że eksperci KW czekają na tłumaczenie tekstu ustawy. Ustawa, oparta na propozycji PiS, została uchwalona w ub. tygodniu przez Sejm, teraz zajmie się nią Senat.

"To jest zaskakujące, że Komisja Wenecka przedstawia taką nadaktywność z uwagi na to, że projekt jest dopiero procedowany, wyszedł z Sejmu, trafił do Senatu, będzie podlegał dalszej obróbce legislacyjnej i zobaczymy, jaki będzie jego ostateczny kształt" - powiedział na briefingu w Sejmie Bochenek.

DEON.PL POLECA

Według niego "ustawa, która teraz jest przygotowywana w polskim parlamencie, odpowiada na wiele sugestii, zaleceń z dotychczasowej opinii Komisji Weneckiej. "Dlatego zupełnie nie rozumiem pośpiechu i nadgorliwości członków Komisji Weneckiej" - podkreślił rzecznik rządu.

"Poza tym ta ustawa w dużej mierze opiera się na ustawie, która funkcjonowała przez ostatnie 20 lat (ustawa o TK z 1997 r. - PAP). Tam naprawdę nie ma żadnych zaskakujących rozwiązań" - dodał.

Jednocześnie Bochenek zauważył, że "nie było jeszcze takiej opinii Komisji Weneckiej, która byłaby w 100 proc. wykonana przez państwa".

Rzecznik rządu zaznaczył, że "ustawa, która została teraz przygotowana, wdraża wiele poprawek, które były wnioskowane pierwotnie i na które zwracała uwagę opozycja".

"Natomiast teraz opozycja oczywiście nie podejmowała żadnej inicjatywy, aby modyfikować ten pierwotny projekt Prawa i Sprawiedliwości, w związku z tym posłowie (...) wzięli sprawy w swoje ręce i poprawki, wielokrotnie w przestrzeni publicznej podnoszone przez polityków opozycyjnych, były wdrożone wskutek wniosków złożonych przez polityków PiS" - dodał.

O Komisję Wenecką pytana była również we wtorek rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. "Nie będę oceniała prac Komisji Weneckiej, natomiast przypominam, że opinie Komisji Weneckiej zostały do tej pory wydawane w stosunku do wielu krajów, nie mają mocy wiążącej, rząd danego kraju w żaden sposób nie jest zobligowany do tego, aby opinię Komisji Weneckiej w całości, w części, czy też w ogóle uwzględnić" - powiedziała Mazurek.

Pytana, czy Senat uwzględni opinię Komisji Weneckiej, Mazurek odparła: "Tak naprawdę nie wiadomo, kiedy będzie opinia Komisji Weneckiej; jeżeli ona będzie, to się do niej w jakiś sposób odniesiemy. Przypominam, że część postulatów Komisji Weneckiej, która do nas wpłynęła, w tej ustawie, którą my przyjęliśmy, została zawarta".

Bochenek był też pytany, czy zostaną opublikowane wtorkowe orzeczenia TK. Podkreślił, że wyrokiem są dokumenty spełniającej określone przesłanki ustawowe i te będą publikowane.

We wtorek Trybunał Konstytucyjny wydał dwa orzeczenia: za konstytucyjne uznał zróżnicowanie podmiotów podlegających ubezpieczeniu społecznemu, według TK zgodne z konstytucją są też przepisy określające warunki składania przez skazanych skarg, m.in. do kierownictwa zakładów karnych.

Sekretarz generalny RE Thorbjoern Jagland ogłosił w sobotę, że zwróci się do Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy, o pilne zbadanie ustawy o TK. Jagland wyjaśnił, że poprosi o pilne sprawdzenie, czy nowa ustawa o Trybunale uwzględnia opinię wydaną w marcu przez KW na temat grudniowej nowelizacji ustawy o TK.

Przed czterema miesiącami Komisja Wenecka w wydanej opinii zaapelowała m.in. o publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca ws. grudniowej noweli, co według niej byłoby punktem wyjścia z kryzysu. KW podkreśliła też, że osłabienie TK stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa w Polsce.

W czwartek Sejm przyjął nową ustawę o TK opartą o propozycje PiS, wcześniej posłowie odrzucili ponad 40 poprawek zgłoszonych przez opozycję. Senat ma się zająć ustawą na posiedzeniu rozpoczynającym się 20 lipca.

Zgodnie z ustawą pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Orzeczenia TK miałyby zapadać zwykłą większością głosów. Zgodnie z ustawą, po jej wejściu w życie opublikowane miałyby zostać wyroki wydane przez TK od 10 marca do 30 czerwca br. Zapis ten nie obejmuje wyroku z 9 marca o niekonstytucyjności grudniowej nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Zgodnie z ustawą, sędziów TK, którzy złożyli ślubowanie wobec prezydenta, a do wejścia w życie ustawy nie podjęli obowiązków, prezes TK będzie musiał włączyć do składów orzekających i przydzielić im sprawy.

