Angela Merkel zjednoczyła Europę wobec Rosji

(fot. World Economic Forum / iW / CC BY-NC-SA)
PAP / psd

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zjednoczyła Europę wobec Rosji po wywołanym przez Moskwę kryzysie na Ukrainie, z najważniejszej polityk Europy stając się jej najważniejszym mężem stanu - ocenia historyk Timothy Garton Ash w dzienniku "Guardian".

Swoim postępowaniem wobec Rosji Merkel odpowiedziała na apel niemieckiego prezydenta Joachima Gaucka o bardziej zaangażowane przywództwo Niemiec w Europie - podkreśla brytyjski historyk w komentarzu, który ukazał się w gazecie w poniedziałek.

Garton Ash przypomina przemówienie Merkel, wygłoszone w listopadzie po szczycie G20 w Brisbane, w którym niemiecka kanclerz ostro skrytykowała Putina za jego działania na Ukrainie i zdecydowanie opowiedziała się za prymatem prawa międzynarodowego nad zimnowojennym myśleniem w kategoriach stref wpływów.

"Jak sama niezmordowanie powtarza, jej strategia ma trzy aspekty: wsparcie dla Ukrainy, dyplomacja w stosunkach z Rosją oraz sankcje, by zmusić ją do rozmów. Niemieckie przywództwo w kwestii gospodarczych retorsji wobec Rosji jest rzeczą niezwykłą" - ocenia Ash. Przypomina, że w polityce swego kraju wobec Wschodu Merkel odeszła od obowiązującej na początku lat 90. zasady "handel musi trwać" ("business should always go on") i wbrew wpływowemu lobby biznesowemu oraz części opinii publicznej zdecydowała się na drogę sankcji.

DEON.PL POLECA

"Oczywiście +pomogli+ w tym Putin i prorosyjscy separatyści we wschodniej Ukainie, zestrzeliwując w lipcu malezyjski samolot pasażerski. Jednak tym razem, w przeciwieństwie do kryzysu w strefie euro, Merkel kierowała, a nie była kierowana przez niemiecką opinię publiczną" - ocenia historyk.

Do obranego kursu przekonała nie tylko tzw. Putinversteher - część niemieckiego społeczeństwa skłonną usprawiedliwiać poczynania Putina - ale także mniej przekonanych do konfrontacyjnego kursu członków UE, w tym Włochy i pomniejsze kraje pozostające pod wpływem Moskwy.

"Wciąż daleko do zakończenia bitwy o Europę. W Rosji zaostrzający się kryzys gospodarczy, wsparty niskimi cenami ropy, nie musi wcale doprowadzić do bardziej pojednawczej polityki (zagranicznej). Nie ma wytyczonej drogi do władzy po Putinie. Zaszczuty rosyjski niedźwiedź może zaatakować. Sytuacja na przemokłych krwią polach Ukrainy (...) wciąż może ulec eskalacji" - zastrzega Ash.

"Wciąż żyjemy w niebezpiecznych czasach, a rok 2015 może przynieść jeszcze większe wyzwania. Teraz jednak, gdy rok 2014 zbliża się ku końcowi, bez wahania stwierdzam, że Angela Merkel okazała się politykiem roku" - konkluduje brytyjski historyk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Angela Merkel zjednoczyła Europę wobec Rosji
Komentarze (3)
L
leszek
23 grudnia 2014, 10:51
Angela jest moim faworytem. Jest kobietą, a Putin ma w niej godnego przeciwnika, jest odporna na rosyjską propagande. Jest także Niemką, ale nikt nie jest bez wad.
jazmig jazmig
23 grudnia 2014, 10:15
Malezyjski Boeing 777 został zestrzelony pod Donieckiem przez ukraiński samolot szturmowy Su-25 - poinformował gazetę Komsomolskaja Prawda pracownik bazy lotniczej w Dniepropietrowsku, który widział, jak samolot z rakietami klasy powietrze-powietrze wystartował w dniu katastrofy w kierunku rejonu operacji antyterrorystycznej w obwodzie donieckim. „17 lipca popołudniu, około godzinę przed strąceniem Boeinga, zostały poderwane trzy samoloty szturmowe. Dokładnego czasu nie pamiętam. Jeden z samolotów został wyposażony w takie rakiety (klasy powietrze-powietrze). Był to Su-25” - oznajmił świadek, którego nazwiska gazeta nie podaje. Do bazy wrócił tylko samolot, wyposażony w rakiety powietrze-powietrze, pozostałe tego dnia zostały zestrzelone. Jednocześnie samolot nie miał kompletu bojowego, a pilot, którego świadek nazwał kapitanem Władysławem Wołoszynem, „był bardzo wystraszony”. Wystraszony lub chcąc się zemścić, mógł on wystrzelić rakiety do Boeinga. Być może wziął go za jakiś inny samolot bojowy” - oznajmił świadek. Czytaj dalej: [url]http://polish.ruvr.ru/2014_12_23/W-mediach-zostaly-opublikowane-swiadectwa-o-zwiazku-Ukrainy-z-katastrofa-Boeinga-1692/[/url]
23 grudnia 2014, 10:40
Zaklinania rzeczywistości ciąg dalszy.