Ambasada RP interweniuje ws. publikacji BBC

(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Ambasada RP w Londynie podjęła interwencję w BBC w związku z komentarzem dziennikarza tej redakcji na temat współodpowiedzialności m.in. Polaków za Holokaust - poinformowała PAP rzecznik MSZ Joanna Wajda.

Brytyjska telewizja BBC opublikowała w piątek historię Susan Pollack, która w trakcie drugiej wojny światowej znalazła się w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz. Autor tekstu przypisał część odpowiedzialności za Holokaust także Polakom.

DEON.PL POLECA


Odpowiadając na publikację, ambasador Rzegocki napisał w liście do BBC przekazanym PAP, że "opisywanie masowych mordów zainicjowanych i dokonywanych przez okupantów z nazistowskich Niemiec w ten sposób jest niedokładne i zniekształca prawdę o Holokauście".

W artykule z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu dziennikarz BBC Allan Little napisał: "Holokaust nie był tylko niemieckim przedsięwzięciem. Wymagał aktywnej współpracy norweskich urzędników służby cywilnej, francuskiej policji, polskich maszynistów i ukraińskich grup paramilitarnych. Każdy okupowany kraj w Europie miał swoich entuzjastycznych uczestników (w Holokauście)".

"Sugerowanie, że zmuszenie z użyciem siły polskich maszynistów do obsługi połączeń kolejowych i transportów do obozów koncentracyjnych wskazuje na akceptację lub poparcie Polaków dla Holokaustu, wzmacnia błędną świadomość historyczną, która myli sprawców z ofiarami i szkodzi historycznej prawdzie, która musi być przekazana przyszłym pokoleniom" - podkreślił Rzegocki.

W swoim tekście, opartym na rozmowie z Susan Pollack, która trafiła do Auschwitz w wieku 13 lat, Little opisuje m.in. problem "kłamstwa oświęcimskiego" i osób umniejszających znaczenie Holokaustu, a także słowami swojej bohaterki ostrzega przed ponownym wzrostem tzw. mowy nienawiści w Europie.

"Nie mówimy o barbarzyńcach ani o prymitywnym społeczeństwie. Niemcy byli rozwiniętym, wyedukowanym, progresywnym społeczeństwem" - powiedziała w rozmowie z BBC Pollack.

"Wszyscy musimy być bardzo ostrożni, jeśli chodzi o propagandę nienawiści. To bardzo ważne: wszystko zaczyna się od małego strumyczka, który później może eksplodować, a wtedy jest już za późno, aby go zatrzymać" - ostrzegła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ambasada RP interweniuje ws. publikacji BBC
Komentarze (6)
28 stycznia 2017, 19:00
[url]http://www.bbc.com/news/world-europe-38745115[/url] --------------- Na szczęście w BBC zareagowali szybko. "Polscy maszyniści" jako "ochoczy pomocnicy" Holocaustu zniknęli. ---------------------- The Holocaust was not a solely German enterprise. It required the active collaboration of Norwegian civil servants, French police and Ukrainian paramilitaries. Every occupied country in Europe had its enthusiastic participants. ----------------------
MR
Maciej Roszkowski
28 stycznia 2017, 10:18
"Interweniuje", to znaczy co konkretnie zrobiono? A może długi, krwawy  proces o zniesławienie i żadanie dużego odszkodowania? Nawet jeśli nie doprowadzi to do żadanego wyroku, to będzie newsem przez kilka dni. A tak media w W. Brytanii nawet się o tym "interweniowaniu"  nie zająkną. 
WDR .
28 stycznia 2017, 18:20
ZDF został skazany i ktoś się dowiedział? Ukryli przeprosiny.
WDR .
27 stycznia 2017, 23:07
BBC przeszło dzisiaj samych siebie. Oprócz tego w mediach społecznościowych przygotowali materiał dla dzieci, gdzie w tytule było o tym, że naziści okupowali Niemcy! Serio! Zobaczcie jedną z odpowiedzi pod wpisem: <a href="https://twitter.com/Anthony_Marek/status/825066590869843968">https://...14-letnia-Polka-zabita-przez-Niemcow--w-Auschwitz</a>
27 stycznia 2017, 22:51
Natomiast jest oczywiście prawdą, że gdy głowna faza Holocaustu została zakończona pod koniec 1943 roku, to ludnośc polska z wielką ochotą i gorliwością polowała na zbiegłych Żydów ukrywających się po lasach i stodołach. Nawet po zakończeniu wojny, Polacy zamordowali około 1800-2000 ocalałych Żydów.  Są to fakty oczywiste i nie budzące cienia wątpliwości, tylko że to jest temat na zupełnie inny film i artykuł. 
27 stycznia 2017, 22:45
I komentarz BBC był w tym miejscu bez sensu, i reakcja polskiej ambasady jeszcze głupsza. Dziennikarz BBC słusznie napisał, że Holocaust był dziełem Niemcem, ale znajdował także gorliwych pomocników na terenach okupowanych. Tylko czynienie polskich maszynistów "entuzjastycznymi uczestnikami" Holocaustu na równi z ukraińskimi nacjonalistami którzy wspólnie z Niemcami łapali i mordowali Żydów i wieloma innymi tego typu jest zupełnie błędne. Z równym powodzeniem można napisać, że polscy drwale byli wpółuczestnikami Holocaustu, gdyż rąbali drzewa, z których potem budowano wagony, którymi transportowano Żydów do obozów zagłady.  Lepiej by dziennikarz BBC przywołał Policję Granatową, który czasami brała udział w likwidacji gett, chociaż powinien wtedy dodać, że Policja Granatowa była całkowicie podległa władzom niemieckim.