Zgodnie z nową ustawą TK ma badać wnioski w kolejności ich wpływu - wyjątkiem byłoby badanie weta prezydenta, ustawy budżetowej i o TK, a także - przeszkody w pełnieniu urzędu przez prezydenta i sporu kompetencyjnego organów władzy. Wiążący dla TK byłby wniosek prezydenta o pominięciu zasady kolejności wpływu sprawy przez niego wskazanej. Zgodnie z ustawą prezes TK kierowałby wniosek o ogłoszenie wyroku do premiera (dziś ogłoszenie orzeczeń prezes sam zarządza).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Zaskakujący pośpiech Komisji Weneckiej ws. TK"
Komentarze (15)
WDR .
14 lipca 2016, 03:31
"Ale to ,że pod wzgledem ekonomicznym PIS jest partią socjaldemokratyczną(umiarkowanie lewicową)to zgadzamt się wszyscy." A niby dlaczego wszyscy mają się z tym zgadzać? Wszystko zależy od kryteriów jakie przyjmiemy. Jeżeli np. założymy, że socjaliści to ci, którzy mówią o transferach pieniędzy z UE do Polski (czyli takie 500+ dla biedniejszych krajów unijnych) to większość partii politycznych w Polsce to socjaliści.
AB
Aleksander Borowski
13 lipca 2016, 15:45
Ale to ,że pod wzgledem ekonomicznym PIS jest partią socjaldemokratyczną(umiarkowanie lewicową)to zgadzamt się wszyscy.
AB
Aleksander Borowski
13 lipca 2016, 15:54
W reżimowej TV Leszek Miler jest częstym gościemi , on teraz raczej polityki PIS nie krytykuje.PIS przelicytował socjaldemokratów w obietnicach socjalnych i przejął ich baze społeczną.Różnice PIS-u z SLD dotyczą jedynie problemu religii i spraw historycznych.Czystki kadrowe w aparacie państwowym i skuteczna indoktrynacja muszą imponować Millerowi
13 lipca 2016, 08:30
Zaskakujący pośpiech KW? I mówi to rzecznik rządu, który zmieniał ustawę natychmiast  w nocy w ciągu kilku/kilkunastu godzin? I robił podobnie przy kolejnej zmianie. Hipokryzja rządu wyssana z katolickich zachowań jest oczywista.  Przecież wszyscy wiedzą jakie są cele rządu (a właściwie nie rządu a prezesika, bo przecież rząd i PAD to marionetki) w stosunku do TK. Szybka reakcja nie jest na rękę złodziejowi gdy kradnie. 
WDR .
13 lipca 2016, 02:56
"W moim przekonaniu lewactwo nie może znieść rządu w większości składającego się z ludzi wierzących i to katolików." + Oczywiście, czego dowodem są artykuły w prasie lewicowej i niemieckiej na zachodzie. Tam katolickość uważa jest za zarzut i to właśnie umieszczane jest w artykułach jako niemal obelga wobec rządu PiS. Z dalszą częścią też się zgadzam. Jeśli liberałowie z .Nowoczesnej lub PO, bądź lewica wróci do władzy to tak jak zawsze będą robić co chcą i żadne medium o tym nie napiszę, gdyż zapewne będą zgadzać się z ideą jednego europejskiego kraju ze stolicą w Berlinie oraz zmianami światopoglądowymi. Dzięki temu dostaną wolną rękę w innym sprawach (tak jak to było przez ostatnie 8 lat).
13 lipca 2016, 09:30
Taki zagorzały katolik boi się zmian światopoglądowych płynacych z Berlina? Nie bój się! Jesteś cały Jarosława, nie zjedziesz z tej jedynie słusznej drogi. :)
WDR .
14 lipca 2016, 02:37
Było pite?
MR
Maciej Roszkowski
14 lipca 2016, 20:57
Nie "czy było pite", a "co bylo pite" Obstawiam dolną frakcje destylatu z buraków.
AB
Aleksander Borowski
13 lipca 2016, 00:53
Do di.... Lewacctwo na ogół zwalcz rządy prawa i opowiada się za metodami rewolucyjnymi z pogwałceniem prawa w imię interesu ludu;mozna by powiedzieć jak PIS wPolsce.Ale jest. róznica, bo PIS nawiązuję do idei państwa narodowego i niekiedy uzywa frazeologii katolickiej (choć moralnych katolicyzmu  zasad raczej nie podziela).A nacjonalizmu i teizmu doktryny lewicowe nie poważają.W  Radzie Europy nie ma w zasadzie państw o ustroju socjalistycznym. Dobrze ,że Komisja Wenecka działa szybko.PIS też potrafi szialać szybko i w nocy.Może kryzys szybciej  będzie zażegnany i demokracja przywrócona w nasej Ojczyźnie. Praworządnośc to wartość dla konserwatystów, ludzi prawicy
12 lipca 2016, 21:18
W moim przekonaniu lewactwo nie może znieść rządu w większości składającego się z ludzi wierzących i to katolików. Nie ważne przy tym, jakich brudów dopuszczały się poprzednie władze. Wiedzą, że z PiSem z wypaczania psychiki dzieci, nauki masturbacji itp nic nie będzie. Dlatego nie spocznie, dopóki nie obali wraz z sprzedajnymi PO/PSL/TK demokratycznie wybranego rządu. PS Obama to też lewak, dlatego kręcił nosem.
JK
Jacek K
12 lipca 2016, 22:43
Dla Ciebie lewactwo to jak robactwo? Gazem ich chcesz wytruć?
AB
Aleksander Borowski
13 lipca 2016, 00:56
To kto nie jest lewakiem (poza Kaczyńskim i królem Arabii Saudyjskiej)?
AB
Aleksander Borowski
13 lipca 2016, 00:57
Moj poprzedni tekst był do discharge
13 lipca 2016, 08:35
Myli Ci się co to prawica a co lewica. Myślisz, że prawica rozdawałaby po 500zł na dzieci? Albo podnosiła płacę minimalną?  PiS jest partią lewicową. 
13 lipca 2016, 08:40
Obecny rząd karmi naszymi pieniędzmi takie kreatury jak Rydzyk, który w zamian namawia ciemnogród do oddania głosu na właściwą partię. Za PiSowski SKOK już płacimy i jeszcze zapłacimy. No i oczywiście rozwiną naukę poprzez wprowadzenie matury z religii.